שתף קטע נבחר

אמנים משיבים אש: "קמפיין 'השתולים' - הסתה"

גילה אלמגור ויהושע סובול שמצאו עצמם על כרזה של "אם תרצו" תקפו בחזרה את הארגון. "אמשיך לתמוך בזכויות אדם", אמרה השחקנית שהזהירה מ"משטרת מחשבות". המחזאי קרא להוציא את הארגון אל מחוץ לחוק. רבקה מיכאלי לאולפן ynet: "ככה מתחיל פאשיזם"
"זו הסתה, אבל אני בחברה טובה - דויד גרוסמן, א.ב יהושע וחווה אלברשטיין. אני גאה שתמכתי בזכויות אדם ואמשיך. כל עוד אני חושבת ומסוגלת לחשוב אני אתמוך בזכויות אדם. מה זה משטרת מחשבות? מה קורה פה? בושה". כך הגיבה הבוקר השחקנית גילה אלמגור בשיחה עם ynet בעקבות הופעתה בכרזה החדשה של קמפיין "השתולים" של ארגון "אם תרצו".

גילה אלמגור, אמש (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
גילה אלמגור, אמש(צילום: מוטי קמחי)

הכרזה של "אם תרצו" ()
הכרזה של "אם תרצו"
 


המחזאי יהושע סובול, שמופיע על הכרזה, קרא למוסדות החוק להוציא את "את תרצו" אל מחוץ לחוק. "אין דימוי יפה מזה לאמנים וליוצרים – שתולים, שכן הם אכן עץ שתול על פלגי מים ששורשיו יורדים למעמקי השפה על מכמניה ומתפשטים למרחבי תרבות העם לדורותיו ולשדרותיו. נראה שלצמחי-הקיקיון מ'אם תרצו' אין אפילו שורשים של עשב, והם אכן אינם שתולים - לא בשפה העברית, לא בתולדות היישוב העברי, לא באדמת הארץ ולא בעולם התרבות והמוסר של העם היהודי לדורותיו", אמר. "הם תוצר מעוות של הזמן הרע והאפל שבו אנו חיים. אבל מוסדות החוק והמשפט של המדינה לא צריכים לחכות שהרוח תעשה את עבודת סילוק המוץ הזה. זהו תפקידו של היועץ המשפטי לטפל בהם, וזהו תפקידה של הכנסת להוציא את הארגון ההרסני והחורבני הזה למקום שהועיד לשכמותו הנביא ישעיהו: 'מהרסייך ומחריבייך ממך ייצאו'".

 

בנו, יהלי סובול ("מוניקה סקס"), טען בעמוד הפייסבוק שלו כי מדובר בהסתה לרצח: "זה יהיה נאיבי לצפות מראש הממשלה ושרת המשפטים לעשות את הדבר המתבקש ולפעול נגד הפשע הזה, אבל היועץ המשפטי לממשלה חייב להתערב ולהעמיד את האנשים מאחורי הקמפיין הזה לדין ובהקדם, אחרת זה ייגמר רע מאוד. גם אני תומך בארגונים ה'שתולים' והופעתי בעבר באירועים משותפים של משפחות שכולות ישראליות ופלסטיניות ולכן אני מוצא את עצמי נעלב על השמטת שמי מהרשימה ומבקש להוסיף אותי בהקדם".

 

 

המחזאי יהושע סובול. קורא לפעולה של רשויות החוק (צילום: אביגיל עוזי) (צילום: אביגיל עוזי)
המחזאי יהושע סובול. קורא לפעולה של רשויות החוק(צילום: אביגיל עוזי)

 

רבקה מיכאלי, שאף היא כונתה "שתולה", התייחסה לעניין באולפן ynet. "אני לא מדברת בשם אלוהים, אני מדברת בשם בני האדם כי אני חושבת שמי שמדבר בשם אלוהים הוא מפחית מערכו כי נסתרות דרכי השם", אמרה. "אנחנו יכולים לעבוד אותו בדרך כזו או אחרת, לפנות אליו, להתפלל אליו, לבקש את רחמיו. אנחנו לא יכולים לפעול בשמו. 'אם תרצו' בטוחים שהם דברי אלוהים חיים והם לא".

 

לגבי שאר החברים ברשימה אמרה: "אני חשבתי שאני בקבוצה מאוד מכובדת. אני ממש נפעמתי מזה שאני בשורה אחת עם עמוס עוז ועם דוד גרוסמן ועם יהושע סובול. אני חשבתי ש'הנה, ככה זה מתחיל', על התחלת פאשיזם בארצות שאני לא רוצה לנקוב בשמן - כך זה מתחיל. זה הוקעה וסימון. אני מצפה שתהיה התעוררות גדולה, שזה לא יעבור כל כך בשלום. אני מאוד הייתי רוצה שראש הממשלה יתערב ויגיד 'הרף, מספיק'. הקשר הוא שהעיתויים תמיד באים ביחד. כל פעם שהם היו מסלימים גם מירי רגב מסלימה. אני חושבת שהם חושבים אותו דבר. אני מפחדת על מדינת ישראל ולחברה הזאת כאן שנוצרה שהייתה נהדרת, חברה שאיבדה את הישראליות שלה והפכה להיות גלותית, פרנואידית ולא צודקת".

סובול, אלמגור ומיכאלי. גינוי (צילום: טל שחר, שאול גולן, אביגיל עוזי) (צילום: טל שחר, שאול גולן, אביגיל עוזי)
סובול, אלמגור ומיכאלי. גינוי(צילום: טל שחר, שאול גולן, אביגיל עוזי)


המחזאית עדנה מזי"א הפנתה אצבע מאשימה למשרד התרבות. "הבעיה היא לא הפסיכים האלה עם הקמפיין המגוחך שלהם. זה לא ראוי לתגובה ולא מתחיל להזיז לי. מה שכן רציני זו המגמה של משרד התרבות, זו הקרקע שמצמיחה אותם ומאפשרת להם לגדול, הלגיטימציה שהם מקבלים מחברי הכנסת, השרים, ראש הממשלה, הקואליציה והאופוזיציה, האנשים שמנהלים אותנו. הם נותנים לזה לקרות. כנראה לא סתם מירי רגב בחרה ללכת דווקא לפרמיירה של 'אוויטה' מכל ההצגות. כנראה היא חושבת שאווה פרון יכולה ללמד אותה דבר או שניים".

 

השחקנית שרית וינו אלעד, שגם מופיעה ברשימת השתולים, התייחסה אף היא למהלך כהסתה. "זה רק עוד צעד אחד במדרון החלקלק שאנחנו נמצאים בו, ומצד שני אני בחברה טובה עם אנשים שהייתי שמחה לאכול איתם ארוחת ערב. הדה-לגיטימציה בעם אין לי דרך לברוח מזה, אני חיה פה ומעולם לא חשבתי לעשות דרכון זר", אמרה. "כנראה אני לא לגיטימית במדינת ישראל. זו הסתה פרועה, למילים יש כוח. שתולים זה להגיד בוגדים ובוגדים זה אנשים שדינם מוות, אז מה לעשות? איך אסביר את הפעולה הזאת? היא סימון מטרות. אולי אני צריכה לקנות חולצה עם מטרה מאחורה ומקדימה שלא יפספסו".

 

רבקה מיכאלי. "חוששת למדינה ולחברה" (צילום: אביב חופי) (צילום: אביב חופי)
רבקה מיכאלי. "חוששת למדינה ולחברה"(צילום: אביב חופי)


תנועת "אם תרצו" פרסמה דו"ח שממפה את האמנים הישראליים החברים בארגוני שמאל או קשורים אליהם. במודעה ראשונה שפורסמה במסגרת הקמפיין מופיעים בנוסף לאלמגור גם עמוס עוז, א.ב יהושע, יהושע סובול ושאנן סטריט, רבקה מיכאלי, דויד גרוסמן, חוה אלברשטיין, עדנה מזי"א, שרה פון שוורצה, רונה קינן ואפילו ענת גוב המנוחה.

 

לטענת "אם תרצו", אנשי הארגון עמלו על הדו"ח לאחר שגילו שפעילות אנשי התרבות בארגוני שמאל הולכת ותופסת תאוצה. לטענתם, פעילות זו היא חלק מה"עליהום" של היוצרים והאמנים על מירי רגב מאז מונתה לשרת התרבות. "נמאס לממן 'אמנים' התומכים בארגונים שתולים", נאמר במודעה. "צפצוף על מדינת ישראל וערכיה - מהמקפצה".

 

"כל פעם שנבחרי ציבור במדינת ישראל מנסים לממש את המשימה שהוטלה עליהם על ידי העם באופן הדמוקרטי והלגיטימי ביותר, אנו נתקלים במסע הכפשה אוטומטי מצד 'אנשי תרבות' המנסים לצייר עצמם כנאורים, מתקדמים ו'יודעים טוב יותר' מכל הציבור", אמר מנכ"ל "אם תרצו" מתן פלג. "פעם זה עמוס עוז, פעם זו גילה אלמגור או דויד גרוסמן. הבעיה היא שאותם אנשים משמיטים את העובדה שהם חברים בארגונים שתולים הפועלים במימון ממשלתי זר והקרן לישראל חדשה נגד מדינת ישראל".

 

לגינוי הצטרף גם ארגון השחקנים בישראל (שח"ם), שקרא לציבור להמשיך לנהל ויכוח פוליטי ענייני, מבלי לעשות דה-לגיטימציה למי שנושא בדעות שונות. "ארגון שח"ם הוא ארגון פלורליסטי, המעודד שיח פתוח, מקבל ותרבותי, ועל כן נמשיך ונתמוך בזכותם של חברינו לעסוק בפעילות פוליטית, מימין ומשמאל, להביע תמיכה בארגונים כאלה או אחרים וליצור ללא חשש, כל זאת מבלי שיהיו נתונים למתקפה והסתה על עצם השימוש בזכות השמורה

 לכל אזרח", נמסר מהוועד המנהל.

 

מ"שוברים שתיקה" נמסר: "בארגון מברכים את האמנים שצורפו לרשימות השחורות של התנועה הפשיסטית. לכבוד לנו להיות בחברתם של יוצרים ואמנים שתרמו לחברה ולתרבות הישראלית יותר מאשר 'אם תרצו' תרמה או תתרום אי פעם".

 

מ"בצלם" נמסר: "התברכנו שבמועצה הציבורית שלנו ובחוג התומכים ישנם אמנים ישראליים מהמעלה הראשונה שגם שותפים לפעילויותינו במאבק בכיבוש. מי כאמנים מבין את החשיבות של חופש הביטוי ושל החיוניות של המאבק להשמיע את קולך גם אם אינו עומד בקנה אחד עם עמדת הממשלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל שחר, שאול גולן, אביגיל עוזי
סובול, אלמגור ומיכאלי. ברשימה
צילום: טל שחר, שאול גולן, אביגיל עוזי
מומלצים