שתף קטע נבחר

גלנט ספד ליאנוש: גיבור ישראל, המפקד שבלם את הסורים ב-73'

"כקצין צעיר בשייטת 13 נקראתי להציג את משימתי בפניו טרם יציאה למבצעים מיוחדים ולפשיטות בעומק לבנון. יאנוש היה תמיד בקי, ישיר וקצר בהנחיותיו". שר השיכון נפרד מהאלוף שהכיר לעומק במבצע ליטני

 

פרידה מהאלוף אביגדור (יאנוש) בן-גל  (צילום: אורן אגמון) (צילום: אורן אגמון)
פרידה מהאלוף אביגדור (יאנוש) בן-גל (צילום: אורן אגמון)

 

שר הבינוי והשיכון, האלוף במיל' יואב גלנט, ספד אמש (שבת) לאלוף אביגדור (יאנוש) בן-גל שהלך לעולמו: "יאנוש היה גיבור ישראל במובן העמוק של המילים. תפקודו ההירואי כמפקד חטיבה 7 במלחמת יום הכיפורים היה מהגורמים המרכזיים להצלחת הבלימה נגד האויב הסורי בצפון רמת הגולן".

 

גלנט ציין כי "כאלוף פיקוד הצפון במהלך מבצע ליטני וטרם מלחמת לבנון הראשונה היה האלוף בן-גל מקור סמכות ודמות פיקודית בולטת וייחודית עבור כל לוחם בזירת הצפון. אני זוכר היטב את התדריכים בראשותו. כקצין צעיר בשייטת 13 נקראתי להציג את משימתי בפניו טרם יציאה למבצעים מיוחדים ולפשיטות בעומק לבנון. יאנוש היה תמיד בקי, ישיר וקצר בהנחיותיו. מנהיגותו הייתה טבעית ושופעת עבורנו הלוחמים בעומק לבנון, ובמעט המקרים שבהם התערב אישית בקשר במהלך מבצעים חשתי תמיד כי ידיים איתנות אוחזות בהגה הפיקוד".

 

"יאנוש הוסיף לייעץ למפקדי צה"ל לאורך השנים, הבנתו את אופי המערכה והלחימה הייתה יחודית. זכיתי לשוחח עמו ולהיוועץ בו. אנו נפרדים היום מאחד מן הבכירים והנועזים במפקדינו. יהי זכרו ברוך", דברי גלנט.

השר גלנט ספד (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
השר גלנט ספד(צילום: הרצל יוסף)

אלוף במיל' אביגדור (יאנוש) בן-גל, לשעבר אלוף פיקוד הצפון, יו"ר התעשייה האווירית ואיש עסקים פרטי, הלך לעולמו בגיל 79. הוא הותיר אישה ושבעה ילדים, בהם תאומים בני 11. הלווייתו תיערך היום בשעה 16:00 בבית העלמין הצבאי קריית שאול בתל אביב.

 

מדובר צה"ל נמסר: "צה"ל מצדיע לאלוף (בדימוס) אביגדור (יאנוש) בן-גל, על פועלו, מורשתו ותרומתו רבת השנים לביטחון מדינת ישראל. הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט, פורום המטה הכללי של צה"ל, מפקדי צה"ל וחייליו בסדיר ובמילואים מוקירים את זכרו ומשתתפים בצער המשפחה".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד: "יחד עם כל עם ישראל אני דואב על לכתו של גיבור ישראל, אלוף במיל' יאנוש בן-גל. בימים הקשים ביותר של מלחמת יום הכיפורים, כשגורל ישראל היה מוטל על הכף, יאנוש וחייליו האמיצים הגנו בגופם על גבולנו הצפוני, בלמו את ההסתערות הסורית ולאחר מכן עברו להתקפה שהביאה את צה"ל לשערי דמשק. יאנוש היה מצביא מחונן עם שאר רוח ואומץ לב בלתי רגילים. הוא ייזכר כאחד המפקדים הגדולים שקמו לעם ישראל בזמן החדש".

 

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין אמר: "אביגדור בן-גל היה מגיבורי האומה. שריונר מיוחד, עם חוש הומור, מפקד שהטביע את חותמו על ביטחון ישראל. יאנוש, הלוחם והאדם, שחסם בגופו, יחד עם לוחמיו, חיילי חטיבה שבע של חיל השריון, את המתקפה הסורית ברמת הגולן במלחמת יום הכיפורים. העם בישראל חב לו חוב נצחי. יהי זכרו ברוך".


פורסם לראשונה 13/02/2016 22:19

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
אביגדור (יאנוש) בן-גל
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים