שתף קטע נבחר

סוף להדפסים המיניים על חולצות הלוחמים

לאורך שנים נהגו חיילים קרביים או מסיימי קורסים לחלק חולצות ועליהן כיתובים בעלי אופי מיני פוגעני, בוטה או מזלזל. יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים הורתה לשים לכך סוף: "כיתוב ששם נשים ללעג יכול להוביל לתקיפה מינית"

 

חולצה שהודפסה לאחרונה ביחידת הנדסה קרבית ()
חולצה שהודפסה לאחרונה ביחידת הנדסה קרבית

הסוף לכיתובים הפוגעניים על חולצות סוף מסלול? יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים, תת-אלוף רחל טבת ויזל, הפיצה אתמול (א') איגרת לחיילי צה"ל ובה דרישה להימנע מפרסום כתוביות העלולות להתפרש כפגיעה בכבוד האדם על רקע מיני.

 

מדובר בחולצות "הווי" שרוכשים חיילים, בעיקר ביחידות קרביות או בסופי קורסים, ועליהן מודפסים משפטים או מילים המזהים ומייחדים את המחלקה, הפלוגה או הגדוד שבו הם משרתים. לרוב מתיימרים המסרים להיות הומוריסטיים, אלא שלא פעם ההדפסים הם בעלי אופי מיני או מזלזל.

 

"לאחרונה הודפסו חולצות פוגעניות בעלות אופי מיני אלים שמבזה נשים, גברים וכמו כן את סמלי הצבא והמדינה", ציינה תא"ל טבת ויזל באיגרת. "כך לדוגמה הודפסה חולצה ובה הכיתוב 'הנדסה קרבית - מפרקים פצצות' עם איור בוטה של אקט מיני בין גבר לאישה, כמו גם חולצה שעליה נכתב 'חושבת שאנסו אותך?', עם איור מתאים.

 

"החולצות הנ"ל הן חלק מתופעה רחבה של חולצות בעלות אופי מיני פוגעני המתייחס לנשים בביזוי במעטה של הומור פנימי. החולצה לא ראויה לחיילים בצבא או לכל גוף המכבד עצמו. יש הטוענים כי חולצות אלה 'הומוריסטיות' ולא מזיקות, אך כיתוב שמגחיך אונס או מתייחס לנשים כאל חפץ, שם אותן למושא לביזוי וללעג יכול להוביל לתקיפה מינית".

 

האיגרת ששלחה תא"ל טבת ויזל:

תא"ל טבת ויזל הדגישה שאין משמעות לגורם שמממן את החולצות או לכך שמדובר ביוזמה פרטית של חיילים: "כאשר המטרה היא גיבוש, חיזוק וגאוות היחידה, ישנן דרכים אחרות שישמרו על כבוד האדם ותדמיתו של צה"ל".

 

היא פנתה למפקדים והורתה להם לוודא שחולצות מסוג זה לא יודפסו יותר, וכי עליהם "לגנותן ולפעול לביעור התופעה".

 

חלק מהחולצות שהודפסו על ידי חיילי צה"ל לאורך השנים לא שמו ללעג רק נשים, אלא גם מיעוטים אחרים כגון ערבים והומואים. בצבא מסבירים שנהלים בנושא הוסדרו כבר לפני זמן מה, וביחידות הקרביות חולצות הווי דורשות אישור של קצין בדרגת סגן אלוף.

 

יחד עם זאת, לוחמים עדיין מדפיסים חולצות ואף ללבוש אותן בפעילות ספורטיבית בבסיס, "באזרחות", במקומות ציבוריים ולאחר שחרורם, ולצד הכיתובים השנויים במחלוקת מופיעים סמלי הגדוד או החטיבה.

 

לא כולם משוכנעים שהיוזמה של תא"ל טבת ויזל תצליח. "כמו שצה"ל רשם הצלחות בתופעת ההתעמרויות וההשפלות של חיילים ותיקים בצעירים בגלל הבדלי פז"ם, כך הוא יכול גם למגר את התופעה הזו", אמר ל-ynet קצין ששירת כמפקד בחטיבת הצנחנים. "אבל לעקור מהשורש תופעות הווי שקיימות במשך שנים רבות בגדודים, זה יומרני ונאיבי. אם לא על החולצות, החיילים ימצאו דרך אחרת להביע את הפורקן שלהם מהשירות התובעני או את גאוות היחידה שלהם. זה יכול להיות בשירי הווי, בקבוצות סגורות בפייסבוק או בוואטסאפ. החיילים תמיד טוענים שקצינים או גורמים זרים לעולם לא יבינו מה זה הווי ו'רעל' של יחידה קרבית עד שלא ישרתו בעצמם בגדוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איור שהדפיסו לאחרונה חיילים באחת מיחידות צה"ל
מומלצים