שתף קטע נבחר

נתיב הבריחה: דאעש נמלט מסוריה ללוב

מאבדים שטחים ומתקשים לגייס טרוריסטים חדשים: גורם בכיר במשרד ההגנה האמריקני אמר שמספר לוחמי דאעש בסוריה ובעיראק ירד, אך נמצא בעלייה בלוב. הסיבה לדבריו: הצלחת תקיפות הקואליציה בראשות ארה"ב

הוצאה המונית להורג של דאעש בלוב של נוצרים קופטים (ארכיון) ()
הוצאה המונית להורג של דאעש בלוב של נוצרים קופטים (ארכיון)

 

נתיב הבריחה של ארגון הטרור הסוני: גורם בכיר במשרד ההגנה האמריקני אמר היום (יום ה') כי לפי הערכות מודיעין חדשות מספר הלוחמים של "המדינה האיסלאמית" (דאעש) ירד בעיראק ובסוריה, אך נמצא בעלייה בלוב.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

לפי הגורם האמריקני, דו"חות מודיעין קובעים שבסוריה ובעיראק פועלים כיום 19 אלף עד 25 אלף לוחמי דאעש לעומת 20 אלף עד 30 אלף בתקופה מוקדמת יותר.

 


 

הנתונים שהותרו לפרסום מחזקים את הצהרותיהם האחרונות של מפקדי צבא וגורמי ממשל אמריקניים לפיהן לתקיפות הקואליציה בראשות ארצות הברית יש השפעה על לוחמי דאעש והן גורמות להם לאבד אחיזה על שטחים בסוריה ובעיראק. אלא שבעוד בסוריה ובעיראק נרשמת ירידה במספרם של אנשי ארגון הטרור הסוני, הרי שבלוב מספר עולה ואף הוכפל לכ-5,000.

 

סעודיה: מוכנה להשתתף במבצע קרקעי בסוריה

הגורמים במשרד ההגנה האמריקניים אמרו שפעולות הצבא האמריקני בעיראק ובסוריה חיסלו לוחמי דאעש והקשו על אנשי הארגון להסתובב באזור ולגייס אנשים לשורותיהם. התוצאה העיקרית, כך נטען בדו"חות המודיעין האחרונים, היא שחלק מאנשי ארגון הטרור עושים את דרכם ללוב, מדינה עם שטחים נרחבים רבים שאיש אינו שולט בהם על רקע הוואקום השלטוני במדינה הצפון אפריקנית מאז הפלת משטרו של מועמר קדאפי.

 

הגורם האמריקני גם אמר שהיכולת של קהילת המודיעין לספור בצורה מדויקת את אנשי דאעש השתפרה על רקע העובדה שארה"ב ובעלות בריתה מחזיקות ביותר כוחות על הקרקע וביותר אמצעי מעקב באוויר. באותו עניין, דובר הקואליציה הערבית בראשות סעודיה, אחמד עסירי, הודיע כי סעודיה מוכנה להשתתף בפעילות קרקעית של הקואליציה הבינלאומית בראשות ארה"ב נגד דאעש בסוריה, אם יוחלט לפתוח במבצע כזה.

 

"הממלכה מוכנה להשתתף בכל מבצע צבאי שהקואליציה (נגד דאעש) תסכים לבצע בסוריה", אמר עסירי, שמדברר גם את הקואליציה הערבית בתימן. עסרי אמר שסעודיה הייתה חברה פעילה בקואליציה בראשות ארה"ב בסוריה מאז 2014, ושהיא ביצעה יותר מ-190 משימות אוויריות במדינה.

 

שריפת מאגר נפט בראס לאנוף, לוב, בעקבות תקיפת דאעש (צילום: AFP) (צילום: AFP)
שריפת מאגר נפט בראס לאנוף, לוב, בעקבות תקיפת דאעש(צילום: AFP)

בחודש שעבר השתלט דאעש על העיר בן ג'וואד בלוב ששוכנת לחופי הים התיכון. צעד זה סימל את המשך ההתפשטות של שלוחת דאעש ברחבי לוב, בייחוד באזור רצועת החוף.

שלוחת ארגון הטרור כבר שולטת על העיר סירת האסטרטגית, עיר הולדתו של שליט לוב לשעבר קדאפי, ועל עוד אזורים.

 

בלוב שורר כאוס של ממש מאז הדחת הרודן קדאפי ששלט בה יותר מ-40 שנה, ועשרות מיליציות - חלקן איסלאמיסטיות וחלקן חילוניות - קרעו אותה לגזרים. שני הכוחות הגדולים בלוב הם הממשלה הלובית בעיר טוברוק שנתמכת על ידי המערב ומונהגת על ידי גנרל חפתר מצבא לוב, ומנגד הממשלה היושבת בבירה טריפולי ומונהגת על ידי כוחות "שחר לוב", מיליציה איסלאמיסטית שהקהילה הבינלאומית אינה מכירה בלגיטימיות של שלטונה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מנצלים את הוואקום השלטוני בלוב. לוחם דאעש
מומלצים