שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ועדת הכספים דחתה את תרגיל אגרות הרישוי

  ועדת הכספים אישרה למשרד התחבורה לפצות נהגים על גביית-יתר של אגרות רישוי באמצעות הוזלת המחיר, אך לא אישרה לו לפצות את עצמו בעוד כשנה

  ועדת הכספים אישרה היום (ב') באופן חלקי את בקשת שר התחבורה ישראל כץ, להפחתה חד-פעמית של אגרות רישוי הרכב הפרטי והציבורי ב-1.82% החל מה-1 באפריל השנה. אלא שהוועדה בחרה שלא לאשר - עד דיון נוסף - את הבקשה להעלות את אותן אגרות בדיוק בשיעור של 1.12% שנה לאחר מכן (1.4.2017), העלאה אותה ביקש משרד התחבורה כדי לנטרל את ההפחתה הקרובה.

   

  הנהגים יקבלו פיצוי, משרד התחבורה - לא בטוח (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
  הנהגים יקבלו פיצוי, משרד התחבורה - לא בטוח(צילום: עידו ארז)

   

  בקשת המשרד לשינויים המפתיעים הגיעה, כך מעריכים, בעקבות תביעה ייצוגית שהוגשה נגד משרד התחבורה, בעקבות גביית יתר של אגרות הרכב בשיעור גבוה מהמותר, במקום הוזלה שלהן - כנדרש בתקנות - בשיעור ירידת המדד בשנת 2004. תביעה זו הוגשה בעקבות חוות דעת של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אשר חייב את עדכון אגרות הרכב רק לפי עליית המדד. על ה"פשרה" הוחלט עם מגיש התביעה הייצוגית, לאור עמדת בית המשפט כפי שהוגה בדיון המקדמי בתביעה, ואשר דחה את טענות המשרד.

   

  לפי הפשרה, תהיה הפחתה קבועה של אגרות הרישוי בשיעור 0.7% בעקבות ירידת המדד, בתוספת פיצוי זמני וחד-פעמי על גביית היתר, בהפחתה נוספת בשיעור 1.12% למשך שנה. לפיכך ההפחתה השנה תהיה בשיעור כולל של 1.82%. הפשרה קבלה תוקף של פסק דין בתחילת דצמבר 2015.

   

  אך מאחר ומדובר בפיצוי חד-פעמי למשך שנה זו בלבד, ביקש המשרד לפצות גם את עצמו בתהליך הרגיל של העדכון בהתאם לשינוי במדד, בהעלאה חד-פעמית של שיעורי האגרות בשיעור 1.12% כעבור שנה, כאשר שיעור השינוי השנתי ב-2017 ייקבע לפי השינוי במדד. עם זאת, הוועדה לא אישרה את בקשת המשרד בעקבות הערת מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות, אהוד פלג, כי מוקדם לאשר היום ומראש העלאה של האגרות בהנחה שהמדד יעלה במחצית השנה הבאה.

   

  כאמור, יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), דרש לדחות בשנה את הבקשה לפצות את המשרד על ההפחתה החד-פעמית, מכיוון שלדבריו תמונת המדד בשנה הבאה איננה כעת לנגד עיני הוועדה, ומן הראוי להשלים את הדיון רק לקראת ה-1 באפריל 2017.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עידו ארז
  אגרות הרישוי - הקומבינה שלא עבדה
  צילום: עידו ארז
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים