שתף קטע נבחר

שקד נגד מערכת המשפט: "תוקעת מינויים"

שרת המשפטים מותחת ביקורת על בג"ץ ומשרד היועץ המשפטי לממשלה בכל הנוגע למינויי בכירים. כדוגמה היא מביאה את סאגת מינוי מנדלבליט ליועמ"ש הבא: "זו פגיעה באינטרס הציבורי. ערך המשילות הוחלף בהתאפקות"

 

שרת המשפטים שקד. "קביעות שונות ומשונות" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
שרת המשפטים שקד. "קביעות שונות ומשונות"(צילום: EPA)

"המערכת כל כך התרגלה לתקוע מינויים שכמעט כולם נעצרים בזמן ממשלת מעבר והכול בשם עיקרון האיפוק השלטוני. את ערך המשילות החלפנו בערך ההתאפקות". כך תוקפת הבוקר (ו') שרת המשפטים איילת שקד את מערכת המשפט.

 

שקד נאמה הבוקר בכנס השנתי של העמותה למשפט ציבורי בחיפה, שבו השתתפו גם נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור, וקודמיה בתפקיד אשר גרוניס ודורית בייניש.

 

עיקר טענותיה של שקד הופנו נגד התנהלות מערכת המשפטית, כולל בג"ץ ומשרד היועץ המשפטי לממשלה, כשזה מגיע למינויים פוליטיים. "אנחנו עדים פעם בפעם לקביעות שונות ומשונות ביחס לחובת האיפוק שבה נדרשת ממשלה לנקוט בבואה למנות בעלי משרות בכירים. במקום לאפשר לממשלה ליישם את מדיניותה ולפעול בכל הכוח לטובת הציבור ולמען קידום המטרות שהיא מציבה לעצמה, היא נדרשת להאט, לעצור, לגדור את עצמה ולמעט ככל האפשר מנקיטת פעולה שאינה הכרחית".

 

מנדלבליט. שקד אמרה שדרך המינוי שלו היא "דוגמה להליכים משפטיים מיותרים" (צילום: מרק ישראל סלם) (צילום: מרק ישראל סלם)
מנדלבליט. שקד אמרה שדרך המינוי שלו היא "דוגמה להליכים משפטיים מיותרים"(צילום: מרק ישראל סלם)
 

שקד הוסיפה כי "בשל הצורך לשמור על 'אמון הציבור' והרצון שלא להיתפס כמי שמערבים שיקולים פוליטיים במסגרת המינויים, אנחנו מוכנים לקבל שוב ושוב תוצאה של פגיעה באינטרס הציבורי.

 

לשם כך סיפקה שרת המשפטים את דוגמת מינויו של אביחי מנדלבליט ליועץ המשפטי לממשלה, תפקיד שאליו ייכנס באופן רשמי ביום שני הקרוב. באותו זמן בקהל ישב כאמור גרוניס, שהיה היחיד בוועדת האיתור שהתנגד למינוי של מנדלבליט.

 

"הדוגמה של מנדלבליט היא רק דוגמה קטנה להליכים המשפטיים המיותרים. ההליכים האלה מסבירים היטב מדוע אנשים טובים מעדיפים להתרחק מתפקידים בכירים בשירות הציבורי כדי להימנע מגלגול מיותר בזפת ובנוצות. מעבר לפגיעה בשמו, בוזבז זמן העבודה של מחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה וזמן עבודתם של שני הרכבי שופטים בבית המשפט העליון כדי להתמודד עם עתירות. בית המשפט עשה עבודה מצוינת, אלא שהסוגיה כלל לא הייתה אמורה להתגלגל לפתחו ולבזבז את משאביו", כך שקד.

 

השרה הוסיפה כי "אני מאמינה גדולה בשלטון החוק, ובתפקידה החשוב של מערכת המשפט להגן עליו ולהתריע כאשר יש סכנה לפגיעה בו. אך אסור ששימת הגבול תתרחב עד כדי הפיכתה לנורמה, ושתמרור העצור יתפוס את מקומם של כלל סימני התנועה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
שקד שוב תוקפת
צילום: מוטי קמחי
מומלצים