שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  חיילת טבעונית נשלחה לכלא בגלל קסדה

  חובשת המשרתת בפיקוד צפון לא הסכימה לעלות לשמירה ודרשה קסדה "טבעונית" ללא רצועות עור שקיימת בצה"ל. מפקדיה הציעו לה פתרון: לתלוש את הרצועות, ולפגום בבטיחות הקסדה. צה"ל: "היא נשפטה על סירוב פקודה"

   

  סירבה פקודה בגלל דרישה לקסדה "טבעונית", ונשלחה לכלא ()
  סירבה פקודה בגלל דרישה לקסדה "טבעונית", ונשלחה לכלא
   

   

  חיילת טבעונית נשלחה השבוע לשבעה ימי מחבוש בכלא צבאי לאחר שסירבה לחבוש קסדה עם רפידות מעור. החיילת, טוראית שמשרתת כחובשת בבסיס חיל הרפואה בצפון, נשפטה על-ידי רב-סרן כי סירבה לשמור עם קסדה שאינה "טבעונית". בנוסף נגזרו עליה שלושה ימי מחבוש על תנאי אם תחזור בעתיד על עבירה דומה.

   

  החיילת טוענת שמפקדיה ידעו שהיא טבעונית, ומאחר שצה"ל הסדיר בשנה האחרונה את הנושא במגוון כללים ונורמות המתאימים את השירות לחיילים טבעונים או צמחוניים, היה על הצבא לספק לה קסדה טבעונית.

   

  מדובר בקסדה קלה הקיימת כבר בצה"ל - ללא רפידות פנימיות מעור. אלא שביחידה טוענים שהוצע לחיילת פתרון בדמות תלישת רפידות העור מהקסדה הקיימת.

   

  "זו הצעה מגוחכת, כי היא מצריכה קריעה של הרצועות הפנימיות המייצבות את הקסדה על ראש החייל ומאפשרות בכך שימוש בקסדה בצורה נוחה ובטוחה", סיפר ל-ynet חייל טבעוני המכיר את פרטי המקרה. "למעשה, ההצעה הזו מהווה עבירה אחרת: השחתת רכוש צבאי. כי לא מדובר ברפידות עור הניתנות לשליפה והחזרה".

   

  רצועות העור בקסדה הצה"לית ()
  רצועות העור בקסדה הצה"לית

   

  החיילת טוענת בערעור שהגישה כי לפי פקודות הצבא היא זכאית לקבל קסדה נטולת רכיבי עור, ולכן העונש שקיבלה הוא "פגיעה חמורה של המפקדים בפרט". היא הזכירה כי מחאה נרחבת של חיילים טבעונים בצבא לפני כשנה וחצי, שלוותה בפנייה לנציב קבילות החיילים, גררה התערבות לטובתם מצדו של הנציב, אלוף במיל' יצחק בריק, שקבע כי "אצל הטבעוני יש בכך הגשמת רצונו הפרטי והאוטונומי על פי זכותו לחופש בחירה לפתח את זהותו ואישיותו. זה חלק בלתי נפרד מדמותו ובכך מתמצה חופש מצפונו".

   

  בדו"ח שפרסם בנושא קרא האלוף בריק לצבא להעניק לחיילים טבעונים שהצהירו על כך כדין באמצעות משפטן, לבוש נטול עור. בצה"ל אכן פעלו ברוב המקרים לפי הנחיה זו, וחיילים טבעונים קיבלו כומתות ונעליים שאינן עשויות מעור.

   

  "אם חייל דתי יגלה שהאוכל שקיבל בבסיס אינו כשר, הוא מיד יוכל להתלונן ברבנות הצבאית, שתפעל לטובתו ותתערב כדי להעניש את האחראים", הוסיף החייל הטעוני ששוחח עם ynet. "יש בצבא מאות אם לא אלפי חיילים טבעונים או צמחוניים, ולהם אין גב או גורם צבאי ספציפי שיגן על זכויותיהם".

   

  בהתאם להנחיות האחרונות, צה"ל מספק לחיילים טבעונים, בעורף וביחידות קרביות, מנות אוכל טבעוניות. אך בלא מעט מקרים בשנה האחרונה נרשמו תלונות של חיילים, בעיקר בבסיסים מרוחקים או מבודדים, כי המנות הללו היו דלות או חסרות רכיבים חלבוניים כנדרש לפי הפקודות.

   

  מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "לחיילת הוצעו אלטרנטיבות לחבישת הקסדה המכבדות את אורח חייה הטבעוני. החיילת נשפטה כיוון שסירבה פקודה". גורמים צבאיים הוסיפו: "על פי פקודות הצבא כל חייל בשמירה מחויב להיות עם קסדה כדי לשמור על בטיחותו האישית".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים