שתף קטע נבחר

נתניהו מגבה את יעלון: "לא הוסדרו אישורים לבתים בחברון"

שר הביטחון היה תחת מתקפה בתוך הממשלה על החלטתו לפנות את הבתים שאליהם פרצו מתנחלים בחברון. גורמים בלשכת נתניהו אמרו כי הוא תומך בהחלטת יעלון: "אני מעריך את המתיישבים, אך יש לכבד את החוק"

 

ההחלטה של שר הביטחון משה יעלון לפנות את שני הבתים שאליהם פרצו מתנחלים סמוך למערת המכפלה בחברון עוררה סערה פוליטית וביקורת חריפה בתוך הממשלה נגד יעלון. גורמים בלשכת ראש הממשלה מסרו הערב (ו') כי ראש הממשלה בנימין נתניהו מגבה את יעלון על ההחלטתו.

 

"כולנו מחויבים לכבד את החוק ובמקרה זה לא הוסדרו עדיין כל האישורים", מסרו הגורמים בלשכת ראש הממשלה. "ברגע שזה יקרה הם יוכלו לשוב לבתים כפי שקרה במקרים דומים בעבר. ראש הממשלה תומך בהתיישבות ומעריך את המתיישבים, שעומדים באומץ ובנחישות יום יום מול הטרור".

מקבל גיבוי. יעלון ונתניהו (צילום: אמיל סלמן) (צילום: אמיל סלמן)
מקבל גיבוי. יעלון ונתניהו(צילום: אמיל סלמן)

בבית היהודי תקפו היום בחריפות יעלון בעקבות פינוי המתנחלים שפרצו לדירות בחברון. "בעיצומו של גל טרור, שר הביטחון פועל בנחישות, ללא פשרות ובאטימות דווקא לזריקת יהודים מביתם", נמסר בהודעה שפרסמה המפלגה.

 

מתקפה על יעלון הייתה גם מתוך מפלגתו בליכוד. שר הקליטה וירושלים, חבר הקבינט זאב אלקין (ליכוד), אמר: "אני קורא לשר הביטחון לעצור באופן מיידי את פינוי המתיישבים מהבתים בחברון שנקנו על ידם כדת וכדין. זה זמן להילחם בטרור ולתמוך בחיזוק ההתיישבות ולא להילחם במתיישבים. מי שמדבר בשם החוק והסדר מוזמן קודם כל לטפל באנשי הרשות הפלסטינית ובפעילי שמאל קיצוניים שמוציאים להורג פלסטינים, שמעיזים למכור אדמות או בתים ליהודים".

 

שר התיירות, יריב לוין, מסר כי "הפינוי הוא שערוריה הזועקת לשמיים שבשום מקום אחר בעולם לא הייתה מתקבלת. כשם שאדם שרוכש בית בתל אביב יכול להיכנס אליו בלי הליך בירוקרטי מיותר, כך צריך להיות גם בחברון. הגיע הזמן לשים סוף לאפליה הפסולה של המתיישבים. אני דורש משר הביטחון לעצור מייד את הליך הפינוי ולהביא את הנושא להכרעת הממשלה בישיבתה ביום ראשון הקרוב".

הפינוי בחברון, היום (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הפינוי בחברון, היום(צילום: רויטרס)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: tps) (צילום: tps)
(צילום: tps)

 (צילום:  עמיחי בן דוד) (צילום:  עמיחי בן דוד)
(צילום: עמיחי בן דוד)

 (צילום: תנועת נחלה) (צילום: תנועת נחלה)
(צילום: תנועת נחלה)

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, תקף בחריפות את החלטת הפינוי. "כאשר מתיישבים פועלים על פי החוק", אמר אדלשטיין, "הדבר הנכון הוא להמתין עם הפינוי ולבחון את האופציות החוקיות לחיזוק ההתיישבות מתוך דאגה לשלטון החוק. אני קורא לדרג המדיני הממונה על גורמי הביטחון להזדרז ולבדוק את חוקיות הרכישה ולא להלהיט את הרוחות בפינוי מתיישבים. דווקא בימים שבהם אויבנו מנסים לפגוע לא רק בגופנו, אלא בזכותנו על הארץ, נכון להעביר מסר שאנחנו שבנו הבית".

 

ברקע אותם גינויים להחלטה, כמה חברי כנסת כבר מאיימים שלא להשתתף בהצבעות בכנסת ועלולים לפגוע בקואליציה. ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי כתב בחשבון הטוויטר שלו: "עדכנתי את ראש הממשלה שלא אצביע עם הקואליציה עד שיתאפשר למתיישבי חברון לשוב לבתים שנרכשו על ידם כדת וכדין". לפני כמה חודשים השמיע סמוטריץ' איום דומה לאחר פינוי בית בהתנחלות, אך לבסוף לא עמד בהתחייבותו והצביע עם הקואליציה.

 

לאיומים שלא להשתתף בהצבעות הממשלה הצטרפו הח"כים איוב קרא ואורן חזן. חזו הזהיר: "עדיף שהקואליציה לא תביא דבר להצבעה בשני הקרוב". לדבריו, "אתמול הודעתי ליו"ר הסניפים בליכוד ובקריית ארבע ולראש המועצה מלאכי לוינגר כי מבחינתנו הגיעו מים עד נפש; לא ייתכן ששר הביטחון ינהל מדיניות פרטית, קל וחומר בגל הטרור שפוקד אותנו, ואם הבתים אכן יפונו לפי הדרך שבה הוא מבקש לנהל את הפינוי, עדיף שלא יביאו שום דבר להצבעה ביום שני הקרוב כי אני מתכוון ללכת עם הדבר הזה עד הסוף". ח"כ קרא איים אף הוא שלא יגיע להצבעות בשני הקרוב, כיוון ש"אסור לסלק יהודים מבתיהם ויהיו לכך השלכות, אנחנו דורשים את התערבות ראש הממשלה בנושא".

 

שר הביטחון השיב לדברים ואמר: "מדינת ישראל היא מדינת חוק, ואין לי כל כוונה להתפשר כשהחוק מופר. במקרה של הבתים בחברון החוק הופר ברגל גסה. כדי להיכנס לבית נדרשות כמה פעולות חוקיות, שאף לא אחת מהן התקיימה. לכן הפולשים פונו". הוא קרא לשרים, לחברי כנסת ולנבחרי ציבור "לפעול באחריות, לרסן את התבטאויותיהם ולגבות את שלטון החוק - ולא לעודד את לקיחת החוק לידיים והפרתו. זה מתכון בטוח לאנרכיה. ההתנהלות וההתבטאויות של כמה פוליטיקאים בנושא, גובלות בהפקרות ופוגעות בחוסן הלאומי שלנו".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:  עמיחי בן דוד
הפינוי בחברון, היום
צילום: עמיחי בן דוד
מומלצים