שתף קטע נבחר

סערה בכנסת: חוק השקיפות עבר בקריאה ראשונה, חנין זועבי הורדה מהדוכן

בתום דיון סוער עבר בקריאה ראשונה חוק השקיפות, המחייב עמותות לחשוף מקורות מימון זרים, ברוב של 50 תומכים מול 43 מתנגדים. במהלך הדיון הורידו סדרני הכנסת את ח"כ חנין זועבי מדוכן הנואמים

 

 

 

בצל ביקורת נוקבת של האופוזיציה ובתום דיון סוער במיוחד אישרה הלילה (יום ג') מליאת הכנסת בקריאה ראשונה את חוק השקיפות - המכונה גם חוק העמותות - של שרת המשפטים איילת שקד. בעד החוק הצביעו 50 חברי כנסת, ונגדו הצביעו 43 חברי כנסת. לפי הצעת החוק, עמותות שמקבלות יותר מ-50% מימון ממדינות זרות, יחויבו לציין זאת במסמכים רשמיים. באופוזיציה טענו כי מדובר בחוק שנועד לנטרל את עמותות השמאל.

  

עוד לפני אישור חוק חובת גילוי לגבי מי שנתמך על-ידי ישות מדינית זרה בקריאה ראשונה התקיים במליאה דיון סוער שבמהלכו הורדה ח"כ חנין זועבי מדוכן הנואמים. סדרני הכנסת הורידו אותה לאחר שהמשיכה לנאום אף שתם זמנה. בנאומה הצדיקה את הפגישה עם משפחות המחבלים והתעמתה עם חברי כנסת מהימין שתקפו אותה בחריפות. מוקדם יותר החליטה ועדת האתיקה של הכנסת להשעות לארבעה חודשים את חברי הכנסת חנין זועבי ובאסל גטאס. חבר הכנסת ג'מאל זחאלקה יושעה לחודשיים. הוועדה קיבלה יותר מ-450 תלונות על פגישת חברי הכנסת הללו עם משפחות מחבלים פלסטינים.

  

  
 (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)

דיון סוער לפני ההצבעה. ח"כ זועבי מורדת מהדוכן (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
דיון סוער לפני ההצבעה. ח"כ זועבי מורדת מהדוכן(צילום: אלכס קולומויסקי)

 (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)
 

במהלך הדיון הסוער הציגה השרה איילת שקד את החוק ופנתה לחברי האופוזיציה: "אצלכם דמוקרטיה היא שלטון הצדק, ורק אתם כמובן יודעים להגדיר מהו צדק. צדק הוא עוד מושג שנדמה לכם שרשום על שמכם בטאבו". כמה חברי כנסת ניהלו ויכוחים קולניים עם השרה שקד, וחברי מרצ אף הטיחו בשקד שהיא נוהגת בצביעות, ואף צעקו לעבר חברי סיעת כולנו שהם הפכו להיות חלק בלתי נפרד מהבית היהודי.

 

השרה שקד אמרה עוד כי "אחרי שנים שהשמאל הפך את השקיפות 'קרדום לחפור בו' וכלי מנהלי לעשות בו שימוש פוליטי נגד הימין - התחלתם לחשוב שהשקיפות זו נחלה שירשתם. התחלתם לנהוג בשקיפות 'מנהג בעלים', כאילו השקיפות היא נכס שהיה רשום בטאבו על שם אבא שלכם. כאילו אתם 'בנים ממשיכים'. אתם בשמאל הרי מזדעקים על עצם השימוש של הצעת החוק בביטוי 'שקיפות' כאילו לקחו מכם משהו ששייך לכם. כאילו מדובר בנכס המשפחתי שלכם".

 

השרה התייחסה לטענות שנשמעות מצד עמותות השמאל ואמרה כי "החטא הקדמון של אותן העמותות שכה מזדעקות נגד החוק הזה הוא בדיוק החטא שאתם בשמאל נמנעים מלהודות בו ביחס אליהן. וזה בדיוק מה שהחוק הזה חושף. העמותות האלה, שכבר חודשים לא מפסיקות לצעוק ולזעוק, לא באו לקדם את האינטרס הישראלי. העמותות האלה כלל לא מונעות מתפיסת טוב ישראלית. הן לא באו לקדם תפיסת טוב ישראלי ימני ולא תפיסת טוב ישראלי שמאלי. העמותות האלה משרתות אינטרסים זרים. הן ממומנות מכספי משלמי המסים במדינות זרות ולכל שירי הממשלות המממנות אותן הן כינור".

 

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג אמר לח"כים: "מוטלת עליכם האחריות. אתם לא בחנתם את משמעות החוק הזה על מצבה של ישראל בפורומים החשובים ביותר ואין לכם מושג איזה נזק הוא גורם לידידי ישראל ולאלה שמגינים עליה".

 

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד טען כי "הבעיה בחוק היא שהוא מחטיא את המטרה. אני נלחם בעמותות האלה הרבה לפני אלה שהתעוררו עכשיו. אתם מחזקים את עמותות השמאל ההזויות האלה ונותנים להן לגיטימציה של ממשלות אירופיות. זה מקל עליהם לאסוף תרומות והופך אותם לארגונים לגיטימיים בחסות ממשלות אירופיות".

 

ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני) אמר כי "חוק העמותות הוא קריאת הקרב על הרס הדמוקרטיה בישראל. הוא נועד להרוס את החברה האזרחית במדינת ישראל, לפגוע בחופש שלה ובערכים שלה ולהתאים אותם לערכיה הפסולים של ממשלת נתניהו".

 

שי תקף בדבריו את שרת המשפטים ואמר כי "הגברת שקד שמסבירה לשגריר האמריקני את חוקי ארה"ב, לא מבינה לא בחוקי ארה"ב ולא בחוקי ישראל. מול עינינו מתעוותת תדמיתה של מדינת ישראל, דימויה בקהילה הבינלאומית, מתעוותת ללא תיקון. אני מבטיח לכם כי אמשיך להיאבק בחוקים הללו ללא כל רחם, בבית הזה ומחוצה לו. חברות וחברים, אנחנו חייבים להציל את עצמנו מעצמנו".

 

יו"ר סיעת המחנה הציוני, ח"כ מרב מיכאלי, הצטרפה לביקורת ואמרה כי "החוק הזה הוא לא שקיפות. הוא, איך להגיד את זה, חוק הטלאי הצהוב, חוק הטלאי הצהוב של עמותות זכויות אדם, של החברה האזרחית וארגוני שלום - מילה מגונה בעידן של ממשלות נתניהו. אז אם אנחנו כל כך רוצים שקיפות, למה הפילה הממשלה את החוק של לבני שדיברה על שקיפות אמיתית? זה החוק אולי הכי צבוע שהגיע לכנסת הזאת זה הרבה זמן".

 

ח"כ יעקב פרי (יש עתיד) אמר בהתייחסו לחוק כי "מדובר ברדיפה סלקטיבית שמופנה רק לצד אחד של המתרס". ח"כ אילן גילאון (מרצ) תקף אף הוא את שקד ואמר כי "כשרואים את המתקראת שרת המשפטים, מבינים שהדור נמוג. שרת המשפטים היא לא יותר מנוער הזוועות שבאה מבית המדרש של אזובי הקיר שהפכו היום לזרם המרכזי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
מורידים את ח"כ חנין זועבי מהדוכן
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: מוטי קמחי
השרה שקד
צילום: מוטי קמחי
מומלצים