שתף קטע נבחר

נתניהו מגבה באיחור את איזנקוט: "ניסיון לנגח פוליטית את הרמטכ"ל"

ארבעה ימים לאחר "נאום המספריים" של הרמטכ"ל והביקורת במערכת הפוליטית ובתוך הממשלה נגדו, מגן ראש הממשלה על החייל מספר 1: "דבריו היו מובנים מאליהם". קודם לכן גיבה כחלון את איזנקוט בראיון לאולפן ynet: "אני ישן בשקט כשהוא הרמטכ"ל". גלנט: איזנקוט עשה את המוטל עליו

 

 

הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, יעביר הבוקר (א') סקירה ביטחונית בישיבת הממשלה לאחר הסערה הפוליטית והאתית שהתעוררה סביב דבריו על נוהלי פתיחה באש. ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב רק הבוקר לביקורת הרבה שהושמעה מתוך הממשלה נגד הרמטכ"ל. "זה היה ויכוח סרק", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה. "הרמטכ"ל אמר את המובן מאליו. ממילא, צה"ל וכוחות הביטחון נוהגים כך. הדברים שנאמרו אחר כך נבעו או מחוסר הבנה או מרצון לניגוח פוליטי".

 

קודם לכן הגן שר האוצר משה כחלון על איזנקוט בראיון לאולפן ynet: "אני ישן בשקט כשאני יודע שהוא הרמטכ"ל", אמר כחלון. על שתיקת ראש הממשלה אמר: "הוא עושה את השיקולים שלו. על התבטאויות השרים אני יכול לומר שכל אחד בסגנונו".

 

במהלך מפגש עם מאות תלמידי תיכון בבת ים בשבוע שעבר, פנה אל הרמטכ"ל יובל פולק, תלמיד בן 17 מתיכון רמות בעיר, בשאלה "האם הגיע הזמן לרענן את ההוראות? האם חיי חיילינו לא חשובים יותר?". על כך השיב איזנקוט: "אני לא רוצה שחייל ירוקן מחסנית על נערה עם מספריים". הוא הוסיף כי "צה"ל לא פועל לפי סיסמאות כמו 'הקם להורגך השכם להורגו'".

 

נתניהו בישיבת הממשלה (צילום אמיל סלמן) (צילום אמיל סלמן)
נתניהו בישיבת הממשלה(צילום אמיל סלמן)

שר האוצר כחלון (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
שר האוצר כחלון(צילום: גיל יוחנן)

שרים נוספים גיבו הבוקר את איזנקוט לפני ישיבת הממשלה. שר הפנים ויו"ר ש"ס אריה דרעי אמר כי "יש לנו רמטכ"ל מצוין, הוא לא צריך את הגיבוי שלי. הרמטכ"ל הוא הגון, חזק, ומנהל את הצבא ביד רמה. אני אומר לך - אל תירא ואל תפחד. אנחנו נותנים לך את הגיבוי שלנו". שר החינוך ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט אמר כי "חיילי צה"ל הם הכי מוסריים והכי תקיפים נגד טרור. הרמטכ"ל בסך הכול חזר על הוראות פתיחה באש ואני מגבה אותו על זה, אם אין סכנת חיים לא מפעילים אש".

 

השר יואב גלנט אמר הבוקר לפני ישיבת הממשלה: "זו חובתו של הרמטכ"ל לקבוע את הוראות הפתיחה באש ולהסביר אותן ואני שמח שהוא עשה אותם. בלחימה בטרור במיוחד במה שאנחנו חווים עכשיו חובה להפעיל מינימום כוח הנדרש ולא את המקסימום האפשרי".

 

השרה גילה גמליאל גם התייצבה לצד איזנקוט: "הרמטכ"ל חידד את הדברים שכולנו יודעים: שצה"ל הוא הצבא המוסרי ביותר וככזה האמירות שלו נכונות בהחלט".

 

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן אמר כי "אני מציע לקרוא את הפוסט שכתבתי ובו הבהרתי חד משמעית שאין לי ולו מילת ביקורת אחת על דברי הרמטכ"ל. דברי הרמטכ"ל לצערי נופחו והוצאו מהקשרם הרבה פעמים על ידי התקשורת עצמה שנוח לה אולי לחפש סדקים, בקיעים או דברים לא נכונים שנעשים על ידי כוחות הביטחון. הבהרתי שלמרות מה שהשתמע בשיח התקשורתי, לא אצל הרמטכ"ל, לא היה מקרה אמיתי כזה שבו רוקנו מחסנית, גם לא הדגישו את דברי הרמטכ"ל שדיבר על מתרס בין המחבלת לבין השוטר או הלוחם ולכן אני מציע, אפשר לגמור עם השיח הזה, אפשר להרגיע".

 

ארדן הוסיף כי "הרמטכ"ל יגיע היום לתת סקירה, יש לו גיבוי מלא מכל חברי הממשלה, בטח ממני, ואנחנו עובדים בצורה מצוינת ומתואמת בין כוחות המשטרה לבין כוחות צה"ל בכל התחומים כדי לנסות ולסיים את גל הטרור שאנחנו נמצאים בו. מהיכרותי כחבר קבינט ומכל המפגשים שאנחנו מקיימים, יש גיבוי ויש תיאום מלא בין ראש הממשלה לבין הרמטכ"ל, ושוב מציירים פה איזשהו שיח תקשורתי דמיוני על פערים שלא קיימים בכלל בין הדרג המדיני לבין הדרג הצבאי, כולנו רואים עין בעין את הוראות הפתיחה באש".

 

כץ, חוטובלי וסמוטריץ' נגד הרמטכ"ל 

ההתבטאויות של איזנקוט גררו תרעומת בימין. שר התחבורה ישראל כץ (הליכוד) כתב בתגובה בעמוד הפייסבוק שלו כי הוא "מקווה שדבריו של הרמטכ"ל, שאותו אני מעריך ומוקיר, נגד הירי האוטומטי מול קטינים,

לא פורשו באופן מוטעה וגרמו להיסוס וסיכון חיים. כי לפעמים המסר גדול מהמילים". סגנית שר החוץ ציפי חוטובולי (הליכוד) וח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) מחו אף הם על דברי הרמטכ"ל.

 

לאחר פרסום דברי הביקורת זכה איזנקוט לגיבוי מלא מצדו של שר הביטחון משה (בוגי) יעלון. השר עקץ את המבקרים ואמר כי "אנחנו נאבקים על הבית הלאומי כבר הרבה שנים. צריכים כוח מיומן להתמודד עם האויבים, אבל עלינו לשמור על ערכים. אני מגבה לחלוטין את מה שאמר הרמטכ"ל בעניין זה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
רב-אלוף איזנקוט
צילום: מוטי קמחי
מומלצים