שתף קטע נבחר

בליכוד מקדמים את "חוק אורן חזן"

אחרי שהתעוררו קשיים להדיחו מתפקיד סגן יו"ר הכנסת, הוועדה בראשות ח"כ דוד ביטן מהליכוד מקדמת תיקון לחוק יסוד שיקל על סיעה "להגן על עצמה ציבורית"

"חוק אורן חזן" יוצא לדרך: ועדת הכנסת בראשות ח"כ דוד ביטן (הליכוד) מקדמת הצעת חוק שתאפשר להקל את הליך ההדחה של סגן יו"ר כנסת מכהן. ההצעה היא תיקון לחוק יסוד, ובמסגרתו ישונה הרוב הנדרש להדחת סגן מ-90 חברי כנסת ל-70 בלבד. בנוסף מבקש ביטן כי לסיעה תהיה אפשרות להשפיע על מהלך ההדחה של הסגן מטעמה.

אורן חזן. הושעה על-ידי יו"ר הכנסת ()
אורן חזן. הושעה על-ידי יו"ר הכנסת

ח"כ דוד ביטן. "הכנסת צריכה להגן על עצמה" (צילום: דוברות הכנסת) (צילום: דוברות הכנסת)
ח"כ דוד ביטן. "הכנסת צריכה להגן על עצמה"(צילום: דוברות הכנסת)

 

גורמים פוליטיים אומרים כי מאחורי החוק עומדת סוגיית ח"כ אורן חזן מהליכוד, שמונה בתחילת הקדנציה לסגן יו"ר הכנסת ולאחר שהביך את חבריו התעוררו קשיים משפטיים להדיחו. עקב כך השתמש יו"ר הכנסת יולי (יואל) אדלשטיין בסמכותו להשעיה כאשר חזן חרג מכללי התנהגות המקובלים.

 

מאז, וגם לאחר שוועדת האתיקה דנה בענייניו של חזן, הוא אמנם לא שימש כסגן יו"ר בפועל ולא ניהל דיוני מליאה, אולם התואר שמור לו עד אשר יודח על פי החוק. כעת, ההצעה מקודמת על-ידי חבר כנסת מהליכוד, ונראה שבמפלגת השלטון מאיצים את המאבק בחברם לסיעה שבלט במיוחד בכהונה הנוכחית, לרוב בהקשרים שליליים.

 

"אני חושב שכמו שהסיעה מינתה, היא יכולה לקחת את המינוי של סגן יו"ר כנסת", אמר ביטן בדיון בוועדה היום. "יש סיטואציות שבהן הסיעה צריכה להגן על עצמה ציבורית, הכנסת צריכה להגן על עצמה במצבים מסוימים". ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני) שאל אם מדובר ב"תיקון אורן חזן" וביטן השיב: "אין קשר לאורן חזן".

יואל חסון. "נפל כרעם ביום בהיר" (צילום: דנה קופל, "ידיעות אחרונות") (צילום: דנה קופל,
יואל חסון. "נפל כרעם ביום בהיר"(צילום: דנה קופל, "ידיעות אחרונות")

לדברי חסון, "ההצעה נפלה עלינו כרעם ביום בהיר, אין לי מושג מאיפה זה נולד ולמה זה בא, ואני לא תמים. לפעמים יש מצב שיוצרים הצעות חוק שהולכים איתן שנים קדימה והן נוצרו מסיבה אחת ספציפית והן לא רלוונטיות לעתיד. הייתי רוצה שנתנהג יותר בעדינות בחוק יסוד: הכנסת, ונשקול אם זו הדרך לטפל בבעיות פרטיות בנושא סגן יו"ר כיום".

 

על פי ההצעה, המהווה תיקון לחוק יסוד: הכנסת, "הכנסת רשאית ברוב של שבעים מחבריה לפי הצעה של ועדת הכנסת, להעביר מכהונתו סגן ליושב ראש הכנסת אם קבעה כי אין הוא ראוי לכהונה מחמת התנהגות שאינה הולמת את מעמדו".

 

בדברי ההסבר נכתב: "נוכח מעמדו המיוחד של יושב ראש הכנסת והעובדה שהוא נבחר אישית על ידי מליאת הכנסת ועומד בראש הרשות המחוקקת, נקבעו בחוק הסדרים מיוחדים המאפשרים את החלפתו בהליך ארוך ומורכב הניתן להשלמה במקרים נדירים וקיצוניים. הסדרים אלו הוחלו על סגני היושב ראש בהתעלם מהשוני המהותי בין התפקידים ובין דרכי בחירתם. לפיכך מוצע לקבוע בחוק היסוד הבחנה בין הליכי העברתו מכהונה של יושב ראש כנסת, שיישארו במתכונתם הקיימת ללא כל שינוי, לבין הליכי העברתו של סגן יו"ר הכנסת מחמת התנהגות שאינה הולמת את מעמדו".

 

ביטן ביקש להחיל את התיקון מהכנסת הבאה, אולם בשל הסתייגות של חסון, נקבע כי ההצעה תוחל כבר מהכהונה הנוכחית. לאחר אישור ועדת הכנסת, התיקון יידרש לעבור שלוש קריאות במליאה לפני שייכנס לספר החוקים.

 

סגן יו"ר הכנסת אורן חזן מסר בתגובה: "בשעה שאין ביטחון לתושבי מדינת ישראל ואזרחיות ואזרחים נרצחים ודמם נשפך כמים, העיסוק בהצעות חוק שכל מטרתן היא פופוליזם זול ופרסום עצמי מבייש את העוסקים בו. בפסטיבל הזה אני לא אקח חלק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
אורן חזן
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים