שתף קטע נבחר

צייד אוצרות חיפש מטמון של 2 מיליון ד' - ונעלם

סוחר העתיקות פורסט פן הטמין אוצר של זהב ותכשיטים בהרי הרוקי, פרסם כתב חידה - ובשנים שעברו מאז יצאו כבר כ-65 אלף איש לחפש אותו. אבל עכשיו האתגר שנועד "לגרום לילדים לקום מהכורסה ולצאת לטבע", נקלע לסיבוך מסוכן: ההרפתקן רנדי בילייאו נעלם ביערות הפראיים

סוחר עתיקות שנתן השראה לעשרות אלפים שיצאו לחפש בהרי הרוקי מטמון של שני מיליון דולר עומד כעת בראש משלחת המנסה לאתר את אחד מאוהדיו – והתקוות למצוא אותו הולכות ופוחתות.

 

הסוחר, פורסט פן, טס זה שלושה שבועות במסוקים ובמטוסים שכורים וסורק שטחים מבודדים בריו גרנדה, בחיפוש אחרי רנדי בילייאו, שנעדר אי שם בטבע הפראי זה יותר משלושה שבועות, כשמזג האוויר בחוץ קפוא. ציידי אוצרות אחרים מסייעים גם הם בחיפושים אחריו. הוא נראה לאחרונה ב-5 בינואר כשניסה לפתור את התעלומה של פן.

זהב, תכשיטים וחפצי ערך. המרוץ לתיבה נמשך (צילום: AP) (צילום: AP)
זהב, תכשיטים וחפצי ערך. המרוץ לתיבה נמשך(צילום: AP)
"בכל פעם שאנחנו יוצאים לחיפוש ולא מוצאים את רנדי זה מתסכל, אבל אנחנו לא מתכוונים לוותר", אמר פן לסוכנות הידיעות AP. "יש עוד מספיק מקומות שאנחנו רוצים לחפש בהם".

 

פן, סוחר עתיקות אקסצנטרי מסנטה פה, הלהיב המונים אחרי שהודיע לפני כמה שנים כי הטמין תיבת ברונזה קטנה ובה קרוב לשני מיליון דולר בזהב, תכשיטים וחפצי ערך אי שם בהרי הרוקי. בשיר מוצפן שפרסם הוא שתל רמזים לגבי המקום שבו הוטמנה התיבה. המטמון גרם לאלפים לצאת לחיפושים בפינות נידחות של ניו מכסיקו, הפארק הלאומי ילואוסטון ועוד.

 

ציידי אוצרות שנענו לאתגר אף משתפים את עמיתיהם בחוויות שלהם בבלוגים ועורכים סיעור מוחות לגבי הרמזים. פן מקבל כ-120 מיילים מדי יום מאנשים שמחפשים את התיבה, ומאמין שעד כה הצטרפו לחיפושים כ-65 אלף בני אדם. חלקם אף ניצלו חופשות משפחתיות כדי לצאת לחיפושים ביערות.

אזור החיפושים. הכלב נמצא, רנדי עדיין לא נראה (צילום: AP) (צילום: AP)
אזור החיפושים. הכלב נמצא, רנדי עדיין לא נראה(צילום: AP)

"התקווה למצוא את האוצר היא דבר אחד, כמובן, אבל יש גם תחושה הרפתקנית כשאתה יוצא להרים בשמש ובאוויר הפתוח", הסביר פן. "אחד המניעים שלי היה לגרום לילדים לקום מהספה ולהתרחק ממכונות המשחקים".

 

אבל החיפוש עלול להיות גם מסוכן. חלק מהמחפשים כבר נזקקו למשלחות חילוץ, ואישה מטקסס העבירה לילה מפחיד ביערות בניו מכסיקו אחרי שנתקעה בהם אחרי רדת החושך. חשש נוסף הוא שציידי האוצרות יפגעו בנכסים ארכיאולוגיים ובמשאבים ביולוגיים.

 

אבל בילייאו, סבא בן 54 שעבר לקולורדו לפני שנתיים כדי להגשים את חלומו, נקלע לסכנה הגדולה ביותר. משפחתו וחבריו מספרים כי הוא רכש רפסודה ויצא לדרכו ב-5 בינואר אחרי שבמשך שבועיים סייר לאורך הנהר ממערב לסנטה פה. הוא נשא עמו מכשיר GPS, חליפת צלילה וביגוד עמיד למים, ולקח איתו גם את הכלב הלבן הקטן שלו, לאו.

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

יותר משבוע עבר עד שחבר מודאג פנה לאשתו לשעבר בפלורידה, לינדה בילייאו, וב-14 בינואר היא דיווחה לרשויות כי הוא נעדר. הרפסודה שלו וכלבו נמצאו למחרת. בילייאו השאיר במכוניתו מפות עם סימונים – כאלה שעמיתיו ציידי האוצרות משתמשים בהן כדי לצמצם את שטח החיפושים. הוא השאיר גם כריך, עובדה שעשויה ללמד כי הוא לא התכוון להיעדר זמן רב.

 

צוותי החיפושים סרקו את האזור הסמוך מהאוויר ומהקרקע, והשתמשו אפילו בכלבי גישוש בניסיון למצוא רמזים – אבל אחרי כמה ימים השעו את החיפושים. "למרבה הצער, אין לנו שום מידע כרגע", הסבירו שם. אבל ציידי האוצרות, ובראשם פן, לא ויתרו. "אנחנו יודעים שרנדי למד את האזור היטב. הוא אפילו ציין שאזורים מסוימים מסוכנים כשמזג האוויר גרוע והוא עשה עבודת הכנה", אמר סשה ג'ונסטון, צייד אוצרות המתאם את החיפושים. "הוא לא חתר באקראי לאורך הנהר. הוא ידע לאן הוא הולך. הייתה לו תוכנית".

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

האתגר שהציב פן לציבור נועד כמובן להיות כיפי, אבל עכשיו הוא גובה ממנו מחיר רגשי ופיזי – הוא מעביר את ימיו בארגון מבצע החיפושים, בשכירת כלי טיס ובדאגה. עם זאת, אוהדיו לא מתכוונים לאפשר לאיש להאשים אותו בהיעלמות של בילייאו – ומדגישים

שהם כולם אנשים מבוגרים האחראים למעשיהם.

 

פן מצדו פרסם שלל אזהרות לצד הרמזים שנתן. בין השאר הוא אמר כי אין טעם לחפש בחורף, כששלג עשוי לכסות את המטמון, וכי הוא נמצא במקום כלשהו יותר מ-1,500 מטר מעל לפני הים. הוא ציין כי הוא אינו קבור באדמה. כך או כך – הוא אינו מתכוון לחשוף את מיקומו של המטמון: "יותר מדי אנשים מחפשים אותו. לא יהיה הוגן כלפיהם להפסיק את הכול".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
120 מיילים ביום. 65 אלף יצאו לחפש
צילום: AP
מומלצים