שתף קטע נבחר

עסקת אולמרט: ההכרעה אם לקבל את העונש - בשבוע הבא

רה"מ לשעבר הודה, במסגרת עסקת טיעון, בשיבוש מהלכי משפט בפרשות טלנסקי והולילנד. בית המשפט הרשיע אותו, אך יודיע רק ב-10 בפברואר אם הוא מקבל את העונש שהוסכם על שני הצדדים: 6 חודשי מאסר חופפים לעונש בהולילנד ו-50 אלף שקל קנס. השופט תהה מדוע עונש המאסר חופף

 

 

אולמרט ביציאה מבית המשפט (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
אולמרט ביציאה מבית המשפט(צילום: גיל יוחנן)

במסגרת הסדר טיעון הודה היום (ג') ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בשתי עבירות של שיבוש מהלכי משפט, בפרשות הולילנד ומעטפות הכסף (טלנסקי). בעקבות ההודאה שופט בית משפט השלום בירושלים אביטל חן הרשיע את ראש הממשלה לשעבר בעבירות. השופט יודיע בדיון שיתקיים ב-10 בפברואר אם הוא מקבל את עונש המאסר החופף שהוסכם על ידי שני הצדדים.

 

במסגרת ההסדר, שהוצג בבית המשפט, צפוי אולמרט להישלח לשישה חודשי מאסר בחופף לעונש שהוטל עליו בפרשת הולילנד. כמו כן, יוטל עליו קנס של 50 אלף שקל. זו הפעם הראשונה שאולמרט מודה באחד התיקים נגדו.

 

השופט אביטל חן תהה מה מרוויחה הפרקליטות מהסדר הטיעון ואמר כי הוא מבקר לא את העונש אלא את עצם החפיפה המלאה. "סיכמתם על עונש גבוה מצד אחד, אבל כבלתם אותנו שלא לשלוח אותו למאסר", אמר השופט חן. "העונש של שישה חודשי מאסר והקנס הולם, אבל למה אין חפיפה מלאה? אפשר היה לקבוע גם 18 חודשים. תקבעו עונש של חודש אחד מצטבר שהוא עונש הולם". התובעת עו"ד קרן בר מנחם השיבה כי "ברירת המחדל של חוק העונשין היא עונש מאסר חופף".

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

במרכזו של תיק השיבוש עומדות הקלטות שסיפקה ראש לשכתו לשעבר, שולה זקן, כעדת מדינה. אולמרט נשמע בהן מנסה להניא אותה מלהעיד נגדו בפרשות השונות שבהן היה מעורב. על פי כתב האישום, במהלך מאי 2011, לקראת הדיונים בתיקי ראשונטורס וטלנסקי בית המשפט המחוזי בירושלים, נפגשו אולמרט

וזקן, לבקשתה, במלון הולידיי אין בירושלים.

 

בהקלטות תועד אולמרט מסביר לזקן שאם לא תעלה להעיד - לא ניתן יהיה לעשות שימוש ראייתי נגדו ביומנים שבהם ניהלה את רישום ההכנסות ל"קופה הסודית" - שאותם ביקשה התביעה להגיש כראיה לבית המשפט.

 

התובעת, עו"ד קרן בר מנחם, אמרה על כתב האישום: "הקלטות הללו היו הזדמנות יחסית נדירה לבית המשפט והציבור להיחשף למה שבדרך כלל מצוי למה שמאחורי הקלעים. ליחסים בין נאשם דומיננטי למי שחלש ממנו נמצא בקרבתו. נחשפנו למערך אינטרסים סבוך, וכתב האישום מתאר את חציית הקווים בין המותר לאסור. היינו מצפים מאדם במעמדו לנהוג אחרת ולנהל משפט נקי והגון ובכך הוא כשל".

  

עו"ד איל רוזובסקי, המייצג את אולמרט, הזכיר לבית המשפט כי בברירת המחדל במקרים של שיבוש הוא ריצוי מאסר חופף וכי על מנת שבית המשפט יחרוג ולא יקבל את הסדר הטיעון צריך להיות מקרה יוצא דופן. "אנחנו לא חושבים שהתיק הזה נקי מספקות ראייתיות ומטענות הגנה. הנאשם חשב שנכון להביא קץ לפרשות המשפטיות של אהוד אולמרט, ראש הממשלה לשעבר, בעיקר עכשיו כשהוא עומד להיכנס לכלא. יש מקרים שהאינטרס הציבורי אומר enough is enough".

 

עורך הדין הזכיר פסיקות מקבילות, בין היתר את הסדר הטיעון עם אבא של אייל גולן שהואשם בשיבוש, השמדת ראיות ועבירות מין וגזרו עליו שישה חודשי מאסר על תנאי. הוא הדגיש גם את תרומתו של אולמרט לחברה כפי שהוכח במשפט טלנסקי, את המחיר הכבד שהוא שילם, את לקיחת האחריות על מעשיו ואת הזמן השיפוטי שהוא חסך בוויתור על ניהול המשפט והודאה באשמה. 


פורסם לראשונה 02/02/2016 12:24

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אולמרט, היום ביציאה מבית המשפט
צילום: גיל יוחנן
מומלצים