שתף קטע נבחר

צרפת: נהגי המוניות שובתים נגד Uber

יום של עיצומים ושביתות בצרפת: נהגי המוניות חוסמים את הגישה לשדות התעופה והכבישים המרכזיים במחאה על פעילות אפליקציית Uber, אשר גורמת לטענתם לפגיעה בתחרות. במקביל שובתים גם פקחי הטיסה, העובדים בשירות הציבורי ומורי גני הילדים ובתי הספר היסודיים

נהגי המוניות בצרפת גורמים לשיבושים קשים בדרכים במחאה על פעילות אפליקציית Uber, אשר גורמת לטענתם לפגיעה בתחרות. בימים האחרונים חסמו מפגינים את הגישה לשדות התעופה, תחנות הרכבת והכבישים המרכזיים, הציתו רכבים ואף תקפו מספר נהגים ונוסעים של האפליקציה.

 

כתבות נוספות בערוץ הכלכלה

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

אובר המשיכה להפעיל את שירות UberPOP בצרפת במשך מספר חודשים, למרות איסור שנכפה עליה בינואר 2015, מה שהביא למחאות אלימות מצד איגודי נהגי המוניות בחודש יוני האחרון. החברה סגרה לבסוף את שירות UberPOP שלה ביולי האחרון לאחר ששניים ממנהליה נעצרו והואשמו ב"פרקטיקות מסחריות מטעות והפעלה בלתי חוקית של מקצוע המוניות".

 

לקראת השביתה של היום, דובר איגוד מנהגי המוניות הצרפתי, תיירי גישאר, קרא למחאה רגועה ואמר בראיון לרדיו כי "אנחנו לא רוצים מחאות אלימות, משום שהדבר ייפגע במטרה שלנו". עם זאת, הוא האשים את הממשלה בכישלון בהתמודדות עם המצב ואמר כי הממשלה "צריכה לוודא את העמידה בתקנות".

 

בתחילת השבוע עוררה האפליקציה מחלוקת גם בארץ, כאשר רה"מ נתניהו פנה לשר התחבורה ישראל כץ במהלך ישיבת הממשלה ואמר: "פגשתי בדאבוס את מנכ"ל אובר. ישראל, אתה צריך לקדם את התחרות בענף". כץ השיב לו בחוסר סבלנות: "עכשיו אתה נזכר לדבר על תחרות? אחרי מה שעשיתי עם הנמלים ועם רפורמת שמיים פתוחים? ברור שצריך תחרות, אבל הם לא רוצים לפעול במסגרת החוק".

 

בהמשך עקץ שר התחבורה שוב את נתניהו והוסיף: "אם אתה רוצה, קח את זה לטיפולך. אלא אם כן יש לך פה ניגוד עניינים לעסוק בנושא התחבורה". שר התחבורה גם אמר כי "המחירים של המוניות מפוקחים", וראש הממשלה השיב: "אני לא רוצה פיקוח על המחירים, אני רוצה תחרות".

 

ביטולי טיסות ועיצומים בשירות הציבורי

רשות התעופה האזרחית DGAC קראה ביום שני לחברות התעופה לבטל אחת מכל חמש טיסות בתור צעד מונע לקראת השביתה של פקחי הטיסה. חברת אייר פראנס הזהירה כי בעקבות השביתה המשולבת של פקחי הטיסה ונהגי המוניות, הגישה לשדות התעופה המרכזיים במדינה "תהיה משובשת מאוד". חברת איזי ג'ט ביטלה על פי הודעתה 35 טיסות - בעיקר בתוך צרפת, אך גם טיסות משווייץ, איטליה וספרד. איגודי הפקחים רוצים להיות מוחרגים מהשינויים המוצעים בחישוב המשכורות, שלטענתם יפגע בכוח הקנייה שלהם.

 

בנוסף, 5.6 מיליון עובדי השירות הציבורי נקראו למחות על הרפורמות בשוק העבודה שהוצעו בספטמבר האחרון, המשפיעות על השכר והקידום. לדברי איגוד FO, לאחר שקלול האינפלציה, ההקפאה של ביולי 2010 של המדד לחישוב המשכורות עלתה לעובדים בשירות הציבורי בירידה של 8% בכוח הקנייה שלהם.

 

במקביל, מתוכננת היום שביתה נוספת - של המורים בגנים ובבתי הספר היסודיים, השובתים בדרישה להעלאת השכר שלהם. שליש מהמורים - 100,000 בסה"כ - צפויים לקחת חלק בשביתה, ועל פי התחזיות כ-45% מהילדים לא יגיעו היום למוסדות הלימוד בפריז.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים