שתף קטע נבחר

אלמנת הלוחם שנרצח בפיגוע: "אתה גיבור של עם ישראל"

מאות ליוו את לוחם הנח"ל סמ"ר טוביה ינאי ויסמן (21), שנרצח אתמול בפיגוע דקירה בסניף "רמי לוי" בבנימין. אמו ספדה: "אני משחררת אותך לאלוקים אבל לא יודעת אם אוכל לשחרר את האהבה". אחיו ניתאי: "אלוהי החיים איתך". הלוחם הותיר אחריו אישה ותינוקת בת ארבעה חודשים

 

 

טוביה ינאי ויסמן מובא למנוחות (צילום: דוברות בנימין) (צילום: דוברות בנימין)
טוביה ינאי ויסמן מובא למנוחות(צילום: דוברות בנימין)

מאות בני אדם הגיעו הבוקר (יום ו') לבית העלמין הצבאי בהר הרצל שבירושלים להלווייתו של סמ"ר טוביה ינאי ויסמן, שנרצח אתמול בפיגוע הדקירה בסניף "רמי לוי" שבשער בנימין. ויסמן, תושב מעלה מכמש, היה בן 21 במותו והותיר אישה ותינוקת בת ארבעה חודשים. הוא היה לוחם בגדוד 50 של חטיבת הנח"ל.

 

יעל, אלמנתו של טוביה ינאי, ספדה לו: "ינאי, אתה גיבור אמיתי של כל עם ישראל. ידעת שאין לך נשק ובכל זאת רצת. אני רוצה להגיד לך תודה. זכיתי ללמוד מאדם מוכשר ומיוחד. תודה על נטע שלנו".

 

היא הוסיפה ואמרה: "אהוב שלי, מי היה מאמין שאני אכתוב לך כשאתה כבר לא איתי. במעט זמן שהיה לנו בסופי שבוע דאגת להשלים הכל". היא שחזרה את רגעי הפיגוע. "שמעת שקרה משהו, רצת ואני חיכיתי לך", סיפרה. "תמיד היית מלא נתינה בלתי פוסקת. אם לא היית רץ לשם, לא היית ינאי שאני מכירה והתאהבתי בו. הלוואי שיכולת לחוות את נטע יותר. כמה חלומות היו לנו".

 

ניתאי, אחד מאחיו של ויסמן, אמר בהלוויה כי "אני לא יודע מה זה חיים, חיים זה טוב וזה לא דבר שנגמר. אלוהי החיים איתך, מקווה לזכור שהחיים הם לא שלנו". אביו אמר: "כמה אהבת את הבת שלך נטע, ולקחת אותה לראות את הפרחים בנגב יום לפני שנרצחת. שום שנאה ושום אויב לא יפסיקו את זה". האם: "היית מאוד עצמאי והלכת לדרכך. הבכי שלנו זה אהבה, המשמעות מכל החיים שלנו זה הזהות, זה מה שהוביל אותך. אני משחררת אותך לאלוקים אבל לא יודעת אם אוכל לשחרר את האהבה".

מאות משתתפים בהלוויה (צילום: דניאל אליאור) (צילום: דניאל אליאור)
מאות משתתפים בהלוויה(צילום: דניאל אליאור)

קברו של ויסמן  (צילום: דניאל אליאור) (צילום: דניאל אליאור)
קברו של ויסמן (צילום: דניאל אליאור)

הרב שמואל נתנזון, ראש המכינה הצבאית שבה למד ויסמן, אמר כי "לינאי היה חיוך ענק וכובש, הוא ינאי של יעל ואבא של נטע, ינאי של כל המשפחה והחברים. מאתמול בערב ינאי הוא של כל עם ישראל. הרבה ויכוחים היו לנו עד השעות הקטנות של הלילה כי היית בן אדם של אמת, התלבטת אם לצאת לפיקוד או להמשיך בלחימה, ידעתי שתוכל להוות דוגמה וסמל".

 

הרב נתנזון הוסיף כי "יעל סיפרה לי אתמול שהייתם בשורה אחרת בכלל, שמעתם צעקות, היא התכופפה לנטע ואתה נעלמת. לא יכולת לשמוע צעקות ולעמוד מנגד. כזה היית, לא היה לך נשק. חייל ברגילה. נלחמת עם הידיים, עם הגוף, עם כל הלב".

 

את הפיגוע ביצעו שני נערים בני 14 מביתוניא, עומאר רימאווי ואיהאם סבאח, שנכנסו לסופר, השתוללו בין המדפים ודקרו את ויסמן, שלבש בגדים אזרחיים, ואת אבי אביטל (36) שהועבר לבית החולים הדסה הר הצופים במצב בינוני.

 

ויסמן הועבר לשערי צדק ומת מפצעיו. הנדקרים הותקפו בשני מקומות שונים בתוך הסופר. אזרח שהיה במקום ירה לעבר המחבלים, שנפצעו קשה. המחבל סבאח מת מפצעיו בבית החולים. להדסה הר הצופים פונו גם שלוש נפגעות חרדה.

סמ"ר ויסמן הותיר אחריו אישה ותינוקת ()
סמ"ר ויסמן הותיר אחריו אישה ותינוקת

 

סמ"ר ויסמן. בן 21 במותו ()
סמ"ר ויסמן. בן 21 במותו

זירת הפיגוע ()
זירת הפיגוע

ויסמן למד בתיכון בירושלים ובמכינה הקדם צבאית בכפר אלדד. הוא התגייס לצבא והתחתן תוך שירותו הצבאי. חבריו מהיישוב סיפרו שינאי היה "אדם אדיב שאהב לעזור ותמיד היה עם חברים". עוד סיפרו שמשפחתו של הנרצח ומשפחתה של אשתו גדלו ביישוב, "ולכן הכאב עצום ומורגש בכל פינה".

 

אבי רואה, יו"ר המועצה האזורית מטה בנימין, אמר אמש כי "אנחנו כואבים את הירצחו של ינאי ויסמן הי"ד. הכאב והצער עצומים אבל אנחנו לא נשברים. עם ישראל עמד לאורך ההיסטוריה בזמנים קשים ובהתמודדויות לא קלות ותמיד יצא מהן מחוזק. לכל אלו שמנסים לפגוע בנו אני רוצה לומר, אנחנו נחושים ואיתנים ואנחנו גם ננצח".

 

נתניהו למשפחות שכולות: "ננצח את הגל הזה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש אתמול בירושלים עם נציגים ממשפחות שכולות מגל הטרור הנוכחי. נתניהו נענה לבקשת המשפחות להיפגש עמו כדי לשוחח ההתמודדות שלהן עם האובדן והשכול. נציגי המשפחות ביקשו לבחון את האפשרות לגרש משפחות מחבלים לעזה, ולקצר את משך הזמן להריסת בתי מחבלים. נתניהו הסביר כי סוגיות אלו נדונו וכי נעשים מאמצים לקדמם אך הן נתקלים בקשיים משפטיים.

 

נתניהו ציין את הפעולות שנקטו צה"ל והמשטרה ואמר לנציגי המשפחות כי הוא מבין את כאבם כבן למשפחת השכול. "הסיפורים שלכם קורעי לב. אנחנו ב-100 שנה של מלחמה נגד הטרור. אנחנו כל הזמן נלחמים ומנצחים.

 גם את הגל הזה ננצח. אנו במאבק ממושך. אני אומר לכם את האמת ולא מייפה. אנחנו מושפעים מהמערבולת העולמית של האיסלאם הקיצוני". המשפחות הגישו לראש הממשלה מסמך ובו המלצות להמשך המאבק בגל הטרור.

 

טעמה יעקבסון, אחותו של איתם הנקין שנרצח עם גיסתה נעמה, סיפרה על ההתמודדות הקשה של המשפחה: "אנחנו נלחמים להמשיך, נלחמים לבמות את חיינו מחגש, נלחמים לשמוח, לצמוח. יש משהו שמחזיר אחורה כששומעים על עוד משפחה שנפגעת ומצטרפת למשפחת הטרור. באנו היום כי אי אפשר להמשיך ולחכות לרצח הבא. צריך ואפשר לשים לזה סוף".

 

יעקבסון פנתה בשם המשפחות לראש הממשלה ואמרה כי "אין זה מתפקידנו לקבוע איזו מדיניות לנקוט ומה וכיצד אפשר ליישם, בקשתנו ממך היא לעצור את הגל ולהשיב לנו את הביטחון הבסיסי לחיות כיהודים בארץ ישראל. באנו לכאן כי אנו מאמינים שאפשר לעצור, אפשר לנצח את הטרור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות בנימין
טוביה ינאי ויסמן מובא למנוחות
צילום: דוברות בנימין
מומלצים