שתף קטע נבחר

פרשת הריגול: "ארה"ב ובריטניה עקבו אחר פרויקט החץ"

גילויים חדשים בפרשה שנחשפה בסוף השבוע ב"ידיעות אחרונות": במסגרת מבצע "אנרכיסט", ריגלו ארה"ב ובריטניה גם אחר פעילות טיל המטרה של פרויקט החץ. קודם נחשף כי המדינות פיצחו את ההצפנה של מערך כלי הטיס הבלתי מאוישים של ישראל

גילויים חדשים בפרשת "אנרכיסט", שכונתה על ידי גורמים בישראל "הדליפה החמורה ביותר בתולדות המודיעין הישראלי": שירותי הביון של ארצות הברית ושל בריטניה עוקבים אחר הפעילות של הטיל "אנקור שחור", טיל המטרה של פרויקט החץ, באופן שמאפשר להם לאסוף עליו מודיעין רב ערך, כך עולה ממסמכים של המבצע שהדליף אדוארד סנואודן. הפרשה נחשפה לראשונה ביום שישי ב"ידיעות אחרונות" במקביל לפרסום באתר "אינטרספט" וב"דר שפיגל".

 

אנקור שחור הוא טיל המשוגר ממטוסי F-15, ובגרסה הנפוצה ביותר שלו הוא מדמה שיגור ומנתב טיסה של טיל בליסטי. אנקור שחור מיוצר על ידי רפא"ל, בשיתוף חברת רית'און האמריקנית (יצרנית הפטריוט), ותפקידו לדמות טילים עבור ניסויים של מערכת טילי החץ וטילים נוספים נגד טילים שמייצרת ישראל, כחלק מפרויקט "חומה".

 

כך, למשל, מערכת הביטחון דיווחה כי בניסוי מיוחד שנערך ב-1 באפריל 2015 הצליחה מערכת "שרביט קסמים" ליירט טיל אנקור שחור בעת מעופו. כעת מתברר כי גם "אנקור שחור" היה מטרה לריגול מצד ארה"ב ובריטניה. המעקב אחר טיל המטרה היה חלק מתת-מבצע המתנהל במסגרת "אנרכיסט" וקיבל את שם הקוד "מסלול" (Runway).

 

מבצע הריגול המשותף ל-NSA האמריקני ול-GCHQ הבריטי עסק ביירוט תשדורות של לוויינים, מערכות לחימה מתקדמות וכלי טיס ברחבי המזרח התיכון. במרכזו של המבצע עמד מעקב אחר מערך כלי הטיס הבלתי מאוישים (כטב"מים) של ישראל.

הבסיס הסודי בקפריסין (מתוך מסמכי מבצע "אנרכיסט") (מתוך מסמכי מבצע
הבסיס הסודי בקפריסין(מתוך מסמכי מבצע "אנרכיסט")

כטב"ם ישראלי מתוך מסמכי מבצע הריגול (מתוך מסמכי מבצע "אנרכיסט") (מתוך מסמכי מבצע
כטב"ם ישראלי מתוך מסמכי מבצע הריגול(מתוך מסמכי מבצע "אנרכיסט")

המבצע מתנהל כבר שנים בבסיס מבוצר וחפור באדמה, מוקף חומות ומלא במכשירי קליטה ואנטנות, על פסגת הרי הטרודוס בקפריסין. במסגרת המבצע, כך דווח, הצליחו האמריקנים והבריטים לפצח את התקשורת המוצפנת שבין הכטב"מים ובין הבסיס שלהם בישראל ולראות למעשה את כל מה שהמפעילים ראו: איסוף מודיעין ברחבי המזרח התיכון, שימוש בטילים ובפצצות כדי לבצע סיכולים ממוקדים והכנות לתקיפה באיראן.

 

מסמכי תיק "אנרכיסט" מתעדים את עומק הידע של המרגלים הבריטיים והאמריקניים על אודות מערך הלחימה הישראלי. ביולי 2008 מפרטת מפקדת "אנרכיסט" את מכלול התדרים שבהם משתמשים השידורים השונים - מול תחנות הקרקע ומול הלוויינים - של מערך הכטב"מים מכמה שדות תעופה של חיל האוויר בישראל.

 

מהמסמכים עולה גם כי הפיצוח של שידורי הכטב"מים נעשה בשיתוף פעולה בין בסיס מאנוויט-היל, אחד מבסיסי ההאזנה הגדולים בבריטניה המשותף לארצות הברית ולממלכה ומעניק לפרויקט את יכולות המחשוב האדירות שלו, לבין בסיס חיל האוויר המלכותי בפסגת רכס הטרודוס, הנקודה הגבוהה ביותר בקפריסין, שממנו מתבצע היירוט בפועל של התשדורות.

 

מאידך, הפרוטוקולים המפורטים הדנים באופן שבו מפצחים את ההצפנה מגלים כי חלק מתהליך הפיצוח מבוצע באמצעות תוכנות מדף שכל אחד יכול להשיג בקלות ולהפעיל. במסמך, המוכתר בכותרת "אימון למבצע 'אנרכיסט'" ובו הוראות לחיילים החדשים בבסיס כיצד לפעול, מוזכרת שורת תוכנות לפענוח וידאו שבהן יש להשתמש כדי לשפר את איכות התמונה, בהן "אנטיסקיי" ו"אימאג' מג'יק".

 

ישראל אינה בעלת הברית היחידה שהייתה על הכוונת של "אנרכיסט". מעיון במסמכי המבצע עולים העומק וההיקף של הפעילות, וכיצד בבסיס המבוצר בקפריסין עקבו גם אחרי "לוויינים הקשורים בצבאות במדינות כמו סין, ארגנטינה, איטליה, צרפת, גרמניה וישראל", כפי שנאמר באחד מהמסמכים. "איסוף המידע הזה מפתח את היכולת של קהילת המודיעין (האמריקנית) להבין את היכולות והמטרות של מעצמות זרות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון
מתוך הניסוי האחרון של החץ
צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון
מומלצים