שתף קטע נבחר

תוגדל קצבת הבטחת הכנסה לחד הוריים

תוכנית חדשה של שרי האוצר והרווחה מבטיחה להוציא משפחות נוספות ממעגל העוני: הורים יחידניים יוכלו להגדיל את היקפי המשרה ושכרם בלמעלה מ-20% ועדיין להיות זכאים לקבלת הקצבה. מהי תקרת השכר המקסימלית לקבלת קצבה?

קצבת הבטחת הכנסה להורים יחידים שיוצאים לעבוד תגדל ומשפחות חד הוריות שמשתכרות סביב השכר הממוצע במשק יקבלו גם הן מענק עבודה (מס הכנסה שלילי). כך לפי תוכנית להוצאת משפחות חד הוריות מהעוני, עליה הכריזו שר האוצר משה כחלון ושר הרווחה חיים כץ.

 

כתבות נוספות בנושא בערוץ הכלכלה :

 

כחלון וכץ גיבשו תוכנית להגדלת ההכנסה וכדאיות התעסוקה של משפחות חד הוריות במסגרת החלטות הממשלה בנושא הורים יחידים וטיפול בעוני. אחד הצעדים בתוכנית כולל שינוי מבנה קצבת הבטחת הכנסה באופן שיגדיל את סכום הקצבה להורים יחידניים שמשתלבים בעבודה. כמו כן, הורים יחידניים יוכלו להגדיל את היקפי המשרה ושכרם בלמעלה מ-20% ועדיין להיות זכאים לקבלת הקצבה. כיום, במצב הקיים, קצבת הבטחת עבודה של משפחה חד הורית עם שני ילדים, לדוגמא, בה ההורה עובד בחצי משרה בשכר חציוני (3,060 שקל) עומדת על 1,919. לפי התוכנית החדשה יגדל הסכום ל-2,698 שקל.

 

לעומת זאת, הורה יחיד עם שני ילדים שעובד במשרה מלאה ובשכר חציוני (6,120 שקל בחודש), מקבל היום קצבת הבטחת הכנסה שעומדת על 82 שקל בלבד. מכאן, שבמצב הנוכחי לא שווה להורים יחידניים לצאת לעבוד במשרה מלאה, שכן הדבר מצמצם עד מבטל את הבטחת ההכנסה, ואמהות חד הוריות טוענות לא פעם שהמדינה בצעד זה לא מאפשרת להן לצאת לעבוד בגלל צמצום הכדאיות. לפי התוכנית החדשה, המרוויחים 6,120 שקל במשרה מלאה יקבלו הבטחת הכנסה של 863 שקל.

 

כיום, מי שמרוויח 6,250 שקל מאפס לעצמו את הבטחת ההכנסה ולא מקבל שקל. לפי התוכנית החדשה, בשכר כזה תעמוד הבטחת ההכנסה על 780 שקל. המרוויחים 6,733 שקל כיום לא זכאים כלל להבטחת הכנסה. לפי התוכנית החדשה, המרוויחים שכר כזה יהיו זכאים ל-495 שקל הבטחת הכנסה. צעדים אלה, לפי התוכנית, יגדילו את התמריץ של משפחות חד הוריות למעבר לעבודות במסגרות שמדווחות לרשויות המס על מנת שיובטחו התנאים הסוציאליים הנלווים, כולל פנסיה.


* מקור: משרד האוצר

 

התוכנית תשפר את המוטיבציה להשתלבות בעבודה

בנוסף תשלב התוכנית ליווי תעסוקה למשפחות חד הוריות שיסייע למשפחות בהתמודדות עם האתגרים המיוחדים שבשילוב אוכלוסייה זו בשוק העבודה. זאת תוך מיפוי ואפיון נטיות וכישורים של מקבלי קצבת הבטחת הכנסה, הגברת מסוגלות תעסוקתית והתאמת היכולות לשוק העבודה ושיפור המוטיבציה להשתלבות בעבודה.

 

התוכנית גם תגדיל את מענק העבודה (מס הכנסה שלילי) אף למשפחות חד הוריות עם שכר סביב הממוצע במשק (9,450 שקל). המענק יעמוד על סכום של עד 8,500 שקל בשנה. זאת לעומת המצב היום, בו המשכורת המקסימלית שמזכה במענק עבודה היא 6,137 שקל בחודש. תשלום קצבת השלמת הכנסה ותשלום מענק העבודה ישולמו, לפי התוכנית, על ידי גורם ממשלתי אחד, ולא יפוצלו כנהוג כיום בין הביטוח הלאומי שמשלם את הקצבה ורשות המסים המשלמת את המענק.

 

שר האוצר, משה כחלון, אמר: "מדובר במהלך חברתי, ערכי, צודק, מוסרי ונכון מבחינה כלכלית. האחריות שלנו כמדינה היא לעודד כמה שיותר אנשים לצאת לעבוד ולהתפרנס בכבוד. על אחת כמה וכמה כאשר מדובר באוכלוסיות שצריכות את עזרתנו. התוכנית הזאת היא חלק מהמאבק הכולל שלנו למלחמה בעוני ולצמצום הפערים החברתיים. התוכנית תסייע למשפחות החד הוריות להגדיל את הכנסתן ולהתפרנס בכבוד ותוציא משפחות רבות ממעגל העוני".

 

שר הרווחה, חיים כץ: "זהו צעד גדול והדרך הנכונה להוציא מהעוני אלפי משפחות. זוהי תוכנית משולבת שתאפשר לאנשים לקבל הכשרה מקצועית ותיטע בהם את המוטיבציה לצאת לעבודה מבלי שיחששו מפגיעה בקצבתם. לאחר משא ומתן ארוך מול האוצר ומאבק ממושך, אנחנו עושים צדק. נטל המס ירד בצורה דרמטית ואמהות חד הוריות יקבלו תמריץ להיכנס למעגל התעסוקה וירוויחו בכבוד שכר ראוי והוגן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
צילום: מוטי קמחי
צילום: גיל יוחנן
שר האוצר משה כחלון
צילום: גיל יוחנן
צילום: יריב כץ
שר הרווחה חיים כץ
צילום: יריב כץ
מומלצים