שתף קטע נבחר

לראשונה: אוטיסטית שהותקפה מינית זכתה לפטור מעדות

בית המשפט הרשיע לפני כמה ימים גבר בשורה של עבירות מין. לראשונה, הסכימו השופטים לפטור את אחת מקורבנות העבירה מלעלות על הדוכן והסתפקו בדברים שאמרה ב"חקירה המיוחדת"

בית משפט המחוזי בתל אביב הרשיע לפני כמה ימים גבר בביצוע שורה של עבירות מין חמורות, בהן אונס, מעשי סדום ומעשים מגונים בשלושת ילדי החברה של זוגתו. לראשונה, קבעו השופטים כי אחת מהקורבנות, שסובלת מאוטיזם, לא תצטרך להעיד בבית המשפט בשל מצבה הנפשי ובשל היותה בעלת מוגבליות. בית המשפט הסתפק בעדותה המיוחדת ובהסתמך על ראיות תומכות נוספות ועדות הנפגעים האחרים.

 

העבירות בוצעו החל משנת 1995 ולאורך שנים רבות. הבת הצעירה במשפחה, כיום בת 23, שמאובחנת על הרצף האוטיסטי, נחקרה במסגרת "חקירה מיוחדת" על פי "חוק הליכי חקירה והעדה". בדרך כלל במקרים כאלה היא עדיין מחויבת להעיד לאחר מכן בבית המשפט, אך הפעם בית המשפט קיבל את עמדת הפרקליטות ובאופן ראשוני קבע כי היא תקבל פטור מהתייצבות לעדות במשפט, וזאת לאור נזק נפשי שעלול להיגרם לה. היא הייתה בת ארבע בעת ביצוע המעשים והם נמשכו עד שהייתה בת 11.

 

בהכרעת הדין קבע בית המשפט כי "אשמת הנאשם מוצאת ביסוס איתן בדבריהם האמינים של המתלוננים, אשר גם מחזקים זה את זה, וכן בראיות חיצוניות נוספות אשר תומכות בדברי המתלוננים, הכול למול גרסה מתחמקת, בלתי אמינה ובלתי הגיונית של הנאשם".

 

עו"ד איריס פמיליה-פוגל מפרקליטות מחוז תל אביב אמרה: "בית המשפט קיבל את עמדתנו וקבע באופן תקדימי כי לאחת המתלוננות, אשר נמצאת על הרצף האוטיסטי וסובלת ממצב נפשי קשה, יינתן פטור מחובת התייצבות להעיד במשפט, תוך שהוא מבין את רגישות מצבה ואת הנזק הנפשי החמור והבלתי הפיך שייגרם לה במידה שתידרש להעיד במשפט. בית המשפט נתן את מלוא המשקל והמהימנות בגרסתה של המתלוננת, תוך שהתייחס לראיות נוספות התומכות בעדותה באופן מלא".

 

אחיה קמארה, נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים, ציין כי "מדינת ישראל היא אחת המדינות הראשונות בעולם שחוקקו חוק שנועדו להגן על אנשים עם מוגבלות שכלית ונפשית מפני ניצול ואלימות, על ידי הכשרת חוקרים מיוחדים ובניית כלים מיוחדים שיאפשרו לאנשים עם מוגבלות שכלית ונפשית להעיד על תקיפות שעברו ולאפשר לבתי משפט למצות את הדין עם תוקפיהם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים