שתף קטע נבחר

"כל לילה אתה דואג שלא ירצחו אותך, שלא יאנסו אותך". כך מצילים ילדי רחוב

"בית מאמי" בבת ים אוסף אליו ילדי רחוב ומתאים להם תוכנית אישית כדי לעזור להם לצאת ממצב הפוסט-טראומה. מ' בת ה-15, שחיה שמונה חודשים ברחוב, מעידה: "ברחוב אתה מתפלל רק לקום בבוקר, כאן אני יכולה להצליח"

 

מבחוץ ומבפנים זה נראה כמו עוד בית רגיל. רק ש"הבית שלנו" של עמותת מאמי - מעגל אנושי מציל ילדי רחוב ומתבגרים בסכנה בבת ים - הוא מקום מפלט שמנסה לעזור לבני נוער לצאת ממצבי פוסט-טראומה באווירה ביתית. "אנחנו בונים לכל ילד 'תיקיית בניית חיים', שזה תוכנית אישית ואינדיבידואלית כדי להבטיח לכל ילד את עתידו. אנחנו מוצאים ביחד עם הילד את המטרה המשמעותית שלו בחיים, ועוזרים לו להגשים את החלום - להפוך לאיזה בעל מקצוע שהוא רוצה להיות", אומרת זוהר אוריה, המנכ"לית והמייסדת של "הבית שלנו" של עמותת מאמי - מעגל אנושי מציל ילדי רחוב ומתבגרים בסכנה.

 

בסלון הבית מתרכזים הילדים לאחר הלימודים בבית הספר הסמוך. קולות צחוק, ויכוחים וחיות מחמד רבות בעיקר חתולים (אבל גם עכבר שחור בכלוב) מייצרים אווירה נעימה במרחב. מוקפת בילדים שמפגינים מבוכה מול המעמד, אוריה מספרת לנו על הבית החם שהקימה עבור ילדי הרחוב.

 

מ' בת ה-15, שחיה ברחוב במשך שמונה חודשים אחרי שהסתכסכה עם מדריך בפנימייה, מספרת על השינוי בחייה: "לגור ברחוב זה הישרדות! כל לילה צריך להתפלל שתקום מחר בבוקר, להתפלל שאולי תתקלח, שאולי יהיה לך אוכל. כל לילה לפני שאתה נרדם - זה לדאוג שלא ירצחו אותך, שלא יאנסו אותך", היא מעידה. "הבקשה הכי גדולה שלי הייתה כל לילה - לחזור לבית נורמלי. אמרתי לעצמי שאם אני אקבל את הבית הנורמלי הזה, ולימודים בבית ספר רגיל ולא של 'נוער בסיכון' - אני יודעת שאני אצליח".

 

מ' מסבירה מהו הדבר שילדי רחוב הכי זקוקים לו: "ילדי רחוב הכי צריכים שמישהו ישמע אותם, שמישהו ישמע את הצעקה שלהם שני צעדים לפני שהם מתמוטטים לגמרי. סוף סוף אני יכולה להגיד שיש לי בית, ואני יודעת שאני לא אעוף משם עוד רגע. זה החדר שלי וזה החיים שלי. זאת הייתה המתנה הכי גדולה שיכולתי לבקש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יוגב אטיאס
"שמישהו ישמע אותנו"
צילום: יוגב אטיאס
מומלצים