שתף קטע נבחר

מני נפתלי זכה חלקית בתביעה נגד נתניהו: תנאי העסקה פוגעניים, התפרצויות זעם

בית הדין לעבודה קבע שאב הבית במעון רה"מ סבל מתנאי העסקה פוגעניים ובסעיף זה זכה לפיצוי מלא: "הובאו עדויות רבות המצביעות על כך שבמעון שררו תנאי העסקה פוגעניים בגין התנהגותה של גב' נתניהו". על עדותה בבית המשפט אמרה השופטת: "שרה בחרה להכפיש עובדים בלי בסיס ראייתי". משפחת נתניהו: "התמונה המצטיירת בפסק הדין רחוקה מן המציאות במעון ראש הממשלה"


 (צילום: יובל חן "ידיעות אחרונות", עמוס בן גרשום לע"מ) (צילום: יובל חן
(צילום: יובל חן "ידיעות אחרונות", עמוס בן גרשום לע"מ)

בית הדין לעבודה בירושלים קיבל היום (ד') באופן חלקי את תביעתו של מני נפתלי , אב הבית במעון ראש הממשלה, וקבע שיפוצה ב-170 אלף שקלים. טענתו על תנאי העסקה פוגעניים בתקופת עבודתו במעון ראש הממשלה התקבלה במלואה: "לפני בית הדין הובאו עדויות רבות המצביעות על כך שבמעון שררו תנאי העסקה פוגעניים בגין התנהגותה של גברת נתניהו ויחסה אל העובדים".

 

בית הדין מציין כי העדויות הצביעו על "דרישות מוגזמות, העלבות, השפלות והתפרצויות זעם. כמו כן נדרשו העובדים לעבוד שעות רבות וחריגות. בשל כל אלה תחלופת העובדים במעון ראש הממשלה הייתה גבוהה, ושרר בה מחסור כרוני בכוח אדם. היותו של המעון סביבת עבודה ייחודית ומורכבת אינו מצדיק העסקה פוגענית".

 

נשיאת בית הדין לעבודה דיתה פרוז'ינין כתבה בפסק הדין: "היותו של המעון סביבת עבודה ייחודית אינו מצדיק העסקה פוגענית שבה עובדים חסרי אונים נאלצים לעבוד שעות רבות מאוד תוך שהם חשופים לדרישות מוגזמות להעלבות ולהתפרצויות זעם... דווקא מעון ראש הממשלה, על כל המורכבות שבו, אמור לשמש מופת ודגל לשמירה על זכויותיהם של העובדים".

מני נפתלי (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מני נפתלי(צילום: גיל יוחנן)

השופטת המשיכה: "גברת נתניהו טענה כי התובע ואף בא כוחו הציעו כספים לעובדים שיעידו נגדה, שהיו עשרות אנשים שהתובע לחץ עליהם והציע להם כסף כדי שיעידו נגדה וכי מר גיא אליהו הוא מהמר כפייתי... נדגיש שלדברים אלה לא נמצא כל בסיס ראייתי בחומר הראיות שהוצג לפנינו ולא הובא אף לא בדל ראיה התומך בהם... גם על גברת אתי חיים אמרה גברת נתניהו בעדותה דברים קשים אשר מוטב היה לולא נאמרו. יש להצטער על כך שגברת נתניהו בחרה להכפיש באופן חמור כל כך עובדים לשעבר במעון מבלי שנמצא לטענות אלה בסיס ראייתי מינימלי בחומר הראיות שהוצג לפנינו".

 

על עדותה של שרה נתניהו אמרה השופטת פרוז'ינין: "בניגוד לגרסתה כי היא משתדלת לא להיות מעורבת בניהול הבית, וכי עשתה זאת בלית ברירה רק בתקופת עבודתו של התובע, מחומר הראיות שהוצג לפנינו עולה כי גברת נתניהו מנהלת את המעון באופן פעיל ביותר וביד רמה".

 

תגובת משפחת נתניהו: "התמונה המצטיירת בפסק הדין רחוקה מן המציאות במעון ראש הממשלה. מצערת העובדה שאף שבית הדין דחה כ-90 אחוז מהתביעות הכספיות של מני נפתלי, בית הדין בחר להקדיש חלק ניכר מהחלטתו לגברת נתניהו - שכלל לא הייתה צד במשפט. נפתלי לא תבע את גברת נתניהו, אלא את מדינת ישראל, ואגב כך השמיץ והכפיש את רעיית ראש הממשלה. אך כיוון שהגברת נתניהו לא הייתה צד למשפט, היא לא הייתה יכולה להביא עדים שמבססים את דבריה ומוכיחים את אמיתותם".

 

עוד נמסר כי "עובדים רבים במעון ראש הממשלה, ובהם מנהלי הבית בשנים האחרונות אמנון זכאי ועידן אלעד, מעידים על יחס מצוין, חם ואנושי שהם מקבלים מרעיית ראש הממשלה, וכי מעולם לא נתקלו בהרמת קול או ביחס מעליב. 'יחסיי עם שרה נתניהו הם כמו אימא ובן. היא מתייחסת אליי כמו אל בן', אמר היום אחד מהם. 'יש לי המון כבוד והערכה ואהבה אליה'. לצערנו הרב, כל אלה אינם נמצאים בפסק הדין".

 

נפתלי (35) כיהן כאב הבית במעון ראש הממשלה במשך 20 חודשים, בין פברואר 2011 לנובמבר 2012, עד שהתפטר משום שתקן עובד המדינה והקביעות שלטענתו הובטחו לו לא הוענקו לו. התביעה הופנתה נגד משרד ראש הממשלה, סמנכ"ל נכסים ומבצעים במשרד ראש הממשלה עזרא סיידוף, שרה נתניהו וכן נגד ראש הממשלה באופן אישי.

 

נפתלי תבע מהם פיצוי של 1.1 מיליון שקל וכן התנצלות. בנוסף הוא דרש 100 אלף שקל מראש הממשלה בגין לשון הרע והוצאת דיבה בעקבות ראיון שהעניק נתניהו לערוץ 2 ובו טען שהוא פוטר וסולק מעבודתו, אף שהוא התפטר. לפי כתב התביעה, במשך 20 חודשים ספג נפתלי "עלבונות, פגיעות ונזקים ממוניים, פיזיים ונפשיים, שהביאו אותו לאחר שהושפל שוב ושוב לנסח מכתב התפטרות ולעזוב באחת את התפקיד".

 

במסגרת התביעה הוא חשף את הנעשה במעונו הרשמי של ראש הממשלה, ו"התברר לו כי ייאלץ להתמודד עם צוות עובדים ממורמר וחסר, ועם עומס לא סביר של עבודה ותחלופה בלתי פוסקת של עובדי משק המסרבים לעבוד במחיצת אשת ראש הממשלה, גב' נתניהו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
העסקה פוגענית כלפי מני נפתלי
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים