שתף קטע נבחר

לוחם דאעש בשבי: "אהרוג אותך בלי היסוס"

כתב בריטי שהצטרף לכוחות הכורדיים שנאבקים בארגון "המדינה האיסלאמית" בעיראק ראיין את אחד הלוחמים ששבו. "אם אתפוס אותך, אתה תהיה כמו שאר העיתונאים שנתפסו"

כתב מגזין VICE האמריקני ראיין צעיר לוחם דאעש בשבי הכורדים בעיראק. בכתבה שתשודר מחר (א') אמר השבוי, בין השאר, כי ארצות הברית אחראית ליצירתו של ארגון המדינה האסלאמית.

 (צילום: מתוך הכתבה) (צילום: מתוך הכתבה)
(צילום: מתוך הכתבה)
 

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

דו"ח מיוחד: להילחם בדאעש

"אילו היית תופס אותי או את אחד מחברי, מה היית עושה?", שאל העיתונאי הבריטי בן אנדרסון לוחם דאעש שנשבה בידי כוחות הכורדים בעיראק. "אם אתפוס אותך, אתה תהיה כמו שאר העיתונאים שנתפסו", השיב האסיר, ששמו אינו מצויין בכתבה. "אני אהרוג אותך בלי היסוס".

 

אנדרסון נסע לעיראק בשליחות המגזין האמריקני VICE, שכתביו מנוסים בדיווח מהמקומות המסוכנים בעולם, כדי להכין דו"ח מיוחד בשם "להילחם בדאעש". עבור הסרט, שישודר מחר ברשת HBO, הוא התלווה ללוחמים סונים, שיעים וכורדים בשלוש החזיתות במדינה. בקדימון לקראת השידור מחר, הוצגו כמה קטעים שבהם ראיין את השבוי מדאעש כשהוא בשבי צבא ה"פשמרגה" הכורדי.

אנדרסון בעיראק (צילום: מתוך הכתבה) (צילום: מתוך הכתבה)
אנדרסון בעיראק(צילום: מתוך הכתבה)

על רקע בסיס רוסי (צילום: מתוך הכתבה) (צילום: מתוך הכתבה)
על רקע בסיס רוסי(צילום: מתוך הכתבה)

אמריקה השקתה את פרח האיסלאם

בראיון הסביר לוחם המדינה האיסלאמית איך ארצות הברית אחראית לדעתו להקמתו של ארגון המדינה האיסלאמית. "האיסלאם היה כמו פרח שלא קיבל מים והוא קמל. כשאמריקה באה לעיראק וכבשה אותה, זה כאילו שהיא השקתה את הפרח. אמריקה נכנסה ותחת הנוכחות שלה נוצרו קבוצות חמושות. אחרי שאמריקה באה אף אחד לא זכה לנוחות: פשיטות, דיכוי, מעצרים. כשאמריקה עזבה את עיראק המדינה האיסלאמית כבר נוצרה לחלוטין".

 

מי שלחם בשורות דאעש גם השיב לכתב על הביקורת במערב על הארגון. "הדת שלנו מלמדת אותנו להגן, אנחנו מגינים על אדמתנו. אנחנו אמורים להפנות את הגב ולומר, 'אנחנו מוסרים את האדמה שלנו, אנחנו מוסרים את הכסף שלנו, אנחנו מוסרים את הדת שלנו', הכול כדי שאמריקה תמחא כפיים ותגיד 'עכשיו זה עם דמוקרטי'? זה דבר שאדם שפוי לא יכול לקבל".

 

בפרומו השלישי שפרסמו במגזין, סיכם השבוי את מטרת הארגון בפשטות. "אנחנו חושבים על כיבוש העולם, כדי שחוק השריעה האיסלאמי ישלוט בכל מקום".

 

"הוא לא היה איזה טמבל שטוף מוח"

אנדסון הוא כתב מלחמות מנוסה שזכה בפרסים. במסגרת תפקידו הוא הכין כתבות באיראן, עיראק, צפון קוריאה ואפגניסטן. הוא גם הגיע לאזורנו ודיווח מעזה. לדבריו, התוהו ובוהו ששרר בעיראק אחרי הפלישה האמריקנית הוביל רבים, שבהם גם מתונים, לקדם בברכה את דאעש בתחילה, מתוך תקווה שינהל את העניינים טוב יותר מהממשלה המקומית בתמיכת ארה"ב. הוא גם מתאר את תהליך פירוק מפלגת הבעת' וצבא עיראק כטעות, שהובילה לאבטלה בקרב סונים רבים שאחר כך הצטרפו לארגון המדינה האיסלאמית.

 (צילום: מתוך הכתבה) (צילום: מתוך הכתבה)
(צילום: מתוך הכתבה)
אנדרסון גם חווה דעתו על השבוי מהכתבה בראיון שערך עם גולשי האתר Reddit. "הוא היה מחויב לחלוטין אידיאולוגית. הוא היה שבוי, אבל עדיין משוכנע שהם ישתלטו על העולם", השיב הכתב. "הוא כמעט צחק כשאמרתי לו שכל הקבוצות השונות שנלחמות בהם מתחילות לנצח... והוא לא היה איזה טמבל שטוף מוח, הוא היה אדם אינטליגנטי מאוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתוך הכתבה
"אהרוג אותך ללא היסוס"
צילום: מתוך הכתבה
מומלצים