שתף קטע נבחר

פרשת שחיתות חמורה ורגישה בצה"ל

לבקשת ynet הותר לפרסם על פרשה שבמרכזה קצין במנהל האזרחי המואשם בקבלת טובות הנאה ובעבירות נוספות. פרטים רגישים נוספים נותרו חסויים, והתביעה הצבאית ביקשה לבדוק אם יש לעבירות החמורות השלכה על המצב הביטחוני. גורמים צבאיים: מקרה שיש להוקיע מהמערכת

פרסום ראשון - פרשת שחיתות חמורה בצה"ל: נשיאת בית הדין הצבאי ביפו, אלוף משנה אורלי מרקמן, נעתרה היום (ב') באופן חלקי לבקשת ynet לחשוף פרטים מפרשה פלילית חמורה, שאת עיקריה הראשונים ניתן לפרסם כבר כעת.

 

על פי ההחלטה של הנשיאה מרקמן, ניתן לפרסם כי "לפני כשבועיים הוגש לבית הדין הצבאי כתב אישום נגד קצין במנהל האזרחי המייחס לו עבירות שונות ובהן עבירות של קבלת טובות הנאה. זאת לאחר שבנושא התנהלה חקירה מאומצת של מצ"ח וימ"ר מג"ב. כרגע קיים צו איסור פרסום על יתר חלקי הפרשה". 

 

 

האישום: קבלת טובות הנאה ועבירות חמורות נוספות (צלום: ירון ברנר) (צלום: ירון ברנר)
האישום: קבלת טובות הנאה ועבירות חמורות נוספות(צלום: ירון ברנר)
  

הקצין, היום בבית הדין (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
הקצין, היום בבית הדין(צילום: יואב זיתון)
 

עם זאת, חלקים נוספים מהפרשה עשויים להתפרסם בשעות הקרובות, אף זאת לבקשת ynet. את הבקשה להתרת הפרסום מטעם ynet הגישה עו"ד שירה בריק-חיימוביץ' ממשרד ליבליך-מוזר.

 

הרקע לאיסור הפרסום הוא חומרת העבירות העיקריות המיוחסות לקצין ורגישותן. התביעה הצבאית ביקשה לבדוק אם יש להן השלכה על המצב הביטחוני במדינה. בבקשת ynet נטען על-ידי עו"ד בריק-חיימוביץ' כי אין הצדקה להמשך איפולה של הפרשה באופן גורף, כי עניין העמדתו לדין של הקצין וטיפולה של מערכת השיפוט הצבאית במקרים מעין אלה הם נושאים חשובים מאין כמותם ולא יעלה על הדעת להמשיך להסתירם מהציבור, בפרט נוכח השלב שבו נמצאת הפרשה: הגשת כתב אישום חמור.

 

גורמים צבאיים מסרו בתגובה כי "נוכח בעיות ערכיות חמורות פנו בנובמבר 2013 לוועדת התרת חוזים בבקשה לשחרר את הקצין משירות בהקדם האפשרי. עוד באותו החודש התקבלה תשובת הוועדה כי הקצין ימשיך לשרת בצבא ויצא לפרישה במועד המוקדם ביותר האפשרי (2017). עם מעצר הקצין כונסו כלל מפקדי היחידה, והועבר מסר ברור כי מדובר במקרה שיש להוקיע מן המערכת ושאינו עולה בקנה אחד עם ערכי צה"ל והיחידה".

 

קצין מנהל אזרחי נשלח ל-5 שנים בכלא

במקרה אחר, נגזרו לאחרונה חמש שנות מאסר על רס"ן יוסף יזיד, ששירת כקצין במִנהל האזרחי באיו"ש. הוא הורשע בעבירות של לקיחת שוחד, זיוף, חריגה מסמכות עד כדי סיכון ביטחון המדינה, קבלת דבר במרמה וסיוע לכניסה לישראל בניגוד לחוק.

 

בית הדין קבע כי הקצין לקח שוחד בסך כ-250,000 שקל תמורת הנפקת כמאתיים היתרים שלא כדין לאורך חודשים רבים. במעשיו עלול היה לפגוע בביטחון המדינה. בנוסף, הקצין הלין והעסיק פועלים פלסטינים בביתו שלא כדין. מלבד חמש שנות המאסר בית הדין הצבאי גזר על הקצין עונש מאסר על-תנאי, קנס בסך 30,000 שקל והורדה לדרגת טוראי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב זיתון
הקצין הנאשם, היום בבית הדין
צילום: יואב זיתון
מומלצים