שתף קטע נבחר

אביה של לוחמת מג"ב נפרד: "היית גיבורה אמיתית, אני מצדיע לך"

מאות ליוו למנוחות את הדר כהן ז"ל שנרצחה בפיגוע בשער שכם. אביה עופר ספד לה בקול חנוק: "אהובה שלי, איך אני אמור להיפרד ממך עכשיו?". אחותה מור: "הפכת להיות יקרה לכל עם ישראל". לוחמת מג"ב רווית מירילאשווילי שנפצעה בינוני בפיגוע, הגיעה להלוויית חברתה וחיבקה את הוריה של הדר. "היא הצילה את חיי", אמרה לראש הממשלה נתניהו

 

 

סיגלית ועופר כהן, אביה ואמה של הדר ז"ל, ממררים בבכי (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
סיגלית ועופר כהן, אביה ואמה של הדר ז"ל, ממררים בבכי(צילום: מוטי קמחי)

מור כהן מספידה את אחותה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מור כהן מספידה את אחותה(צילום: מוטי קמחי)

בדמעות ובקול חנוק מכאב עמוק נפרדה בצהריים (יום ה') לעולמים משפחתה של רש"ט הדר כהן מהבת הלוחמת שנרצחה בפיגוע בירושלים. "הדר, אהובה שלי. זאת שהייתה קוראת לי אבוש, שהייתה לי אהובה מכול. איך אני אמור להיפרד ממך עכשיו?", ספד אביה עופר. אחותה מור הוסיפה: "גיבורה שלנו, תשמרי עלינו מלמעלה". 

 

להלווייתה של כהן, בת 19 מאור יהודה, שנערכה בבית העלמין הצבאי ביהוד הגיעו מאות, בהם גם רווית מירילאשווילי, לוחמת מג"ב שנפצעה באורח בינוני בפיגוע, מפכ"ל המשטרה רב-ניצב רוני אלשיך, והשר לביטחון הפנים גלעד ארדן. מירילאשווילי אמרה הבוקר לראש הממשלה בנימין נתניהו שהגיע לבקרה בבית החולים: "הבנתי שהדר הצילה לי את החיים".

חבריה של הדר ז"ל ממשמר הגבול נפרדים ממנה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
חבריה של הדר ז"ל ממשמר הגבול נפרדים ממנה(צילום: מוטי קמחי)

עופר, אביה של הדר ז"ל, מפכ"ל המשטרה והשר ארדן (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
עופר, אביה של הדר ז"ל, מפכ"ל המשטרה והשר ארדן(צילום: מוטי קמחי)
 

הדר כהן שנרצחה בפיגוע  ()
הדר כהן שנרצחה בפיגוע

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

"הדר הצילה את חיי". רווית מירילאשווילי בהלוויית חברתה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"הדר הצילה את חיי". רווית מירילאשווילי בהלוויית חברתה(צילום: מוטי קמחי)

רווית הגיעה עם הוריה נינה וגבי, ולאחר טקס ההלוויה התחבקה ארוכות עם עופר וסיגלית כהן, הוריה של הדר ז"ל. הבוקר אמרה לראש הממשלה: "אנחנו כאן כדי להגן על האזרחים. בשביל זה התגייסנו ולשם כך אנחנו כאן. אין לי ספק שהדר ידעה זאת ולאור העובדה הזאת היא פעלה". הלוחמים שהיו איתה במקום הפיגוע הגיעו להלוויה והעניקו חיבוק למשפחה. אביה של רווית אמר: "אנחנו בסדר, נהיה בסדר. תודה לאל שלומה טוב והיא חזקה מאוד. הכול יעבור לה. לצערנו יש כאב יותר גדול". נ', לוחם במג"ב שחיסל את אחד המחבלים, סיפר לסובבים שהיה עם הדר כהן באמבולנס כל הדרך לבית החולים. הוא חיבק את אמהּ של רווית, שאמרה: "הם כמו הילדים שלי".

 

"לאן את הולכת, הדר?", זעקו בני משפחתה של הנרצחת בתחילת מסע ההלווייה. עופר, אביה של הדר ז"ל, קרא קדיש כשברקע נשמעו קולות בכי. לאחר מכן ספד לה בקול חנוק: "כולם אומרים שהיית גיבורה, גיבורה אמיתית, שהצלת הרבה אנשים בגופך ונשמתך, אבל אף אחד לא מכיר אותך באמת הדרי שלי, את החום שלך. יש לי שלוש מילים לומר לך: אני גאה בך. גאה בך ומצדיע לך. נוחי על משכבך בשלום, תהיה נשמתך צרורה בצרור החיים".

 

משפחתה של הדר כהן ז"ל בהלוויה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
משפחתה של הדר כהן ז"ל בהלוויה(צילום: מוטי קמחי)
 

אחותה של הדר ז"ל, מור כהן, נפרדה ממנה בבכי: "הדרי יקרה שלי. יקרה שלנו. הפכת להיות יקרה לכולם, לכל עם ישראל. אני כותבת לך בדמעות של דם, של כאב עמוק ותדהמה. אני לא מאמינה, הדר אהובה שלי. כל מה שאומר עלייך יתגמד. האישיות הכובשת שלך. איך מגיבים כששומעים את הדפיקות הארורות בדלת? למרות שאמרתי ששום מילה לא תכיל אותך - הילדה עם החיוך הכובש, הרעשנית והאסרטיבית. הנהגת את כולם, שהלכו אחרייך".

 

"את מודל החיקוי שלנו", הוסיפה האחות. "אני אגיד את מה שאמרתי במסיבת הגיוס שלך - כשאני מסתכלת עלייך אני אומרת איזו אישה בוגרת עומדת מולי, שמשלימה אותי. את היית האור שלנו. אתמול חסמת בגופך את המחבלים הארורים. כמה שנאת חינם? בבקשה תפסיקו. כמה עוד כאב? את לא ראית בעיניים ופשוט נכנסת בו בכל הכוח. עם ישראל עמד מול עינייך. אני אוהבת אותך אחותי. כולם גאים ולא מאמינים. מה אני אעשה, הדרי שלי? אנחנו ניפגש בסוף ואני אחבק אותך חיבוק ענק, כמו שמעולם לא חיבקתי אותך. גיבורה שלנו, תשמרי עלינו מלמעלה".


מוטי אלבז, מפקד הפלוגה של הדר, אמר: "הדר יקרה, עומדים אנו כאן המומים ורבים והלב מסרב להאמין לגודל האסון. לפני שבוע התכנסנו משפחת מג"ב לטקס השבעת הנשק. אימצת את הנשק ללבך. הורייך ואחייך היו גאים בך. בעיניהם היו דמעות שמחה, אושר וגאווה. מי מאמין ששבוע אחרי זה יהפכו דמעות אלה לדמעות יגון? הגעת לפני שמונה שבועות מהאזרחות והתבלטת כחיילת".

מפקד הפלוגה של הדר לצד המפכ"ל רוני אלשיך והשר גלעד ארדן (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מפקד הפלוגה של הדר לצד המפכ"ל רוני אלשיך והשר גלעד ארדן(צילום: מוטי קמחי)

 

"את ממשובחי פירות ההדר - לא נועדת להיקטף"

מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך פתח את הספדו במשפט משירו של נתןן אלתרמן, "מגש הכסף". לאחר מכן הוסיף: "הדר, שתיים מחברותיה ועוד נער חתרו למגע וסיכלו פיגוע גדול בבירה. כמו הנערה והנער שעליהם נינתה מדינת היהודים, השוטרים והשוטרות הללו נתנו לירושלים את ביטחונה. אילו לא חתרו למגע, היה מתרחש אסון כבד של פיגוע מתוכנן, שמחזיר את ירושלים לימים קשים מאוד. חברייך במשטרה הכחולה גמרו את החשבון וסגרו את האירוע מבלי שאף אזרח נפגע".

 

"משפחת כהן, ההורים והאחים - אין בכוח המילים לנחם. את הדר לא נוכל להשיב, אך אנו מחבקים חיבוק חם ואוהב", אמר המפכ"ל. "הדר יקרה, אני מרשה לעצמי להודות לך בשם עם ישראל. במעשה גבורתך חקקת פרק נוסף במורשת מג"ב. אני מצדיע לך בשם משטרת ישראל".

 

סיגלית ועופר כהן. השר ארדן: "נפלת למען מטרה נשגבת" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
סיגלית ועופר כהן. השר ארדן: "נפלת למען מטרה נשגבת"(צילום: מוטי קמחי)

"רב שוטרת הדר כהן, בת עופר וסיגלית. אנו מלווים אותך היום למנוחת עולמים הלומי יגון, אך מלאי השראה", אמר השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן. "הימים ימי קטיף ההדרים, אך את ממשובחי פירות ההדר - לא נועדת להיקטף. נועדת להמשיך להיות מה שהיית - עדינה, רגישה ומרכזית".

 

"לא זכיתי להכירך באופן אישי, אך אני מרגיש את הכאב העמוק והיגון של כל הנאספים, שזכו לחלוק איתך פיסות חיים", הוסיף ארדן. "אתמול הפגנת את קור הרוח והמסירות וכל זאת שאת מגינה על חברתך ממוות בטוח. היו לנו גיבורים גדולים כמו רועי קליין, כמו עמנואל מורנו ויוני נתניהו. כל תקופה וגיבוריה. פעלת בקור רוח ובגבורה. רב שוטרת הדר כהן - אנחנו נפרדים ממך, אך לא ממורשתך. נפלת למען מטרה נשגבת. את תשובתנו לרוצחים ניתן. נבצר את הביטחון, נעשיר את הרוח ונבנה את הארץ. הותרת טביעות רגלים טובות בדרך הישר".

 

הדר כהן התגייסה לפני כחודשיים ורק לפני שבוע סיימה את הכשרתה כלוחמת מג"ב. היא הוצבה בירושלים כחלק מכוח טירוניות של מג"ב, והספיקה לחסל את אחד משלושת המחבלים שדקר את חברתה רווית, אף היא לוחמת בתהליך ההכשרה, לפני שמחבל נוסף ירה בה למוות מטווח קצר.

 

הדר ז"ל והוריה בטקס ההשבעה ()
הדר ז"ל והוריה בטקס ההשבעה

"היא הייתה גיבורה ועכשיו היא איננה", אמרו בני המשפחה האבלים. "עשינו לה מסיבת גיוס לפני כחודשיים", סיפרה בת דודתה עופרי כהן. "היא הייתה פייטרית מטורפת, היא אמרה שאם היא לא תעשה את זה, אז מי כן. היא תמיד נלחמה ותמיד היה אכפת לה. בסוף השבוע האחרון היינו אצלה והיא בדיוק סיימה את ההשבעה. היא דיברה כמה שקשה לה וכמה שהיא עושה מאמצים להישאר. היא לא פחדה".

 

בת הדודה אמרה כי הדר "תמיד רצתה להתגייס למג"ב", והוסיפה: "היא הצילה את חברה שלה וישר הוציאה את הרובה. אנחנו מתנחמים בזה שהיא מתה בגבורה". הדר כהן הועלתה לדרגת רש"ט לאחר מותה.

 

דודתה זהבית כהן סיפרה: "הדר היתה ילדה טובה ומהממת. כל מה שרצתה היא השיגה. היא מאוד רצתה להתגייס למג"ב, נלחמה להגיע לשם. אמרה תמיד שכיף לה וטוב לה, גם כשהיה קשה.

אמרתי לה 'אל תדאגי, את גדולה מהחיים'".

 

היא גם הביעה ביקורת על הצבתה בשער שכם: "מפתיע וקשה שהציבו אותה שם. זה מוגזם. הם עדיין טירונים שלא מכירים את השטח. שמו להם שכפ"ץ, אז מה? הן עדיין ילדות קטנות".

 

הלילה ואמש עצרו כוחות צה"ל ושב"כ חמישה פלסטינים בעיירה קבטיה כחלק מחקירת הפיגוע. מדובר במעצרי "מעטפת" שמתבצעים אחרי כל פיגוע בניסיון להגיע לקצה חוט בחקירה - במקרה הזה כדי לאתר את הסייען שהסיע את החוליה מהשומרון לבירה. בנוסף, בתיהם של שלושת המחבלים מופו לקראת הריסה, ובוצע חיפוש של אמצעי לחימה בעיירה. כמו כן נערכו שיחות אזהרה עם מבוקשים.

 

הבוקר נפצעו שלושה לוחמי מג"ב באורח קל מיידוי אבנים במהלך הפרות סדר בקבטיה. בתום ההתפרעויות יצאו כוחות הביטחון מהעיירה.


פורסם לראשונה 04/02/2016 13:59

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים