שתף קטע נבחר

צילום: גטי אימג'ס

דניאל סמוכין ממיס את הקרח בדרך לפסגה

"מחוץ לרדאר": בענף ההחלקה על הקרח מתפעלים מהביצועים הווירטואוזים של הישראלי הצעיר (17) ובאותה נשימה נקרעים מצחוק מהחיקויים שלו. דניאל סמוכין שואף לפרוץ לצמרת ההחלקה העולמית ואיך בדיוק שרלוק הולמס יעזור לו בכך?

באליפות ארה"ב ב-2007 נובאק ג'וקוביץ', אז טניסאי צעיר שהפתיע בהעפלתו לגמר, עלה לכותרות לא רק בגלל הישגו הספורטיבי המרשים אלא גם בגלל גימיק משעשע. ג'וקוביץ' נהג בסיום משחקיו לבצע להנאת הקהל חיקויים של כוכבי הטניס הגדולים: רפאל נדאל, רוג'ר פדרר ואפילו מריה שראפובה.

 

 

בדומה לג'וקוביץ', גם המחליק על הקרח הישראלי הצעיר, דניאל סמוכין (17) ניחן בכישרון חיקוי ובהרבה חוש הומור. לפני מספר שנים צפה סמוכין באליפות העולם בהחלקה על הקרח וחיקה להנאתו את פטריק צ'אן, כוכב החלקה קנדי עם שלל מדליות מאליפויות העולם ומאולימפיאדות החורף.

 

צפו: דניאל סמוכין מתחרה בגמר הגראנד פרי לנוער 

 

הוריו של סמוכין לא רק נקרעו מצחוק מהחיקוי המוצלח, אלא גם הבחינו בדמיון החזותי הבולט בין בנם וצ'אן. סמוכין החליט לצלם את החיקויים של צ'אן והעלה אותם לאינטרנט. במהרה החיקויים הללו הפכו ללהיט בקהילת ההחלקה על הקרח והעניקו לסמוכין הרבה תשומת לב.

 

"קיבלתי הרבה תגובות חיוביות על הסרטונים הללו", מספר סמוכין, "לא התכוונתי חלילה לצחוק על צ'אן. כולם שואלים אותי אם הוא ראה כבר את החיקוי והאמת היא שאני לא בטוח. דיברתי איתו מאז, אבל הוא אף פעם לא הזכיר את החיקוי. יש שתי אפשרויות או שהוא לא ראה אותו, או שהוא ראה ולא היה אכפת לו".

 

גם הוא עלה לכותרות בתחילת הקריירה בגלל גימיק. ג'וקוביץ' (צילום: AFP) (צילום: AFP)
גם הוא עלה לכותרות בתחילת הקריירה בגלל גימיק. ג'וקוביץ'(צילום: AFP)

 

ימים יגידו האם כמו ג'וקוביץ', סמוכין יהפוך לכוכב לא רק בגלל חוש ההומור המצוין שלו אלא גם בזכות הישגיו הספורטיביים, אך נתוני הפתיחה שלו בהחלט מבטיחים.

 

האבא מאמן, האמא אחראית לכוריאוגרפיה

סמוכין הוא אחת התקוות הגדולות ביותר של ישראל בספורט החורף. הוא נחשב כיום לאחד המחליקים הטובים בעולם לגילו. השנה הוא אף קיבל חותמת רשמית על כך כשהוזמן לגמר הגראנד פרי לנוער, תחרות יוקרתית בה משתתפים רק ששת המחליקים הצעירים הטובים ביותר בסבב העולמי.

 

דניאל סמוכין גורף מחמאות מהפרשנים 

 

הביצועים שלו נחשבים לווירטואוזים בכל קנה מידה. כבר בגילו הצעיר הוא מסוגל לבצע תרגילים מורכבים הכוללים מספר קפיצות עם ארבעה סיבובים באוויר (קוואד). הפרשנים בענף לא חוסכים בסופרלטיבים כשהם משדרים את הביצועים שלו וגם מחליקי-על כמו אלוף העולם, חאבייר פרננדס והמדליסט האולימפי, דניס טן, מרעיפים עליו מחמאות.

 

סמוכין נולד בישראל אל תוך ההחלקה על הקרח. הוריו מאמנים ואחיו הגדול, סטס (25), הוא מחליק בעצמו. ב-1998 כשסמוכין נולד, אביו איגור היה מאמן הנבחרת הישראלית. בגיל 3.5 סמוכין עזב עם משפחתו לארה"ב שם ראה את אחיו מחליק על הקרח ורצה גם. דניאל הקטן נהג לנג'ס בלי סוף לאביו כדי שילמד אותו להחליק. תחילה האבא היסס מעט ורצה לאפשר לילד לגדול לפני שיתחיל להחליק, אבל כשמלאו לבנו חמש, הוא נשבר והחל לאמן אותו. גם היום, כשסמוכין הוא כבר מחליק מקצוען, העסק נשאר משפחתי. האבא הוא המאמן, האמא אירינה אחראית לכוריאוגרפיה והוא ואחיו מחליקים.

 

את העברית הוא הספיק כבר לשכוח. סמוכין בפעולה (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
את העברית הוא הספיק כבר לשכוח. סמוכין בפעולה(צילום: אורן אהרוני)

 

את העברית הוא הספיק לשכוח בשנים הארוכות בארה"ב, אבל הוא עדיין חש מחובר מאוד לישראל וגאה לייצג אותה. "כשהייתי בן 15 אבא שלי שאל אותי אם אני רוצה להתחרות עבור ישראל. בהתחלה קצת חששתי, ישראל מדינה קטנה ואין בה הרבה מחליקים, היו לי את הספקות שלי", הוא מודה, "אבל כשחשבתי על זה הבנתי שזה יהיה נהדר מבחינתי לייצג את המדינה שבה נולדתי, את המקום שבו הלב שלי באמת נמצא. בסופו של דבר זו הייתה ההחלטה שלי".

 

נכנס לדמות של שרלוק הולמס

למרות גילו הצעיר, בשבוע הבא יתחרה סמוכין באליפות אירופה לבוגרים וזו אפילו לא ההופעה הראשונה שלו במעמד הזה. כבר בשנה שעברה הוא סיים במקום העשירי המכובד, כשחברו לנבחרת הישראלית, אלכסיי ביצ'נקו דורג רביעי. הרמה באירופה גבוהה מאוד, המחליק האירופאי המפורסם ביותר הוא חאבייר פרננדס הספרדי שהוכתר בשנה שעברה לאלוף העולם אחרי שהדיח מהתואר את יוזורו האניו היפני שנחשב לכוכב הגדול ביותר של הענף. למרות המתחרים המצוינים, סמוכין מכוון הכי גבוה שאפשר. "אני רוצה מקום על הפודיום", הוא מצהיר, "אצטרך לעבוד קשה מאוד בשביל זה, אני מקווה להציג את המיטב שלי".

 

 

דניאל מנצח בתחרות בארה"ב ומשמיע את "התקווה"

 

את האופי המיוחד וחוש ההומור שלו, מביא סמוכין גם למשטח הקרח. אפילו לקידות שלו בסיום התרגיל הוא משתדל להוסיף צד קליל ומדי פעם שולף את העניבה שלו מהחולצה ומנופף איתה לקהל. "אני רוצה שאנשים ירגישו שנהניתי בלי קשר לאיך שהלך לי בתרגיל", הוא מסביר.

 

לא במקרה הוא בחר במוזיקה לתרגיל הארוך שלו את נעימת הנושא מתוך הסרט "שרלוק הולמס". "המוזיקה הזו מאפשרת לי להיכנס לדמות שלעיתים היא מוזרה, לעיתים מתוחכמת ולעיתים משוגעת. שרלוק הולמס הרי היה משוגע, הוא חשב על דברים שאף אחד אחר לא חשב עליהם. מה שכן לפעמים כשאני מרוכז בקפיצה, אני שוכח שאני צריך להיות בתוך דמות מסוימת", הוא מספר.

 

החיקוי המדובר (צילום: פרטי) (צילום: פרטי)
החיקוי המדובר(צילום: פרטי)

 

כמו כל ספורטאי, גם סמוכין חולם להשתתף באולימפיאדת החורף הקרובה בפיונגצ'אנג ב-2018, אבל יותר מהכול הוא רוצה לעשות זאת ביחד עם אחיו. סטס נכון לעכשיו פצוע ולכן ויתר על העונה הנוכחית אבל הוא מתכוון לחזור בעונה הבאה ולנסות להשיג את הקריטריון האולימפי. כרגע, כלל לא ברור האם לישראל יהיו שני מקומות באולימפיאדה בתחרויות ההחלקה על הקרח, וייתכן תרחיש שבו רק אחד מהם יוכל להתחרות. האם עשויה להתפתח יריבות בתוך המשפחה? לטענת דניאל ממש לא, "אנחנו עובדים קשה מאוד ביחד, נדחוף זה את זה ואני מקווה שלפחות אחד מאיתנו יגיע לאולימפיאדה. אני בטוח לא אכעס אם הוא יגיע ואני לא, והוא לא יכעס אם יקרה ההפך".

 

מותג לבוש משלו

כיום חייו סובבים סביב משטח הקרח בסאן דייגו. החוק בארה"ב מאפשר לתלמידים ללמוד בבית במקום בבית ספר וסמוכין מנצל זאת כדי לשלב בין הלימודים לקריירה הספורטיבית. האימונים שלו נערכים בין ימים שני לשישי, בכל יום ארבע שעות מוקדשות להחלקה ועוד שעתיים וחצי לחדר כושר וריצות. ימים שבת וראשון מיועדים למנוחה.

 

מותג הלבוש הייחודי (צילום: פרטי) (צילום: פרטי)
מותג הלבוש הייחודי(צילום: פרטי)

 (צילום: פרטי) (צילום: פרטי)
(צילום: פרטי)

 

כשהוא מגיע לישראל, סמוכין לא מוותר על ביקור בחוף הים ועל זלילה של מנת שווארמה, "ממש חבל שזה לא טוב לספורט. בכל פעם שאני מגיע לארץ אני עולה במשקל ואז אני צריך להוריד לאחר מכן, אבל אבא שלי מרשה לי כי הוא יודע שיש פה אוכל מדהים", אומר סמוכין.

 

הבגרות המנטאלית שהוא מציג על המשטח באה לידי ביטוי גם בחייו האישיים. כך למשל למרות שטרם מלאו לו 18, סמוכין כבר חושב גם במישור העסקי והקים לאחרונה יחד עם חבר מותג לבוש בשם White Wolf, Black Wolf (זאב לבן, זאב שחור). "הרעיון הוא ליצור מותג אופנה שלי כדי שאנשים ייקחו איתי חלק במסע. פיתחנו כבר מודל אב של ז'קטים ובעוד כמה חודשים נתחיל למכור אותם. אני מקווה להביא כמה מהבגדים לישראל. בכסף שארוויח אני אעזור לקידום הקריירה שלי וגם אתרום לצדקה. יש לי הרבה רעיונות בראש".

 

החל מיום רביעי הקרוב תוכלו לצפות בסמוכין מלהטט על הקרח ונכנס לדמותו המטורפת של שרלוק הולמס באליפות אירופה בברטיסלבה שתשודר בארץ ביורוספורט. ואם תתלהבו מהביצועים של הווירטואוז הצעיר, אפילו תוכלו בקרוב להזמין לכם ז'קט שלו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן אהרוני
דניאל סמוכין
צילום: אורן אהרוני
מומלצים