שתף קטע נבחר

כשפרס דאג מהתקף הלב של בגין: "עקבתי בחרדה"

חודש לפני המהפך המפורסם לקה מנחם בגין בהתקף לב קשה. ביום שבו הנשיא לשעבר שמעון פרס לקה אף הוא בהתקף לב, איתר מרכז מורשת בגין מכתב ששלח פרס לבגין באפריל 77': "אני מקווה שתחזור למלוא יכולתך". מנכ"ל מרכז המורשת: "מרגש לראות את דאגת פרס ליריבו המר"

 

 

מכתב דאגה למרות היריבות המרה. פרס ובגין (צילום: שלום בר טל "ידיעות אחרונות") (צילום: שלום בר טל
מכתב דאגה למרות היריבות המרה. פרס ובגין(צילום: שלום בר טל "ידיעות אחרונות")

"מנחם היקר, עקבתי בחרדה אחרי המחלה שפקדה אותך, יכולתי לחוש ולהבין את כל אשר עבר עליך". במהלך אתמול בבוקר (יום ה') עקבו אזרחי ישראל בדריכות אחר הדיווחים על אודות התקף הלב הקל שפקד את נשיא המדינה התשיעי שמעון פרס. בעקבות השיפור במצבו הרפואי של פרס, איתר אמש מרכז מורשת בגין מכתב שבו הביע פרס דאגה לראש הממשלה המנוח מנחם בגין מיד לאחר שזה לקה בעצמו בהתקף לב.

 

המכתב המדובר נשלח ב-15 באפריל 77', חודש לפני המהפך המפורסם שקבע כי בגין יהיה ראש הממשלה השישי של ישראל. בגין לקה יום קודם לכן בהתקף לב קשה. יריבו הפוליטי פרס, שכיהן אז בתפקיד שר הביטחון, מיהר לשלוח איחולי החלמה לבגין בעיצומה של מערכת הבחירות הצמודה.

המכתב של פרס לבגין (צילום: ארכיון מרכז מורשת בגין) (צילום: ארכיון מרכז מורשת בגין)
המכתב של פרס לבגין(צילום: ארכיון מרכז מורשת בגין)

"שמחתי שחזרת לאיתנך", כתב פרס לבגין אחרי שמצבו הרפואי השתפר. "אף על פי שאנו חיים במחנות פוליטיים שונים, תרומתך מקובלת על כולנו. אני מקווה שתנוח ותבריא ותחזור למלוא יכולתך – למען ארצך ולתקוות ידידיך הרבים".

 

פרס כתב עוד אז: "ניסיתי לבקר אותך, אך הרופאים ייעצו שלא אעשה זאת. בינתיים פקדו מאורעות רבים גם את מפלגתי ולא נותר לי אלא לשגר לך ברכה מרחוק. בהוקרה עמוקה, שמעון פרס".

 (צילום: שאול גולן "ידיעות אחרונות") (צילום: שאול גולן
(צילום: שאול גולן "ידיעות אחרונות")

 (צילום: שלום בר טל "ידיעות אחרונות") (צילום: שלום בר טל
(צילום: שלום בר טל "ידיעות אחרונות")

מנכ"ל מרכז מורשת בגין, הרצל מקוב, אמר אמש כי "ביום שבו עם ישראל עוקב אחר בריאותו ומייחל לרפואתו של הנשיא לשעבר שמעון פרס – מרגש לראות דווקא את דאגתו ותפילתו של פרס ליריבו

הפוליטי מנחם בגין לאחר התקף הלב שעבר".

 

מקוב הוסיף כי "המכתב המדובר נכתב בעיצומה של מערכת הבחירות הסוערת בין השניים - כחודש לפני המהפך הפוליטי ב-1977. למרות היריבות המרה - ניכרת ההערכה והידידות שרחש פרס לבגין והדאגה הגדולה לשלומו ובריאותו המלאה".

 

הנשיא התשיעי פרס עבר אתמול בבוקר צנתור בבית החולים שיבא בתל השומר לאחר שאובחן כי לקה בהתקף לב קל. מבית החולים נמסר לאחר מכן כי ההליך הרפואי עבר בהצלחה וכי פרס חש בטוב ושהוא בהכרה מלאה.

 

רופאו של פרס וחתנו, פרופ' רפי ולדן, עדכן אף הוא על מצבו ואמר כי "אני רוצה להרגיע את עם ישראל ולהביע הערכה על תשומת הלב. פרס חש הבוקר כאבים בבית החזה, כאבים לא קריטיים, וליתר ביטחון החלטנו להביא אותו לבית החולים. הוא עבר צנתור מיידי ונמצאה היצרות קשה של אחד העורקים. לשמחתנו היא נפתחה בהצלחה והאירוע הלבבי תחת שליטה מלאה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שלום בר טל "ידיעות אחרונות"
פרס ובגין
צילום: שלום בר טל "ידיעות אחרונות"
מומלצים