שתף קטע נבחר

הרצוג מודה: שקלתי אחדות עם נתניהו

בנאום בכנס השנתי של המכון למחקר ביטחון לאומי (INSS) אמר יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג כי "היה רגע לאחר הבחירות שסברתי שנכון לבדוק אם ניתן להוציא ביחד עם נתניהו את המדינה מהמצב הזה וללכת לשינוי דרמטי, אבל ביבי פחד לזוז"

 

 

יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג תקף הערב (יום ג') בחריפות את מדיניות ראש הממשלה בנימין נתניהו, והודה לראשונה באופן פומבי כי שקל לאחד כוחות עם נתניהו לאחר הבחירות. "היה רגע לאחר הבחירות שסברתי שנכון לבדוק אם ניתן להוציא ביחד עם נתניהו את המדינה מהמצב הזה וללכת לשינוי דרמטי, אבל ביבי פחד לזוז", אמר הרצוג. "ואם הוא מפחד לזוז, אין לי מה לעשות איתו". הרצוג אמר את הדברים בנאומו בכנס השנתי של המכון למחקר ביטחון לאומי (INSS).

 

לדבריו, "אפילו יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט שהופיע כאן הבוקר הסכים איתי היום ואמר בעצמו שלממשלה ולנתניהו אין פתרון והם ולא מביאים ביטחון". הרצוג ציין כי בנט מתח ביקורת חריפה, "אבל לא הציע שום פתרון מעשי. אגב אני הייתי מצפה מבנט למעשה של אחריות אזרחית - לאחר מה שהוא אמר הבוקר הוא היה צריך להתפטר".

 

הרצוג התייחס לגל הטרור ואמר: "אנחנו בעיצומה של האינתיפאדה השלישית. אם נמשיך ונתכחש לאמת, זו עלולה להיות האינתיפאדה החמורה מכל. אבל אצלנו ממשיכים לחלום חלומות. החלומות הרומנטיים של גורמים מהשמאל שמחר בבוקר רק נושיט יד לשלום ומיד הפלסטיניים ילחצו אותה לשלום הם חלומות באספמיה. יש יותר מדי שנאה ויותר מדי הסתה. גם החלומות המשיחיים של גורמים מהימין שמחר תקום כאן מדינה אחת מהים לירדן ותהיה הבית הלאומי של שני העמים עם שישה מיליון פלסטינים ושישה מיליון יהודים, זה לא חלום - זהו סיוט".

 

לדבריו, מדיניות "ניהול הסכסוך" של נתניהו נכשלה. "אף אחד לא מציג פתרון מעשי", אמר הרצוג. "בחודש אוגוסט האחרון תבעתי מאבו מאזן להרגיע ומיד את השטח, שאחרת, כך הזהרתי, תפרוץ אינתיפאדה שלישית. אבו מאזן הסכים איתי שאנחנו על סיפה של אינתיפאדה שלישית והוסיף בכנות כי אינו יכול להשתלט על הצעירים המוסתים מהרשתות החברתיות ומרוח דאעש. במקביל תבעתי מנתניהו לחדש מיד את התהליך המדיני ולשנות את הנתיב, נתיב ההידרדרות הברור שבו אנחנו נמצאים. הזהרתי את שניהם מאינתיפאדה שלישית. אמרתי זאת גם לאזרחי ישראל באותו זמן. לא מצאתי את נתניהו פרטנר לדרישתי, כפי שלא מצאתי את אבו מאזן פרטנר לתביעתי".  

הרצוג בנאומו בכנס המכון למחקר ביטחון לאומי (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הרצוג בנאומו בכנס המכון למחקר ביטחון לאומי(צילום: מוטי קמחי)
 

הרצוג המשיך לתקוף את נתניהו ואת אבו מאזן ואמר: "לשני המנהיגים אין את הכוח, המנהיגות והאומץ להסכים לפשרות כואבות. הקיצונים שלהם מחזיקים כל אחד מהם כבובת חוטים. זו תמונת ראי של שני מנהיגים משני עברי המתרס, שני מנהיגים מפוחדים, מבוהלים, שכל רצונם הוא להישאר בשלטון. שני מנהיגים שהפחד משתק אותם. וכשהמנהיגים משותקים - הקיצונים חוגגים, משני הצדדים. אנחנו תקועים. תקועים עם טרור פלסטיני וטרור היהודי. לא לבלוע ולא להקיא. עם נתניהו לא תהיה התקדמות. נתניהו חתם קבע עם הימין הקיצוני כי הוא פוחד מהם. ואנחנו רואים את התוצאות: אנחנו בתוך הפלסטינים והם בתוכנו. אין ביטחון. ביבי לא משתלט על הטרור. הילדים שלנו לא מוגנים".

 

הרצוג הזהיר כי "הקיצונים היהודים והקיצונים הפלסטינים מנסים להרוג את רעיון שתי המדינות. הם מנסים לייאש את הציבור ממנו. הם רוצים מדינה אחת ערבית-יהודית על כל השטח, שיתוף אינטרסים של נערי הגבעות עם החמאס, וביבי נגרר. אין לו כוח לעצור את מה שהוא מכנה ה'בייס' (בסיס פוליטי) שלו".

 

הוא הבהיר כי לפני שתקום מדינה פלסטינית צריך להימנע מצעדים שייעקרו את חזון שתי המדינות מבחינה גיאוגרפית ומדינית. "בינתיים חייבים להבטיח ביטחון לישראלים ולהיפרד מהפלסטינים", אמר הרצוג. "צריך לצמצם את המגע איתם למינימום. אני לא מציע התנתקות חד-צדדית כפי שהיה בעזה, את לקחיה הפנמנו. אני מציע את הצעדים הבאים: קודם כל, טיפול אפקטיבי בחמאס ובהסתה. חמאס מלבה את האינתיפאדה השלישית. הוא שולח את הרוצחים, מעודד, מכוון, מדריך ומברך אותם על כל פיגוע. בעיניי, אין הבדל אם הם שולחים לירושלים ותל אביב רקטות או רוצחים.

 

"אצלי לחמאס לא תהיה שום חסינות ועל כל פיגוע הם ישלמו מחיר כבד מאוד. לא הפצצות סרק מהאוויר. נפעיל אגרוף ברזל אפקטיבי וגם נשתק להם את הטלוויזיה והרדיו את הרשתות החברתיות ואת האינטרנט. לא יהיה להם אינטרנט ולא טלפון סלולרי. הם לא יוכלו להעביר הוראות למחבלים. ננקוט צעדים קשים וחריפים כולל נגד ההנהגה שלהם".

 

הרצוג אמר כי "לא תהיה כאן עזה שנייה. לא נחזור על טעות ההתנתקות. צה"ל יישאר הצבא היחיד ממערב לירדן ששולט בביטחון ומונע טרור. צה"ל ימשיך לשבת על הגבול המזרחי בבקעת הירדן, ואחרי כמה שנים, אם יהיה שקט וביטחון, נדבר על מה הלאה. במקביל, נכנס ועידת ביטחון אזורית יחד עם המדינות הערביות המתונות. מצרים, ירדן, סעודיה ומדינות המפרץ חוששות מדעאש ומאיראן לא פחות מישראל, ודנו בכך ביומיים האחרונים כאן בכנס המכובד הזה שוב ושוב. זה יוצר לנו מפגש אינטרסים משותף. זה יכול ליצור יכולת לשיתוף פעולה צבאי, אסטרטגי, מודיעיני וגם שולחן ליזום מהלכים מדיניים. ועידה כזאת יכולה לשנות את המצב באזור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
יו"ר האופוזיציה בכנס
צילום: מוטי קמחי
מומלצים