שתף קטע נבחר

האסון - והכשלים: "אם היו מפקדים נורמליים אולי בני היה בחיים"

אמש נחשפו ב-ynet הממצאים הקשים שמצאה ועדת החקירה שבדקה את האירועים שהובילו למותו של סמל בר אלימלך בשריפה בבסיס חיל האוויר. אביו, איציק: "אני צריך לגלות דרך ynet שיש ממצאי חקירה? יש פה כשל וביזיון. מפקד החיל צריך לשבת בבית, שהרמטכ"ל יסתכל לי בעיניים"

  

 

"זה בלתי ייאמן, רשלנות כזו בצבא שלנו, חוסר אחריות של המפקדים וזלזול בחיי אדם. יש פה כשל עצום, ביזיון של מפקדים שלא מגיע להם להיות מפקדים בצבא שלנו, פשוט להעיף אותם הביתה". כך הגיב היום (א') איציק אלימלך, אביו של בר שנהרג בשריפה שפרצה בבסיס חיל האוויר בשנה שעברה, לממצאי החקירה לנסיבות מותו של בנו שפורסמו אתמול לראשונה ב-ynet.

 

"שכל אימא ואבא שיושבים בבית יידעו: כשאתם שולחים את הילד לצבא - אין מי שישמור עליו", אמר אלימלך. "שבעה חודשים של חקירה ואף גורם לא פנה אליי, אני צריך לגלות דרך ynet שיש ממצאי חקירה, אתם לא מתביישים? רק אחרי שישה חודשים הכירו בי כאב שכול. שר הביטחון, תסתכל לי בעיניים: מפקד חיל האוויר צריך לשבת בבית ולא לפקד, זה פשוט ביזיון".  

בר אלימלך ז"ל. "הבן שלי היה יכול להיות בחיים עכשיו" ()
בר אלימלך ז"ל. "הבן שלי היה יכול להיות בחיים עכשיו"
 

אלימלך סיפר על שירותו הצבאי של בנו: "בר היה בלוגיסטיקה במצפה רמון. בצוק איתן הוא חימש את כיפות הברזל, ותוך כדי מסדר של המפקד שביצעו שם קרה האסון הזה. שעה ו-40 דקות לקח לפנות פצועים ששרופים בכל גופם. אם היו מפקדים נורמליים אולי הוא היה בחיים, בלתי ייאמן הרשלנות הזו, אין כיתת כוננות. אם דבר כזה קורה בשגרה, מה יהיה במלחמה? ראיתי חיילים שהשתקמו מכוויות, הוא התענה בסבל ובייסורים, יש פה מפקדים שצריך להעיף לקיבינימט, הבן שלי יכול היה להיות בחיים עכשיו.

 

"הורים יקרים, תפתחו עשר עיניים, אין מי שישמור על הילדים שלנו, ועוד בחיל הכי נחשב בצבא. אף אחד לא יחזיר לי את הילד שלי, את האוצר שלי, כרגע פשוט אין מה לעשות. אני מקווה ששר הביטחון יתעורר ויהיו נהלים שיצילו חיי אדם, אני רציתי לראות את הבן שלי בחתונה, עם ילדים ונכדים, ואני כבר לא אזכה לזה, זה הרס של משפחה שלמה. אלו טעויות מטומטמות שלא היו צריכות לקרות".

 

גורמים צבאיים מסרו בתגובה כי "החקירה הפלילית הסתיימה והמשפחה תקבל את כלל ממצאי החקירות לאחר שהפרקליטות הצבאית תסיים את בדיקתה בנושא".

 

הודח מפקד בדרגת רס"ן

ל-ynet נודע אמש כי שלושה אנשי קבע לפחות מהבסיס נחקרו בחודשים האחרונים באזהרה במשטרה הצבאית החוקרת. החקירה הגיעה לשלבים מתקדמים, ומסתמנת העמדה לדין פלילי של שני גורמים פיקודיים לפחות

בבסיס, אנשי קבע. כלפי גורמים פיקודיים שעליהם נמתחה ביקורת ננקטו צעדים פיקודיים ומשמעתיים. האלוף אשל הדיח מפקד בדרגת רב-סרן וקבע כי הוא לא ישרת עוד בתפקיד פיקודי. שאר הגורמים קיבלו הערה משמעתית בתיק האישי.

 

עו"ד עידן דביר, המייצג את אחד החשודים בפרשה: "אנחנו מבקשים להביע צער על תוצאות האירוע שהלוואי שהיה נחסך מכולנו ומהמשפחה השכולה. אנו מביעים תנחומינו בפניה. יחד עם זאת, לא מעט גורמים נחקרו בחשדות לרשלנות ובחשדות נוספים בגין המקרה. יש לזכור כי לא בהכרח מי שנחקר כחשוד ביצע חריגה מסמכות או התרשל במילוי תפקידו. אני בטוח שגורמי הפרקליטות הצבאית ידעו להבחין בין אלה שהתרשלו לבין אלה שלא".

עו"ד עידן דביר (צילום: צילום: יואב חסקלוביץ', army-law.co.il)
עו"ד עידן דביר(צילום: צילום: יואב חסקלוביץ', army-law.co.il)

מפקד חיל האוויר אלוף אמיר אשל הודה כי "למרות אירועים דומים בעבר, לא טופלה בעיית השורש ונמשכו חריגות מפקדים במילוי הפקודות". הרמטכ"ל גדי איזנקוט הוסיף שמדובר ב"כשל פיקודי ופער מקצועי ותרבותי עמוק בחיל, שייתכן שקיים במקומות אחרים בצבא".

 

מדובר צה"ל נמסר אתמול בתגובה: "חקירת האירוע מורכבת, מקיפה ומעמיקה, ולפיכך לא הסתיימה. עם סיום כל פעולות החקירה תתקבל החלטה על ידי הפרקליטות הצבאית. צה"ל משתתף בצער המשפחה וימשיך ללוותה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו בקר אבי חי אלי סגל
איציק אלימלך
צילום: עידו בקר אבי חי אלי סגל
מומלצים