שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  לא מרפה: טורקיה ממשיכה להפציץ בסוריה
  צבא טורקיה ממשיף לתקוף יעדים כורדים ועמדות של צבא אסד, ובדמשק טוענים שחמושים טורקים נכנסו למדינה. בסוריה ובאירופה מגנים, אך אנקרה מתעקשת: "נגיב לכל צעד, התקדמות הכורדים זה קו אדום"
  טורקיה ממשיכה להפגיז מוצבים של הכוחות הכורדים זה היום השני, ופעולותיה גררו גינויים נרחבים הן מהממשל הסורי והן מאירופה. המתקפות הטורקיות על עמדות של צבא אסד והמחתרת הכורדית החלו אתמול (שבת), בתגובה לירי על כוחותיה של טורקיה בגבול.

   

  בדמשק טוענים כי מאה חמושים נכנסו בשבת למדינה, וביניהם טורקים. לטענת המשטר הכוחות נכנסו עם תריסר ג'יפים מלאים במקלעים ובאמצעי לחימה רבים, כחלק ממבצע לחימוש כוחות המורדים.

   

  הסוכנות הטורקית אנדואלו דיווחה היום כי טורקיה ממשיכה לתקוף ולהפגיז מטרות כורדיות סמוך לעיירה הסורית עזאז שנמצאת במחוז אלפו בצפון סוריה. טורקיה מחשיבה את "מפלגת האיחוד הדמוקרטית הכורדית הסורית" הפועלת באזור כארגון טרור לכל דבר, ואמש הודיע ראש הממשלה אהמט דבוטאולו כי המחתרת הכורדית חייבת לסגת מיד מהאזור, וכי התקיפות הטורקיות מגיעות כתגובת תגמול ל"פרובוקציות לאורך הגבול". "נגיב לכל צעד שלה", הדגיש.

   

  הממשל הסורי מיהר לגנות את המתקפות, ומשרד החוץ הסורי שיגר הבוקר איגרת למזכ"ל האו"ם ולמועצת הביטחון באומרו כי "ההפגזות הטורקיות נועדו לסייע ישירות לארגוני הטרור החמושים. מדובר בניסיון להרים את המורל של הארגונים המובסים האלה". משרד החוץ דרש ממועצת הביטחון לשאת באחריות ולשים קץ לפשעים, כהגדרתו, של המשטר הטורקי. באגרת ציין הממשל כי הטורקים עושים דרכם לסוריה עם 12 טנדרים ועליהם מקלע DShK בליווי כמאה חמושים.

  כוחות כורדים בדרך לעיירה עזאז ()
  כוחות כורדים בדרך לעיירה עזאז
  בנתיים פליטים בורחים מאזורי הלחימה בחלב לעבר הגבול הטורקי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  בנתיים פליטים בורחים מאזורי הלחימה בחלב לעבר הגבול הטורקי (צילום: AFP)
  "נגיב לכל צעד", ראש ממשלת טורקיה אהמט דבוטאולו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  "נגיב לכל צעד", ראש ממשלת טורקיה אהמט דבוטאולו(צילום: AFP)

  גם צרפת גינתה היום את ההפצצות הטורקיות וקראה הן לממשל הסורי והן לאנקרה ולטורקיה להפסיק לתקוף אזורים בצפון סוריה שבשליטת כורדים. בהודעה שנמסרה נכתב כי הממשלה "מודאגת מהמצב המידרדר בחלב ובצפון סוריה".

   

  "טורקיה כבר הגיבה בעניין זה בעבר", הבהיר היום סגן ראש הממשלה יאלקין אקדוגאן. "מה ששונה זה לא הדרך שבה טורקיה מגיבה, אלא העובדה שהכורדים חוצים את נהר הפרת וזה קו אדום מבחינתנו".

   

  הכוחות הכורדים מתקדמים לעבר העיירה עזאז במקביל להתקדמות דומה של צבא סוריה. החיילים הסורים מנסים כעת לכתר את האזורים שבשליטה המורדים בעיקר ברחבי מחוז אלפו – העיר הגדולה במדינה. אם יצליחו לעשות כן, תהיה זו התבוסה הגדולה ביותר שינחלו המורדים מאז תחילת המלחמה במרס 2011.

   

  בתוך כך, מפקד חיל האוויר של איראן, הגנרל פרזאד איסמאעילי הציע בפעם הראשונה סיוע אווירי איראני לסוריה. "אנו נסייע לסוריה בצורה נרחבת אם הממשל הסורי יבקש זאת", אמר איסמאעילי לסוכנות הידיעות טנזים. סיוע כזה, הסביר, יהיה בדמות ייעוץ להגנה על שמי סוריה. איראן שהינה בת ברית קרובה של הנשיא בשאר אסד סיפקה מאז תחילת המלחמה נשק, כסף ויועצים.

   

  בעוד הלחימה בסוריה נמשכת ללא הפסקה, כמה מדינות בעלות אינטרסים במלחמה הסורית, בהן ארה"ב, טורקיה, סעודיה, איראן ורוסיה, הכריזו על הפסקת אש בתוך שבוע. לפי שעה, כאמור, הלחימה נמשכת ולא ברור אם הפסקת אש כזו או אחרת תצא אל הפועל בטווח הקרוב.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים