שתף קטע נבחר

המרוויחים הגדולים מהכאוס בסוריה - הכורדים

הכוחות הכורדיים בצפון סוריה מנצלים את התקיפות של אסד ורוסיה נגד דאעש והמורדים לכיבוש שטחים, בדרך להקמת האוטונומיה המיוחלת. הם מסייעים לכמה צדדים בלחימה, זוכים לתמיכה אמריקנית ומרתיחים את טורקיה. בסוף יצטרכו לבחור עם מי ללכת - אובמה או פוטין?

 

 

המיעוט הכורדי בסוריה זכה במשך השנים ליחס עוין מהשלטון בדמשק. כעת קוצרים הכוחות הכורדיים את פירות הכאוס במדינה, ומתקדמים לעבר האוטונומיה שלה הם מייחלים בגבול טורקיה. הכורדים מנצלים את המטרות הטקטיות של וושינגטון ומוסקבה.

 

למורת רוחה של אנקרה השתלטו לאחרונה הכוחות הכורדיים על אזורים שבהם נחלו המורדים מפלה במחוז חלב בצפון סוריה. בתחילת פברואר פתח הצבא הסורי, בגיבוי רוסיה, במתקפה נרחבת באזור. כעת נמצאים הכוחות הכורדיים כ-20 קילומטרים מהגבול הטורקי.

 

כוחות כורדיים בדרך לעיירה אל-עזאז ליד חלב ()
כוחות כורדיים בדרך לעיירה אל-עזאז ליד חלב

שדה התעופה אל-מינג' בחלב ()
שדה התעופה אל-מינג' בחלב

לפי סוכנות הידיעות AFP, הכורדים, שהשתלטו בעיקר על שטחים שהיו בידי דאעש, מחזיקים כעת ב-14% משטחה של סוריה - 26 אלף קמ"ר. ב-2012 היו להם רק תשעה אחוזים. הם גם שולטים ב-75% מאזור הגבול עם טורקיה, שאורכו כ-800 קילומטרים.

 

השאיפה ארוכת השנים של הכורדים בסוריה היא להקים אוטונומיה בגבול טורקיה, דוגמת זו בעיראק, על ידי יצירת רצף טריטוריאלי באמצעות חיבור העיירות אפרין וקובאני במחוז חלב עם ג'זירה במחוז חסקה. בתחילת החודש שברו הכורדים מצור של יותר משנה שהטילו אנשי ג'בהת א-נוסרה על אפרין, כשהם נתמכים בתקיפות האוויריות של רוסיה ובמתקפה של אסד באזור. כדי לחבר בין אפרין לקובאני הם יצטרכו להילחם נגד דאעש במזרח חלב.

סוריה המחולקת - תמונת מצב. מה בשליטת דאעש, אסד, המורדים, חיזבאללה, הכורדים וג'בהת א-נוסרה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
סוריה המחולקת - תמונת מצב. מה בשליטת דאעש, אסד, המורדים, חיזבאללה, הכורדים וג'בהת א-נוסרה(צילום: AFP)
 

נטען כי הכורדים משתפים פעולה גם עם צבא אסד, וגם עם המורדים שנלחמים בו. "מההתחלה הכורדים בחרו ב'דרך השלישית'", אומר הפרשן הפוליטי מוטלו קיבירוגלו ל-AFP. "הם לא עם המשטר ולא עם מתנגדיו כי אף אחד מהם לא מכיר בזכויות הכורדים". כתוצאה מכך, "גם המשטר וגם המורדים לא מרוצים מנוכחותם".

 

כוחות המורדים האשימו את ה-YPG, הזרוע הצבאית של המפלגה הדמוקרטית בסוריה (PYD), בשמירה על האינטרסים של המשטר. לטענת המורדים, הכורדים גירשו אותם מאזורים אסטרטגיים בחלב כמו העיירה תל רפעת ובסיס חיל האוויר אל-מינג'.  

 

"אין לנו שום עניין במאבק של המשטר", מתעקש סלאח ג'מיל מהכוחות הכורדיים. "נלחמנו נגד ג'בהת א-נוסרה ופלגים אחרים שמבצעים את האסטרטגיה הטורקית, מכיוון שהם צרו על האזורים שלנו והפציצו את הכפרים שלנו", הוא אמר.

פליטים בורחים מחלב (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פליטים בורחים מחלב(צילום: AFP)
 

ההרס בחלב (צילום: AP) (צילום: AP)
ההרס בחלב(צילום: AP)

 

מריה פנטפי, מומחית למיעוט הכורדי בעיראק ובסוריה, אמרה כי המפלגה הכורדית הדמוקרטית בסוריה משתוקקת לנצל את השליטה הטריטוריאלית החדשה שלה כדי לבסס את עצמה כשחקן פוליטי בעתידה של סוריה.

 

ארצות הברית, המובילה את התקיפות האוויריות נגד דאעש בסוריה ובעיראק, תולה תקוות בכוחות הכורדיים שנאבקים בדאעש על הקרקע. ארה"ב לא מאמינה שהם משתפים פעולה ישירות עם מוסקבה. לפי הפרשנים, הכורדים מתלבטים במי לבחור במאבק במדינה האיסלאמית וארגוני הג'יהאד האחרים.

 

"זאת הדילמה של YPG - להמשיך עם אמריקה או רוסיה? ההשלכות של הבחירה האסטרטגית הזו ישפיעו על העתיד של סוריה וגם על הקרבות בטורקיה", אמר מטין גורצ'אן, פרשן ביטחון וקצין בצבא טורקיה לשעבר.

 

טורקיה זועמת על ההישגים של המחתרת הכורדית באזור הגבול, מגדירה אותה ארגון טרור ומתייחסת ללוחמיה כ"חיילים" של פוטין. "רוסיה משתמשת בכלי הזה כדי להקשות על טורקיה", אמר ראש הממשלה הטורקי אהמט דבוטאולו.

 

ההתקדמות של ה-YPG לשטח בקרבת הגבול שנשלט על ידי המורדים צפויה להמשיך לגרום לכאב ראש לוושינגטון, שמנסה לשמור על יחסים אסטרטגיים עם טורקיה ולבדוק את השפעתה של רוסיה באזור לקראת הפסקת האש המתוכננת. "הכורדים הולכים הכי רחוק שהם יכולים. כרגע הם מתמקדים בניצול המומנטום", אומר אחד הפרשנים. "זה שם את ארה"ב בעמדה רעה מאוד".

  

היום אמר הנשיא הטורקי רג'פ טאיפ ארדואן כי ארצו לא תאפשר את דריסת הרגל הכורדית בצפון סוריה, ולא תפסיק להפגיז את הכוחות הכורדיים אם האיום יימשך. טורקיה ביצעה תקיפות אוויריות נגד הכורדים בסוריה בתגובה לירי על לוחמיה. בתגובה ביקשה ארה"ב מטורקיה להפסיק לתקוף את הכורדים. "מי החברים שלכם? הם או אנחנו? אנחנו רוצים לדעת", אמר ארדואן לוושינגטון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים