שתף קטע נבחר

גן ריקי: הצצה לעולם הילדים

איך הילדים מתנהגים בגן כשאנחנו לא רואים, על מה הם משוחחים ביניהם ואיזה סודות משפחתיים הם חושפים בפני חבריהם? הסטודנטים למשחק של בית צבי מעלים את ההצגה מאת דויד גרוסמן

איך אנחנו, המבוגרים, נראים בעיני ילדים בני ארבע? לפי ההצגה "גן ריקי", המוצגת בימים אלו בבית צבי, אנחנו ממש לא משהו. אנחנו לא קשובים להם, לא מספיק ברורים, לא רגישים לצרכים שלהם ובעיקר מאוד מנותקים מעולמם. הם מצידם, דווקא ממש מנסים לחקות אותנו.

 

 (צילום: יוסי צבקר) (צילום: יוסי צבקר)
(צילום: יוסי צבקר)

 

המחזה של דויד גרוסמן נכתב אמנם בשנת 1988, אך נותר אקטואלי גם בעידן הטלפונים החכמים. בשנים האחרונות ההצגה הופקה במסגרות שונות, וכל פעם קיבלה פרשנות קצת שונה אך תמיד מעוררת עניין.

 

ההצגה מספרת על תשעה ילדים בני ארבע, המגיעים מדי יום לגן, שם הם מנהלים מערכות יחסים מורכבות, חולמים חלומות, מתכננים תוכניות, משתפים אחד את השני במחשבות וחששות - וגם משחקים. הם מתאהבים, הולכים לאיבוד ומתגלים מחדש, והכל מתוך תמימות ילדותית שרק מתחילה לפקוח עיניים לעולם האמיתי.

 

 (צילום: יוסי צבקר) (צילום: יוסי צבקר)
(צילום: יוסי צבקר)

 

כל אחד מהילדים במחזה הוא דמות עגולה ומורכבת שעוברת תהליך, כך הילד האלים - מתגלה במלוא רגישותו, השתלטנית - חווה את הצד האחר, ומלך הגן לומד לתת מקום גם לאחרים. המבוגרים אמנם מאוד נוכחים במחזה, אך אין להם מקום על הבמה, שנשארת כולה לילדים. 

 

 (צילום: יוסי צבקר) (צילום: יוסי צבקר)
(צילום: יוסי צבקר)

 

ההתבוננות שלנו כהורים על ההצגה אינה פשוטה. אנו צופים במראה לא מחמיאה ומטרידה, המעלה שאלות רבות לגבי הילדים הפרטיים שלנו, היחסים שלהם עם חבריהם, והיחסים שלנו איתם. הילדים, כך מתברר למקרה ששכחנו, קולטים הכל ומבינים הרבה יותר ממה שנדמה לנו. אי אפשר לעבוד עליהם לאורך זמן והם מפרשים את ההתנהגות שלנו, ולוקחים מאתנו דוגמה. 

 

התפאורה כולה, כמו גם התלבושות, הם בשחור לבן המרמז על הגישה הילדותית שבה העולם מתחלק ל"טוב" ו"רע". השחקנים הם תלמידי השנה האחרונה בבית צבי, וניכר שהם אוהבים את הבמה ונותנים את עצמם עד הסוף. הם מתחברים לילד שבהם ומצליחים לאפשר לצופים להתחבר אליהם באהבה, בדאגה ובחמלה - ממש כמו לילדינו.

 

איפה? בית צבי, רחוב שועלי שמשון 2 רמת גן

 

כמה? 70 שקלים

 

מתי? עד 21 בפברואר

 

לרכישת כרטיסים: 03-5799290
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יוסי צבקר
גן ריקי. מראה לא מחמיאה לעולם המבוגרים
צילום: יוסי צבקר
מומלצים