שתף קטע נבחר

פרסום ראשון: היועמ"ש אישר חוק הנאמנות של מירי רגב

החוק השנוי במחלוקת של שרת התרבות, שנחשף לראשונה ב-ynet וקורא לשלול תקציבים ממוסדות תרבות שיבזו את המדינה וסמליה, קיבל את אישור היועמ"ש. רגב: "אלחם עבור חופש הביטוי, אך גם עבור חופש המימון"

 

שרת התרבות מירי רגב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
שרת התרבות מירי רגב(צילום: מוטי קמחי)

 

פרסום ראשון: היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט אישר היום (ד') את חוק "נאמנות בתרבות" של שרת התרבות מירי רגב שנחשף לראשונה ב-ynet. רגב אמרה בתגובה: "אני גאה ושמחה לבשר שמוסד תרבות שיחתור תחת המדינה לא ייהנה מתמיכתה. לראשונה, משרד התרבות, שנושא באחריות מימון מוסדות תרבות, מקבל לידו גם את הסמכות הנדרשת להבטיח שמוסדות התרבות הם לא מעל החוק". 

 

היועץ הודיע כי לא אישר את ההצעה המקורית של רגב לבחון מראש את פעילות הגופים בטרם יקבלו תמיכה, ובכך למעשה, לקיים ביקורת מראש על התכנים התרבותיים. ממשרד המשפטים נמסר כי "ההסדר שאושר מבחינה משפטית על-ידי היועץ המשפטי לממשלה מהווה תמונת ראי של ההסדר שקיים כבר היום בחוק יסודות התקציב, שמאפשר שלילת או הפחתת תקציב מגוף המתוקצב על-ידי המדינה, אשר פועל לשלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, מסית לגזענות, לאלימות או לטרור, תומך במאבק מזוין נגד ישראל או במעשה טרור נגד ישראל, מציין את יום העצמאות או יום הקמת המדינה כיום אבל, או עושה מעשה של השחתה או ביזוי פיזי הפוגע בכבוד דגל המדינה או סמל המדינה".

 

היועץ קבע כי על המשרד יצטרך להתייעץ במועצת התרבות והאמנות, המורכבת מאנשי מקצוע בתחום, בטרם יקבל החלטה בעניין. היום יופץ תזכיר החוק, ותוך 21 יום הצעת החוק תעלה לוועדת שרים לענייני חקיקה. אם יאושר שם הדרך לאישור החוק בכנסת אחרי הפגרה תהיה קצרה מאוד.

היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט (צילום: מרק ישראל סלם) (צילום: מרק ישראל סלם)
היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט(צילום: מרק ישראל סלם)
 

בחודש ינואר החלה רגב לקדם הצעת חוק תחת הכותרת "נאמנות בתרבות". מדובר בתיקון לחוק המבקש לשנות את האופן שבו מעניק משרדה תמיכה למוסדות תרבות, ולשלול תקצוב מדינה ממי שיעבור על החוקים הבאים: שלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית; הסתה לגזענות, לאלימות ולטרור; תמיכה במאבק מזוין או במעשה טרור, של מדינת אויב או של ארגון טרור, נגד מדינת ישראל; ציון יום העצמאות או יום הקמת המדינה כיום אבל, ומעשה של השחתה או ביזוי פיזי הפוגע בכבוד דגל המדינה או סמל המדינה.

 

הצעת החוק קושרת לראשונה באופן הדוק בין תכנים אמנותיים ובין תקצוב ותמיכה שמקבלים יוצרים ממוסדות תרבות מהמדינה. במסגרת מה שהיא מכנה "צדק תרבותי", היא תערוך שינויים בקריטריונים של ועדת התמיכות במשרד התרבות והספורט.

 

רגב הוסיפה ואמרה: "אני מודה למשרד המשפטים שאיפשר לי לממש את המדיניות שלי לפיה הפה המתיר הוא גם הפה האוסר. זה הישג גדול לדמוקרטיה שלממשלה נבחרת יהיה חופש מימון, החופש לבחור מה מדינת ישראל תממן, על פי חוקיה, ערכיה ומדיניותה.

 

"אני מאמינה שהחוק הזה יעבור ויבטיח שמדינת ישראל תתקצב ותממן רק גופי תרבות שנאמנים לחוקי המדינה, זה דבר שצריך להיות מובן מאליו. חופש הביטוי הוא נשמת אפה של הדמוקרטיה ואני אלחם עבורו אך באותה מידה אלחם עבור חופש המימון ובשום פנים ואופן לא אאפשר עברה על חוקי המדינה במסווה של חופש ביטוי".

 

כמו כן, השרה רגב מנסה להעביר קריטריון חדש שיאפשר לה לקנוס מוסד תרבות שיסרב להופיע בכל מקום בישראל - כולל ביהודה ושומרון - בסכום של מאות אלפי שקלים.  

 

במשרד המשפטים הבהירו היום כי בקשה זו נדחתה. "היועץ המשפטי לממשלה קבע כי ניתן לקבוע הפחתה מצומצמת ומוגבלת של רכיב התמיכות המתייחס להיקף ההופעות הנערכות מחוץ לאולם הבית של מוסד התרבות, שנמנע לקיים הופעות בנגב, בגליל או באזור יהודה ושומרון. בהתאם לעמדת היועץ, הפחתה זו לא תחול אם ההימנעות מלהופיע נבעה מנסיבות ביטחוניות חריגות, או היעדר מרחב מתאים לקיום ההופעה. עוד נקבע בעמדת היועץ המשפטי לממשלה כי מדובר יהיה בהפחתת תמיכה של אחוזים בודדים (6% ביחס לכל אחד מהאזורים הגיאוגרפיים האמורים), ואף זאת, בכפוף לכך שהמוסד התרבות הרלוונטי יוכל להעלות את טענותיו טרם קבלת ההחלטה על הפחתת התמיכה", נמסר ממשרד המשפטים.

 

אמנים מתחו ביקורת חריפה על חוק  

לאחר חשיפת החוק לפני כחודש, אמנים רבים הביעו זעם ומתחו ביקורת חריפה על רגב. משורר חתן פרס ישראל מאיר ויזלטיר היה הנחרץ מכולם, כשאמר: "אני בעד החוק הזה כיוון שהוא מקרב אותנו לעליית הפשיזם ולחשיפת פרצופו האמיתי"

 

הכוריאוגרף אוהד נהרין דיבר גם הוא על פגיעה בזכויות: "יש פער אדיר בין איך שמירי רגב תופסת את המציאות לבין המציאות עצמה. הפער הזה יוצר תהום שלתוכה היא מפילה את כולנו ואני לא מדבר רק על אמנים, ימין או שמאל אלא על כל מי שחי פה. דרך הפעולה שלה היא זו שפוגעת ומבזה את ערכי הדמוקרטיה הישראלית".

 

רגב אף ספגה קריאות בוז לצד מחיאות כפיים מצד אמנים כשיומיים לאחר שנחשפה הצעת החוק עלתה לבמה בתיאטרון הבימה בתל אביב בהצגת הבכורה של המחזמר "אוויטה". "לא אתן יד שהמדינה תיתן שתחתיה תתקיים פעילות שחותרת תחת הקביעה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית", אמרה אז השרה לאמנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן אהרוני
שרת התרבות מירי רגב
צילום: אורן אהרוני
מומלצים