שתף קטע נבחר

תיעוד: המחבל מדיזנגוף בחדר החקירות

כעשור לפני שרצח את שמעון רוימי, אלון בקל ואמין שעבאן בת"א, נעצר נשאת מלחם ונחקר לאחר שניסה לחטוף נשק מחייל. הוא טען שרצה לנקום "ולהוריד נשק מחייל אחד" עקב חובות כבדים. הוא הורשע בתקיפה ונידון לחמש שנות מאסר

 

 

 

כך נשמע ונראה נשאת מלחם בחדר החקירות, כמה שנים לפני שביצע את הפיגוע בלב תל אביב . בתיעוד שהגיע לידי ynet נראה המחבל מתל אביב נחקר לפני כעשור לאחר שניסה לחטוף נשק מחייל. מלחם טען אז כי עשה זאת כנקמה והסביר: "לא הייתה לי סיבה מסוימת לבחור בחייל הזה. העיקר שיהיה חייל, להוריד אחד".

 

היום (ב') החליט שופט בית המשפט המחוזי בחיפה יחיאל ליפשיץ לאשר פרסום תיעוד חומרי חקירה מאותה תקופה. את הבקשה הגישו בשם ynet עורכי הדין תמיר גליק וליטל רבינוביץ' ממשרד ליבליך-מוזר.

 

בסרטון החקירה אמר לו החוקר כי מלחם חשוד בניסיון לרצח חייל בצומת אלונית: "היה לך מברג וניסית לתקוף אותו וניסית לחטוף את נשקו ולברוח. גם תקפת שוטר אצלנו בתחנה בחקירה וניסית לשלוף את נשקו. כל המעשים הללו נוגדים את החוק". מלחם טען אז כי מאז ששוחרר ממעצר נכנס לחובות, "ומאז אני חולם חלומות מוזרים ורואה דברים מוזרים. לפעמים הייתי הולך לפסיכיאטרים".

 

תקיפת החייל אירעה בתחנת הסעה לחיילים בצומת כרכור ביולי 2007. בתחנת ההסעה המתין באותה שעה החייל רם ג'אן, ומלחם הגיע למקום חמוש במברג. בהמשך הוא הודה שביקש לבצע פיגוע כנקמה על מות בן דודו, נדים מלחם, שנורה למוות שנה וחצי קודם לכן בידי שוטרים. עם זאת, בהמשך טען כי רצה למכור את הנשק שיגנוב כדי להחזיר חובות כספיים. לבסוף הורשע מלחם בתקיפת חייל ובשני מקרים של תקיפת שוטר ונידון לחמש שנות מאסר. הוא לא הואשם בעבירה ביטחונית. 

"רציתי להוריד אחד". מלחם בחקירה לפני כעשור ()
"רציתי להוריד אחד". מלחם בחקירה לפני כעשור

באישום שעל פיו הורשע ב-2007 נכתב כי "הנאשם היכה את החייל באגרופים בבטנו, השכיב אותו על מכסה מנוע של רכב שעמד במקום והמשיך להכותו באגרופים בראשו. הנאשם אחז בחולצת המתלונן ומשך אותה". 

 

 

בחקירה שלו תועד מלחם אומר: "הגעתי לתחנת אוטובוס ומה שאני זוכר הוא שנכנסתי לשיחה עם החייל. רבנו, פחדתי ממנו והוא התחיל לקלל אותי. חיפשתי כלי כדי להגן על עצמי. באותו רגע היה לי ביד מברג של העבודה כי יצאתי ממקום עבודתי".

 

בהקלטה אחרת הסביר כי ניסה לחטוף נשק כדי לסגור חובות: "אמרתי - אני אמכור את זה ואעשה מזה קצת פרנסה". הוא טען אז שלא התכוון לרצוח, אלא "רק" לחטוף נשק: "רציתי לנקום כי בן דודי נרצח על ידי שוטרים, חיילים. אני חייב להרבה אנשים בערך 10-15 אלף שקל, אבל לא תכננתי את זה. בסך הכול רציתי לנקום בחייל אחד ולקחת לו את הנשק. לא רציתי להרוג, חס ושלום, רציתי לקחת את הנשק. רציתי להוכיח שאני גבר".

 

לפני שבועיים וחצי רצח מלחם את שמעון רוימי, אלון בקל ואמין שעבאן בל אביב. בתום מצוד שארך שבוע הוא חוסל בכפר ערערה שבו הסתתר.

 

עו"ד סאמי מלחם, שייצג את המחבל, אמר היום כי "כפי שעלה מחומר החקירה, עלתה סוגיית הנקמה של בן דודו שנהרג ב-2006 ועלתה עוד גרסה אחרת שהוא אמר 'מה אני אעשה עם הנשק, אני אקח אותו ואמכור אותו ואעשה כסף ואסגור את החובות שלי'".

 

עו"ד מלחם הוסיף כי "נפגשתי עם נשאת פעמים רבות. ביום הראשון שפגשתי אותו בבית המשפט ראיתי שהוא בן אדם כבול, שסובל מהפרעות נפשיות. הודענו על כך ואפילו ביקשנו מבית המשפט לשלוח אותו להסתכלות. הוא נבדק ונמצא כשיר לעמוד לדין. הייתה לנו תקווה שהוא יקבל שליש, אבל בשל התנהגותו בכלא הוא לא קיבל. הוא אפילו לא קיבל חופשות, למעט חופשה אחת וגם אז הייתה שם תקלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים