שתף קטע נבחר

הוזלה בביטוח החובה לרכב: החל ממרס הקרוב

מחודש מרס יופחת מחיר ביטוח החובה בעשרות אחוזים, למבטחים בתאגיד הפול. הכוונה היא כי הוזלת המחיר בתאגיד הביטוח הממשלתי, תיתן קריאת כיוון לכל חברות הביטוח להפחית מחירים

מהחודש הבא ניתן יהיה לרכוש פוליסת ביטוח חובה לרכב במחיר מופחת, זאת במסגרת הרפורמה בביטוחי החובה עליה הכריז משרד האוצר בחודש נובמבר האחרון.

 

מדובר בהוזלה של עשרות אחוזים בביטוח החובה לנהגים המבוטחים בביטוח הפול - תאגיד בו שותפות כל חברות הביטוח ומנוהל על ידי המדינה.

 

ביטוח הפול נועד לתת מענה לכל אותם נהגים הנחשבים בעלי סיכון גבוה ולמעשה מאפשר לבטח כל אחד וזאת בתמורה לפרמיה גבוהה ביחס למחירי חברות הביטוח. התעריפים נקבעים על ידי האוצר ומפוקחים על ידיו ועל פי חוק אסור לחברות הביטוח לגבות מחיר גבוה ממחיר הפול.

 

באגף שוק ההון באוצר בחנו מחדש את הסיכון של אותם נהגים המבוטחים בפול והחליטו כי ניתן להוריד את התעריפים בצורה דרסטית, בחלק מהמקרים - עד 50% מהמחיר הנקוב כיום.

 

לטענת האוצר, מבוטחים בשוק ביטוחי החובה, המגלגל כ-5 מיליארד שקל בשנה, משלמים הרבה מעבר לסיכון שלהם, בעיקר נהגים צעירים שנוהגים ברכב בו מותקנות מערכות בטיחות מתקדמות – אולם הם לא מקבלים בשל כך הנחה במחיר הפרמיה.

מעתה יקבעו תעריפים חדשים שיתבססו על 4 פרמטרים עיקריים – גיל, מין (סיכון נמוך יותר אצל נשים), האם מותקנת ברכב מערכת בקרת יציבות (ESP) וכן האם מותקנת ברכב מערכת התראה מפני תאונות.

 

כל אחד מהפרמטרים הללו יביא להוזלה בביטוח החובה של הפול, כאשר שילוב של כמה מהם ובוודאי של כולם, יכול להביא ליותר מ-50% הנחה מהמחיר כיום. כך לדוגמה, נהג בן 18 ברכב פרטי ללא מערכת בקרת יציבות, עם כריות אויר, ישלם 3,091 במקום 3,771 כיום, ירידה של 18%. נהגת בת 23 ברכב פרטי עם מערכת בקרת יציבות וכריות אויר תשלם 1,609 שקל לאחר השינוי, לעומת 3,771 בפול כיום, ירידה של 57%. כך גם נהג בן 30 ברכב פרטי עם מערכת בקרת יציבות וכריות אויר ישלם 1,274 במקום 3,771.

 (צילום: עודד גבי) (צילום: עודד גבי)
(צילום: עודד גבי)
 

למרות שאין בסמכות האוצר לקבוע תעריפים בחברות הביטוח, הכוונה היא שהחברות יישרו קו עם השינוי החדש וכך יוזלו המחירים לנהגים רבים, שכן בכל מקרה נאסר עליהן, כאמור, לגבות מחיר יקר מהפול. הכוונה היא שהחברות יאמצו את המודל שקובע האוצר, כך לדוגמה, יוכלו להעניק הטבה לנהגים זהירים בדמות החזר פרמיה בסוף תקופת הביטוח.

 

כאמור, ניתן יהיה לרכוש פוליסות ביטוח בפול בתעריפים המוזלים החל מ- 1 בפברואר 2016 (עבור ביטוח שיחל בחודש מרס). את ביטוח הרכב אפשר לרכוש במוקד הטלפוני של הפול, ובכל אחד מסניפיו הפזורים ברחבי הארץ.

 

אגף שוק ההון באוצר גם עדכן את תעריפי הביטוח של הפול ושל כל חברות הביטוח, במחשבון שבאתר משרד האוצר. על מנת לקבל במחשבון את התעריף החדש, יש להזין את מועד תחילת הביטוח לתאריך 1 במרץ 2016. כאמור, יישום הרפורמה יהיה באופן הדרגתי, ובמהלך השנה הקרובה צפויה הוזלה נוספת בתעריפי ביטוח רכב חובה לכלי רכב פרטיים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אסף ברזינגר דוברות מד"א
צילום: אסף ברזינגר דוברות מד"א
מומלצים