שתף קטע נבחר

עזר לשלום, תקף את ישראל: מת בוטרוס ראלי

המצרי שכיהן כמזכ"ל האו"ם הלך לעולמו בגיל 94. ב-77' בא עם סאדאת לירושלים והשתתף בשיחות קמפ דיוויד, אך בהמשך הסתכסך עם ארה"ב וניגח את ישראל: "אתם אשמים שאין שלום - שונאים אתכם בכל העולם הערבי. מה הפלא שחמאס שולח מחבלים מתאבדים?"

מזכ"ל האו"ם לשעבר, בוטרוס בוטרוס-ראלי, הלך היום (ג') לעולמו.

 

בוטרוס בוטרוס-ראלי, פוליטיקאי ומדינאי מצרי-קופטי, היה בן 94 במותו. הוא כיהן כמזכ"ל האו"ם בשנים 1996-1992.

 

בוטרוס בוטרוס-ראלי נולד ב-1922, והיה נכדו של ראש ממשלת מצרים מטעם הבריטים. הוא למד מדעי המדינה באוניבסיטאות בקהיר ובפריז, וב-1949 נעשה פרופסור ליחסים בינלאומיים באוניברסיטת קהיר. הוא עבד כעיתונאי בעיתון המצרי "אל-אהראם", ולאחר מכן מילא מספר תפקידים דיפלומטיים במשרד החוץ המצרי.

הקופטי שלא יכל להתמנות לשר חוץ. בוטרוס בוטרוס-ראלי ()
הקופטי שלא יכל להתמנות לשר חוץ. בוטרוס בוטרוס-ראלי

בוטרוס בוטרוס ראלי עם עזר ויצמן, לימים נשיא המדינה (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
בוטרוס בוטרוס ראלי עם עזר ויצמן, לימים נשיא המדינה(צילום: שאול גולן)

ב-1977 מינה אותו נשיא מצרים, אנואר סאדאת, לסגן שר במשרד החוץ, ומאז מילא תפקיד מרכזי בעיצוב מדיניות החוץ של מצרים. באופן רשמי אי אפשר היה למנותו לשר החוץ, משום שעל פי החוקה המצרית משרה זו שמורה למוסלמי.

 

בוטרוס בוטרוס-ראלי נמנה עם תומכי תהליך השלום הישראלי-מצרי והשתתף בשיחות קמפ דייוויד. הוא ביקר כמה פעמים בישראל, ובין היתר התלווה לסאדאת בביקורו ההיסטורי בירושלים ב-1977. הוא מילא גם מספר רב של תפקידים בארגונים בינלאומיים, ותיווך כמה פעמים בסכסוכים בין מדינות אפריקניות.

 

השכלתו, ניסיונו ושליטתו המלאה באנגלית ובצרפתית של בוטרוס בוטרוס-ראלי סייעו לו להיבחר לתפקיד המזכיר הכללי של האו"ם, והוא כיהן בתפקיד מ-1 בינואר 1992. הוא היה למדינאי הראשון ממדינות אפריקה שמילא תפקיד זה, ופעל לביסוס מעמדו של האו"ם כמשכין שלום.

עם שמעון פרס (צילום: שלום בר טל) (צילום: שלום בר טל)
עם שמעון פרס(צילום: שלום בר טל)

בתקופת כהונתו כמזכ"ל גדל מאוד מספר החיילים ששלח האו"ם לאזורים שונים בעולם: סומליה (1993), רואנדה (1993) ובוסניה (1994). בוטרוס-ראלי נהג להביע את דעותיו ללא חשש, ומשום כך הסתכסך עם ארה"ב, שלא הייתה מרוצה מתפקודו. בשל לחץ שהפעילה הוא לא נבחר לכהונה שנייה, והוחלף ב-1996 ע"י קופי אנאן.

 

אף שתרם לשלום בין ישראל למצרים, במהלך השנים השמיע בוטרוס בוטרוס-ראלי ביקורת קשה על ישראל. בראיון ל"ידיעות אחרונות" ב-2007 בפריז, אמר לעיתונאית סמדר פרי כי הוא אינו מאמין עוד שיש סיכוי לשלום ("שונאים אתכם לא רק במצרים, אלא

בכל העולם הערבי"), הביע הבנה לחמאס ("מה הפלא שהם שולחים מחבלים מתאבדים?") והגן על איראן ("למה מתנפלים רק עליהם?").

 

הוא אמר כי אין לו ספק שישראל היא האשמה בכך שאין שלום בינה לבין הערבים, וטען כי האשליה שלה שהיא יכולה לתחזק שלום עם מצרים מבלי להגיע להסדר עם שאר העולם הערבי הוכחה כשגויה. "אתם התעקשתם על שלום נפרד עם מצרים", אמר, "חלמתם חלומות בהקיץ על פריחה ביחסים ועל שיתוף פעולה הדוק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים