שתף קטע נבחר

להיות מנהיג בדרך אל האושר

בשבועות האחרונים היתה לי הזכות להשתתף בצוות משימה המורכב ממנהיגים ישראליים, רובם מתנדבים, אשר ארגן את יריד התעסוקה הישראלי השנתי מטעם מועצה מקומית ניו יורק. קשה לתאר במילים את העוצמה ששררה באולם, והגאווה בפעילי הקהילה, שמתגבשים ותורמים מזמנם וממומחיותם על מנת לתמוך אחד בשני. בקרב הקהילה הישראלית יש שפע של ידע וניסיון קולקטיבי, חדות עין וערכים של אחריות הדדית בין אדם לחברו.

 

לצורך חוברת מקצועית שערכנו ליריד כתבתי מאמר בנושא מנהיגות וקריירה- מה זו מנהיגות וכיצד זה קשור להתפתחות המקצועית שלנו?

 

אחד הפירושים של מנהיגות זה יכולתו של אדם או קבוצת אנשים להוביל אנשים אחרים אל עבר מטרה משותפת. מנהיגות יעילה משלבת בתוכה איזון בכל תחומי החיים. איזון מושלם אינו קיים אצל אף אחד, ולא מתרחש ביום. כישראלים שהתגלגלו כך או אחרת, למגורים באמריקה, אנו נתקלים באתגרים חדשים ובלתי מוכרים. בסביבתנו הנוכחית לוקח לנו זמן לעכל, להבין, להפנים ולפתח זהות עצמית המשולבת בסביבה החדשה. המצאת העצמי המקצועי מחדש קשורה גם להגדרת האני מחדש, והאופן שאנו מתקשרים את הזהות העצמית ה"מתעדכנת" לסביבה. גם אם ערכי היסוד עליהם גדלנו נשמרים (וטוב שכך!), תפיסת הזהות העצמית משתנה בהתאם לנסיבות החיים.

 

אני זוכרת את זה כמו אתמול, איך הגעתי לניו יורק בשנת 1998, איך חיפשתי לימודי MBAעל אף שכבר היה לי תואר שני, רק בכדי שאוכל לקבל ויזת סטודנט. עם זאת, היה לי חשוב לבחור תוכן אקדמאי שישמש אותי בזהות המקצועית החדשה שאני רוצה לאמץ. כמו ישראלים רבים אחרים, גם אני עברתי את מסכת ההישרדות של השגת ניירות עבודה, חריקת שיניים בשפה האנגלית, עיכול הדרגתי של שכר המחייה תוך עלייה מתנשפת במדרגות לדירתי המושכרת בקומה הרביעית, ומאמץ רב להשתלב בתרבות האמריקנית. עד היום אני מורידה את הכובע בפני כל ישראלי/ת שלא מרים/ה ידיים, שממשיך/ה קדימה ושמוצא/ת דרכים יצירתיות להמציא את עצמו/ה מחדש.

 

על המצאת עצמך מחדש אני רוצה להרחיב, ועל הקשר בין זה לבין מנהיגות וטיפוס בסולם המקצועי. אתמקד בשלוש תובנות אותן למדתי על בשרי, המוזכרות גם במאמרים אקדמאיים שקראתי במשך השנים בנושא חינוך ומנהיגות:

1. מנהיגות יעילה מתחילה במנהיגות אותנטית.

מחקרים מראים שיש קשר ישיר בין מנהיגות אותנטית לבין הצלחה תעסוקתית. כמו ביחסים אישיים, כך גם בחיים המקצועיים, ברגע שאנחנו מחוברים למי שאנו באמת, כך אנו משדרים ביטחון, בונים אמון ומקנים לסובבים אותנו את החופש להיות האני-אותנטי שלהם. כמובן שמימוש העצמי האותנטי דורש קשב ועבודה אישית בין כל אדם לעצמו, ולכן אני שמחה שמספר סדנאות ביריד התעסוקה הישראלי נגעו ב- Self Exploration. בעניין הזה, הייתי ממליצה לכל אחד לאמץ מנטור/ית לשיחות מזדמנות, בין אם בתשלום או על תקן ידידותי.

 

2. מנהיגות יעילה היא תוצאה של איזון בין מניעים פנימיים וחיצוניים, עם דגש על מניעים פנימיים.

תאוריות מוכחות במוטיבציה של מנהלים ומנהיגים מבדילות בין שני סוגים של מניעים - מניעים חיצוניים (נפלאים! כמו כסף ומעמד חברתי) ומניעים פנימיים (עוד יותר נפלאים! כמו המשמעות שממלאת העבודה בחיינו). יש לאזן בין שני המרכיבים, אבל אין לוותר על המניעים הפנימיים. ללא הסיפוק מהעבודה עצמה לא נהיה מאושרים.

 

3. ניתן למגנט את השותפים לדרך ואף את המשרה הנכספת, דרך התנדבות.

 

הנוסחה הזו פשוטה - כשמתנדבים למען מטרה הקרובה לליבנו, קשרים בין אנשים מתפתחים באופן טבעי, ונוצרת עשייה משותפת, שמדברת בפני עצמה. מערכות יחסים שמתפתחות תוך כדי כך מחזקות גם את תחושת החיוניות, מאמנות בעבודת צוות, ובאופן טבעי עשויות להוביל להזדמנות תעסוקתית בשכר. הסוד הוא להגיע למקום ההתנדבות ללא דרישה וציפייה, אלא לתת מכל הלב למען הגשמת החזון.

 

לסיכום, חז"ל הגדירו ערך יהודי עתיק יומין - ערבות הדדית. ערבות הדדית משמעותה שכל אדם אחראי על שלומו ורווחתו של חברו, וכשזה בא לידי ביטוי, תחושת השייכות לכשעצמה נותנת כח!

 

פזית לויתן הינה מנכ"לית מועצה מקומית ניו יורק ואם לשני בנים.

 

 קהילה הוא מדור הנכתב על ידי פעילי מועצה מקומית ניו יורק, ארגון הגג של המנהיגות הישראלית בניו יורק רבתי.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים