שתף קטע נבחר

אבו מאזן: הסכמתי לפגישה עם נתניהו והוא לא השיב

בשיחה עם כתבים ישראליים טען יו"ר הרשות הפלסטינית כי בחודשיים האחרונים התקיימו מגעים בין לשכתו ברמאללה ללשכת ראש הממשלה ללא מעורבות אמריקנית כולל תיאום פגישה בין השניים. "אני הסכמתי, אך מאז לא שמעתי מנתניהו". לשכת נתניהו: דברי אבו מאזן לא נכונים

 

 

ראש הרשות הפלסטינית טוען כי התקיימו מגעים עם ישראל, אך מהצד הישראלי אין שיתוף פעולה: בשיחה עם כתבים ישראליים סיפר הערב (ה') אבו מאזן כי בחודשיים האחרונים התקיימו מגעים לקיום פגישה בינו לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו, אך מאז לא היה כל מענה מירושלים.

 

"התקיימו מגעים בין לשכתי לבין לשכת נתניהו וארה"ב לא הייתה כלל בתמונה ולא הייתה מעורבת", סיפר אבו מאזן. "בין השאר התקיימו מגעים על קיום פגישה בינינו". בלשכת ראש הממשלה דחו את הדברים ואמרו בתגובה כי "הדברים אינם נכונים".

נתניהו ואבו מאזן בוועידת האקלים בחודש נובמבר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נתניהו ואבו מאזן בוועידת האקלים בחודש נובמבר(צילום: רויטרס)
 

זהו ניסיון של אבו מאזן להתחמק מאחריותו להיעדר משא ומתן. גם היום בדאבוס קרא נתניהו לאבו מאזן למשא ומתן ללא תנאים מוקדמים".

 

לדברי הנשיא הפלסטיני, סוכם ששני הצדדים ימנו שני נציגים מכל צד שיתאמו את הפגישה. "אני הסכמתי ומאז לא קיבלתי שום תשובה מנתניהו", טוען אבו מאזן.

 

הוא אמר עוד על רקע גל הטרור המתמשך כי "אנחנו מתנגדים שהסכסוך המדיני בינינו לבין ישראל יהפוך לסכסוך דתי משום שהיהדות היא דת שאנחנו מכבדים אותה. אנחנו צריכים שלא ללכת בקו של סכסוך דתי".

 

אבו מאזן דחה את ההאשמות בישראל על כך שהוא תורם להסתה בקרב הצעירים הפלסטינים. לדבריו, "ההאשמות האלה יוצאות מפי גורמים שונים בישראל כולל שרים, אם אני מסית אז בבקשה תראו לי איפה אני מסית, אני רוצה שההתפרצות (ההסלמה) הזאת לא תהיה אלימה אבל אנחנו רואים כשילד זורק אבן יורים בו".

"לא קיבלתי את התשובה". אבו מאזן (צילום: עפר מאיר) (צילום: עפר מאיר)
"לא קיבלתי את התשובה". אבו מאזן(צילום: עפר מאיר)

הוא אמר עוד בהקשר זה כי "עניין ההסתה ברשות הפלסטינית עלה בהסכמי וואי והחלטנו להקים ועדה משותפת עם האמריקנים שתעקוב אחרי ההסתה. כל פעם שהנושא הזה עלה, אנחנו קראנו וקוראים גם עכשיו להפעיל את אותה ועדה משותפת שגם יכולה לבדוק את ספרי הלימוד ברשות הפלסטינית. גם אם יש אצלנו הסתה בואו נשב ונדון עליה עם הוועדה. כשראש הממשלה נתניהו מאשים אותי בהסתה אני מבקש שיציין גם מתי ואיפה הסתתי".

 

בנוגע לסטטוס קוו בהר הבית אמר אבו מאזן כי "ברשות הפלסטינים מדגישים את החשיבות של אותו סטטוס קוו, שקיים כבר שנים רבות, אלא שנתניהו שינה את התנאים של הסטטוס קוו והוא אומר שזה הסטטוס קוו הקיים. אבל אני לא מקבל את האמירה הזאת."

 

אבו מאזן התייחס גם ליום שאחרי כהונתו. על השאלה מי יחליף אותו אמר ראש הרשות כי "יש לנו מוסדות כמו שהיה בימי ערפאת כשמת, אז התכנס הפתח וסימן שאני היורש שיבוא אחריו והוועד המרכזי של אש"ף אישר זאת. יו"ר הרשות צריך להיבחר אחר כך על ידי העם כפי שאני נבחרתי, אם אתפטר או אמות הוועדות הללו יתכנסו ויבחרו את המועמד המתאים".


הוא התייחס בדבריו גם לתיאום הביטחוני עם ישראל ואמר כי "לכבד הסכמים צריך ששני הצדדים יכבדו, נכון לעכשיו עמדתי בנוגע לכך שהתיאום הביטחוני מקודש לא השתנתה. אבל אני לא יודע מה תהיה עמדתי בעתיד. המנגנונים הפלסטיניים אחראים על אכיפת הביטחון כאן (ברשות הפלסטינית. א"ל) ועל כך שלא יזלוג טרור לישראל, משום שאנחנו רוצים להגן עלינו ועל שכנינו, גם אם אנחנו סופגים ביקורת ציבורית על כך. (על התיאום הביטחוני. א"ל)".

 

"שפיכת דם אסורה על פי האיסלם" 

אבו מאזן הגיב לביקורת בישראל על כך שנמנע מלגנות את הפיגועים שהופנו נגד ישראלים בגל הטרור הנוכחי. לדבריו, "אני לא שמח כשיורדת טיפת דם מאף אדם. כל אדם נברא בצלם אלוהים ואנחנו צריכים לכבד את זכותו לחיות. מי שרצח נפש ללא עילה וללא הצדקה כאילו רצח את כל האנושות, שפיכת דם ללא הצדקה היא אסורה על פי האיסלם".

 

במהלך הפגישה עם העיתונאים נשאל אבו מאזן בנוגע לתשלומים שמעבירה הרשות למשפחות של מחבלים. "הערכים שלנו אומרים שאפילו אם אנחנו תופסים מרגל ישראלי ברשות הפלסטינית, שופטים אותו ומוציאים אותו להורג אנחנו נמשיך לשלם משכורת למשפחתו משום שהם לא אשמים במה שהוא עשה. אותו דבר בנוגע לפלסטינים שביצעו פיגועים נגד ישראל".

 

בסיום דבריו התייחס הנשיא הפלסטיני לאפשרות שהרשות תקרוס. "אנחנו מעוניינים שהרשות הפלסטינית תישאר אבל אם ישראל תמשיך במדיניותה כנראה שהיא מעוניינת בפירוק הרשות. הרשות תמשיך

להתקיים לצד ישראל בשלום ובביטחון, אבל אני לא בטוח שבישראל רוצים שהיא תמשיך להתקיים".

 

נתניהו ששוהה בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס התייחס מוקדם יותר לסכסוך הישראלי-פלסטיני. "כל פעם שאני בא לפורום כזה, אני אומר שאני מזמין את אבו מאזן. וכל הזמן אנחנו מחכים. הוא מסרב בתוקף. הוא רוצה לעשות את ההליך מסביב וזו לא הדרך לפתור את הסכסוך בין ישראל לפלסטינים. צריך לשבת לשולחן המו"מ. כינון יחסים עם העולם הערבי יפתור את הבעיה הפלסטינית. ולא להפך, כפי שהיה מקובל לחשוב עד כה".

 

בחודש נובמבר האחרון נפגשו השניים בשולי ועידת האקלים בפריז והם לחצו ידיים. זו הייתה הפגישה הראשונה פנים מול פנים של השניים מאז ספטמבר 2010. בחודש יולי אשתקד שוחחו השניים בטלפון לאחר נתק של שנה. באותה שיחה ביקש נתניהו לברך את אבו מאזן לרגל חג עיד אל-פיטר.

 

בהכנת הידיעה השתתפו איתמר אייכנר וליעד אוסמו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: GettyImages
לא נפגשים? אבו מאזן ונתניהו
צילום: GettyImages
מומלצים