שתף קטע נבחר

ילד טייל עם חבריו ומצא צלמית בת 3,500 שנה

אורי בן השבע, שצעד באתר העתיקות "תל רחוב" שבעמק בית שאן, אחראי לתגלית ועליה קיבל תעודת הוקרה. על פי ההערכות, מדובר בדמות כנענית מתקופת הברונזה המאוחרת

 

אורי גרינהוט. תגלית בדרך (צילום: מוריה גרינהוט) (צילום: מוריה גרינהוט)
אורי גרינהוט. תגלית בדרך(צילום: מוריה גרינהוט)
 

צלמית מהמאה ה-14 לפני ספירה התגלתה באזור בית שאן, ועל פי ההערכות מדובר בדמות של אישה כנענית. לתגלית אחראי לא אחר מאשר אורי גרינהוט, ילד בן 7, שאף קיבל על כך תעודת הוקרה מרשות העתיקות.

 

ברביעי שעבר טייל גרינהוט עם חבריו. הם טיפסו לאתר העתיקות "תל רחוב" הסמוך למושב תל תאומים, ובדרך נתקל הילד באבן, הרים אותה וגילה דמות אישה מכוסה בבוץ. כשניקה אותה נחשפה צלמית אישה – בת 3,500 שנה. בצלמית מוצגת דמות אישה, עם תסרוקת מפוארת, שיער ארוך ודמות גוף, עם חזה נשי ומותניים צרות. צלמית דומה נמצאה בעבר.

הצלמית. תסרוקת מפוארת (צילום: קלרה עמית, באדיבות רשות העתיקות) (צילום: קלרה עמית, באדיבות רשות העתיקות)
הצלמית. תסרוקת מפוארת(צילום: קלרה עמית, באדיבות רשות העתיקות)

"אורי הראה לנו אותה והתרגש מהממצא", סיפרה מוריה גרינהוט, אמו של אורי. "הסברנו לו שאכן המציאה שלו אבל זה לא שייך לנו. למחרת יצרנו קשר עם הארכיאולוגים מהאוניברסיטה העברית, שהיו אחראים על החפירות בתל, הם הסבירו לנו על הצלמית ועל חשיבות המציאה והם הפנו את רשות העתיקות אלינו".

 

ביום ראשון הגיעה נציגות מרשות העתיקות לבית הספר שק"ד בקיבוץ שדה אליהו, שבו לומד אורי. מול חבריו לכיתה מסר אורי את הצלמית לנציגי הרשות, וקיבל תעודת הוקרה.

 

באוניברסיטה העברית אמרו כי ייחודה של הצלמית, בין השאר, הוא כי יוצרה בתבנית. פרופ' עמיחי מזר, האחראי על החפירות בתל רחוב, סיפר כי מדובר בצלמית כנענית, "מתקופת הברונזה המאוחרת המאה ה-14 לפני הספירה. בחפירה שלנו בתל רחוב מצאנו צלמית זהה, אבל חלקה התחתון חסר. צלמית דומה מאוד שכנראה נעשתה באותה תבנית נמצאה בתל מסד שבשטח קיבוץ כפר רופין ופורסמה על ידי נחמיה צורי ז"ל, חבר קיבוץ תל יוסף שעסק שנים רבות במחקר עמק בית שאן". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוריה גרינהוט
אורי גרינהוט והצלמית
צילום: מוריה גרינהוט
מומלצים