שתף קטע נבחר

הממשלה מקדמת: הטבות מס לתעשייה - גם ביו"ש

לאחר שתושבי יהודה ושומרון פנו לבג"ץ בטענה לאפליה, גובש תזכיר חוק המבקש לתקן את פקודת מס הכנסה, כך שהטבות המס שניתנות לפי חוק עידוד השקעות הון יחולו גם ביישובים שמעבר לקו הירוק

תזכיר חוק שפורסם הערב (ד') מבקש לראשונה לתקן את פקודת מס הכנסה, כך שהטבות המס שניתנות לתעשייה, חקלאות ותיירות לפי חוק עידוד השקעות הון יחולו גם ביישובי יהודה ושומרון. מדובר ביוזמה משותפת לכמה משרדי ממשלה שנולדה, לטענת הגורמים המעורבים, לתקן עיוות שקיים בחוק.

 

היוזמה לתיקון פקודת מס הכנסה החלה לאחר שתושבים המתגוררים ביהודה ושומרון טענו לאפליה ואף הגישו בג"ץ בנושא בשנת 2013. הסיפור נוגע לרשימה של הטבות שניתנות כיום לתעשייה ותיירות בחוק עידוד השקעות הון, וכן להטבות מס שניתנות לחקלאות בחוק עידוד השקעות הון לחקלאות.

חקלאים בבקעת הירדן (צילום: AP) (צילום: AP)
חקלאים בבקעת הירדן(צילום: AP)
 

עד היום, תושבי יהודה ושומרון שילמו מס אך לא זכו להטבות המס במסגרות אלו. כעת, מבקשת הממשלה להעניק את כל הטבות המס גם בשטחים שמעבר לקו הירוק. מדובר בצעד נפיץ שעלול לעורר ביקורת קשה, בין היתר בשל החלת חוק ישראלי ומתן הטבות בשטחים המוגדרים כשטחי מחלוקת.

 

בדברי ההסבר של תזכיר החוק נכתב: "חוק לעידוד השקעות הון, התשי"ט – 1959 וחוק לעידוד השקעות הון בחקלאות, התשמ"א – 1980(להלן – חוקי עידוד להשקעות הון) אינם מסמיכים לתת הטבות מכוחם באזור, ובהתאם, גם הטבות המס על פי חוקי עידוד להשקעות הון אינם חלים על הטבות מסוג זה הניתנות לעניין השקעות הון באזור. הטבות מעין אלה ניתנות, במצב הקיים, לאזרחים ישראלים הפועלים באזור בהקבלה לאלה הניתנות על פי חוק, בהתאם למסלולים מנהליים שנקבעו לעניין זה, (להלן – מסלול מנהלי לעניין השקעות הון באזור).

 

"כדי למנוע מצב שבו מחד על אזרח ישראלי הפועל באזור מוטלות מלוא החובות מכוח הפקודה בדומה לאזרח ישראלי הפועל בישראל, ומאידך מקום שהוא זוכה להטבות לפי מסלול מנהלי לעניין השקעות הון באזור, אין הוא נהנה ממלוא ההטבות המוענקות לאזרח ישראלי המקבל הטבות מכוח חוקי עידוד להשקעות הון. מסיבה זו מוצע ליתן את הטבות המס המוענקות מכוח חוקי עידוד להשקעות הון גם לאזרח ישראלי שיש לו הכנסה שהופקה או שנצמחה באזור. זאת במידה ואותו אזרח זכאי להטבות או למענקים לעידוד השקעות הון בתחום מתחומי האזור, שנקבעו בהחלטת הממשלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
חוק עידוד השקעות הון יחול גם ביישובי יהודה ושומרון?
צילום: AP
מומלצים