שתף קטע נבחר

החרדים מודים: הרחבה המשותפת בכותל - הרע במיעוטו

למרות התנגדות השרים החרדים וכן התנגדותם של זאב אלקין ואורי אריאל, הממשלה אישרה את הקמת הרחבה המיוחדת עבור תפילות לגברים ולנשים כאחד בכותל. נתניהו נזף באלקין: "בצבא יש מי שמסתער ויש מי שמסתתר"

 

ארכיון. נשות הכותל (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ארכיון. נשות הכותל(צילום: גיל יוחנן)

בדרך להסדר היסטורי: אחרי מאבק של שנים ארוכות אישרה הבוקר (א') הממשלה הקצאת רחבה מיוחדת עבור תפילות מעורבות לגברים ולנשים בכותל. את המאבק העיקש ניהלו בארגון נשות הכותל ובסיוע נבחרי ונבחרות ציבור.

 

על פי ההסדר המוצע, מדרום לרחבת התפילה הקיימת תוקם אחת נוספת, וזאת על בסיס "עזרת ישראל" שהוכשרה במתחם "קשת רובינסון" לפני כשנתיים. שם יוכלו הנשים לקיים את מנהגיהן באין מפריע – על המשכו של אותו "כותל מערבי" עתיק.

 

ההצעה הובאה הבוקר לשולחן הממשלה ושמה לסוגיה שבמשך שנים רבות לא נמצא לה פתרון. בסיעות החרדיות לא אוהבים אמנם את המתווה שהוצג, אולם גורמים בסיעות הסבירו כי מדובר מבחינתם במתווה שהוא הרע במיעוטו ביחס ליוזמות קודמות. לפי הגורמים, המתווים הקודמים הקצו שטחים גדולים יותר לתפילה ובשל כך הוחלט הפעם לא לטרפד את המתווה הנוכחי ולגרום למשבר קואליציוני, אך שרי ש"ס ויהדות התורה התנגדו להצעה.

 

המתווה, שגיבש צוות בראשות מזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט, מבטיח כי "הכותל יהיה פתוח ונגיש לכל יהודי המבקש לשאת את תפילתו באופן התואם את זהותו ואמונתו", זאת לאחר שהמתחם הדרומי יותאם לשמש כמקום תפילה "מכובד, נגיש ובעל נראות, המהווה חלק אינטגרלי מאתר הכותל".

 

הרחבה המתוכננת לא תהיה מחוברת לעזרות הנשים והגברים: ראשית - היא נמצאת במפלס נמוך יותר; שנית - גשר המוגרבים להר הבית חוצץ ביניהן. בשל הרגישות המדינית לעבודות בנייה באזור, נשללה האפשרות ליצור רצף בין אזורי התפילה השונים או להשוותם, אך תהיה כניסה משותפת אחת לשלושתם.

 

שר החקלאות אורי אריאל אמר לפני העלאת הנושא כי בכוונתו להתנגד להצעה: "ההצעה מיותרת ופוגעת במסורת היהודית שחשובה לכולנו. הרפורמים מהארץ ובעיקר מחו"ל פוגעים במכוון בערכים היקרים לנו, והכנסתם לכותל המערבי (בצד הדרומי) תפגע באזרחי ישראל שומרי המסורת".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס בפתח ישיבת הממשלה להצעה ואמר: "זו פשרה בנושא רגיש שאמור לאחד את עם ישראל. אני יודע שזה נושא רגיש, אך אני חושב שזה פתרון הולם". 

 

גם השר זאב אלקין התנגד להצעה. במהלך הדיון התפתח ויכוח בין נתניהו שנזף באלקין על התנגדותו ואמר לו: "בצבא יש מי שמסתער ויש מי שמסתתר". ואלקין ענה : "אם הייתי רוצה להסתתר יש פתרונות יותר פשוטים והכסאות הריקים בחדר מעידים על כך".

 

אבל לא רק בסיעות החרדיות מתנגדים ליוזמה. העלות הכללית של הפרויקט היא יותר מ-30 מיליון שקלים, ועל פי גורמים בממשלה, שלושה שרים מהליכוד - זאב אלקין, יריב לוין ומירי רגב - סירבו להקצות מימון מתקציב משרדם.

 

בשל כך הוקצו עד כה לטובת הכשרת רחבת התפילה בצד הדרומי ודרכי הגישה לכותל תקציבים ממשרד ראש הממשלה, ממשרד האוצר וממשרד התפוצות בסך 25 מיליון שקלים מכל הצדדים, והסוכנות היהודית תממן על פי החלטת הממשלה 10 מיליון שקלים מהתוכנית. עדיין חסרים 10 מיליון והם יגיעו מגיוס תקציבים בחודש הקרוב. 

 

 


פורסם לראשונה 31/01/2016 11:10

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים