שתף קטע נבחר

דורסים למוות בדחפורים, משליכים אנשים מגגות ומחזיקים אלפים כעבדים. זוועות דאעש

האו"ם פרסם דו"ח חדש על שלטונו האכזר של דאעש בעיראק: 3,500 בני אדם, רובם נשים וילדים, מוחזקים כעבדים על ידי ארגון הטרור הסוני שמואשם בכמה מקרים בפשעי מלחמה, פשעים נגד האנושות ואף ג'נוסייד: "קרוב ל-19 אלף אזרחים נהרגו בין ינואר 2014 ל-31 באוקטובר 2015"

נשלטים על ידי ארגון הטרור. הפגנה בעד דאעש במוסול, עיראק (צילום: AP) (צילום: AP)
נשלטים על ידי ארגון הטרור. הפגנה בעד דאעש במוסול, עיראק(צילום: AP)

 

כ-3,500 בני אדם, רובם נשים וילדים, מוחזקים בעיראק כעבדים על ידי ארגון הטרור "המדינה האיסלאמית" (דאעש), שמנהיג שלטון אכזר שכולל בין היתר הוצאות להורג בפומבי. כך מסר היום (יום ג') ארגון האו"ם בדו"ח חדש שפרסם.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

בדו"ח עולה כי דאעש, ששולט בשטחים נרחבים גם בסוריה השכנה, ביצע פשעים נרחבים שכמה מהם שקולים לפשעי מלחמה, פשעים נגד האנושות וככל הנראה גם לג'נוסייד.

 

אחד ההישגים הגדולים של כוחות הביטחון העיראקיים באחרונה - כיבוש רמאדי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אחד ההישגים הגדולים של כוחות הביטחון העיראקיים באחרונה - כיבוש רמאדי(צילום: AFP)

ארגון "משימת הסיוע של האו"ם בעיראק" (UNAMI) ומועצת האו"ם לזכויות אדם (UNHRC) מעריכים כי 3,400 בני אדם "מוחזקים כיום כעבדים על ידי דאעש". "אלה שמוחזקים הם בעיקר נשים וילדים ומגיעים לרוב מהקהילה היזידית, אבל מספר רב מהם מגיעים מקבוצות מיעוטים אתניות ודתיות אחרות", נמסר בהודעה משותפת שפרסמו הארגונים בז'נבה.

 

שרפו אנשים בחיים, רצחו ילדים-חיילים

הדו"ח שפורסם מתאר בפרטים הוצאות להורג, עריפות ראשים, דריסה למוות בדחפורים, שריפת אנשים בחיים והשלכת אנשים מגגות מבנים. מחברי הדו"ח מסרו שלאו"ם יש מידע על רצח ילדים-חיילים ושהארגון הבינלאומי קיבל דיווחים מאומתים על 800 עד 900 ילדים במוסול שנחטפו לצורך אימון דתי וצבאי. "פעולות מסוג זה הן הפרות שיטתיות ונרחבות של זכויות אדם בינלאומיות ושל המשפט הבינלאומי", נכתב בדו"ח.

 

"אפילו מספר הנפגעים הגבוה אינו משקף בדיוק את הסבל הנורא שאותו חווים אזרחים בעיראק", אמר נציב האו"ם לזכויות אדם זייד ראאד אל-חוסיין. "הנתונים נוגעים לאלה שנהרגו או נפגעו מאלימות גלויה, אבל רבים אחרים מתו מהיעדר גישה למזון בסיסי, מים וטיפול רפואי".

 

מאות ילדים נחטפו על ידי ארגון הטרור בעיראק (צילום: cnn) (צילום: cnn)
מאות ילדים נחטפו על ידי ארגון הטרור בעיראק(צילום: cnn)

בדו"ח הקשה שיצא לאור בז'נבה עולה כי קרוב ל-18,802 אזרחים נהרגו ו-36,245 אחרים נפצעו בעיראק בין ינואר 2014 ל-31 באוקטובר 2015 - תקופה שבה כוחות הביטחון העיראקיים נאבקו בדאעש על החזרת השליטה על אזורים שאיבדו לטובת ארגון הטרור הסוני. מחברי הדו"ח כינו את מותם של אזרחים עיראקים רבים "מדהים".

 

בחודשים האחרונים ביצעו כוחות הביטחון העיראקיים התקדמות בשטח והשתלטו על כמה שטחים מידי דאעש. ההישג האחרון שנזקף לזכותם היה כיבושה מחדש של העיר רמאדי שבמערב המדינה. אלא ששליח האו"ם יאן קוביס מסר בהודעה שפרסם ש"למרות הפסדיהם לכוחות הפרו-ממשלתיים, הנגע של דאעש ממשיך להרוג, לפצוע ולעקור אזרחים עיראקים באלפיהם ולגרום לסבל בל יתואר".

 

דאעש ביצע את הבליץ הגדול שלו בצפון ובמערב עיראק בקיץ 2014, והוא עדיין שולט ברוב שטחה של המדינה הערבית ובסוריה השכנה. ארגון הטרור הכריז על הקמת חליפות איסלאמית בשטחים שנמצאים בשליטתו ואוכף בהם את השריעה האיסלאמית. הארגון שולט ביד קשה באוכלוסייה שנמצאת תחת מרותו ולא מהסס להשתמש באמצעים ברוטליים כדי להרתיע וכדי לעצור כל סימן קטן של מרידה נגדו. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
תומכי דאעש במוסול, עיראק
צילום: AP
מומלצים