שתף קטע נבחר

נתניהו באירוע לזכר שרון: "ההתנתקות הגבירה את התחמשות גורמי הטרור"

במלאות שנתיים למות ראש הממשלה המנוח אריאל שרון נערכה בכנסת ישיבה לזכרו. נתניהו הביע חוסר שביעות רצון מההתנקות מעזה: "המחויבות שלנו היא להפיק לקחים מפרק זה", והרצוג הגיב: "ממשיכים לתקוף את שרון על ההתנתקות, אבל לא שמעתי שהתוקפים מציעים שנחזור לעזה"

 

 

 

עימות פומבי בין ראש הממשלה ליו"ר האופוזיציה על רקע הפינוי החד-צדדי מרצועת עזה: מליאת הכנסת קיימה הערב (יום ב') ישיבה מיוחדת לזכרו של ראש הממשלה המנוח אריאל שרון במלאות שנתיים למותו. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בנאומו בישיבה, שבה השתתפו גם הבנים עמרי וגלעד שרון, כי ההתנקות מעזה בהובלת שרון סייעה לגורמי הטרור ברצועה. "לצערי, העברת האחריות השלטונית לפלסטינים לא רק שלא העלתה אותנו לדרך השלום, אלא הגבירה את ההתחמשות של גורמי טרור", אמר ראש הממשלה.

 

נתניהו ציין עוד בהקשר זה בישיבה שבה השתתף גם נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין כי "הסדר מדיני שהחזיק 100 שנים קורס כעת. אינני יודע מה חושב אריק היום, מה היה עושה היום. אינני מתיימר לדבר בשמו. בכלל הייתי אומר שהסערה שפוקדת את אזורנו מחייבת אותנו במשנה זהירות ומשנה כוננות. המחויבות שלנו והחובה שלנו היא להפיק לקחים מפרק זה".

 

בפתח דבריו ציין נתניהו כי "אריאל שרון הותיר את רישומו העז על מדינת ישראל. את תחילת הילתו הוא קנה בשנות ה-50 בפעולות תגמול כמפקד יחידת 101 האגדית. הוא חולל שינוי בצה"ל ובתפישה שהמדינה היהודית הוקמה כדי להחזיר ליהודים זכות ויכולת להגן על עצמם בכוחות עצמם. גם היום, ולא במקרה, אנחנו מיישמים בדיוק את העיקרון הזה. אני ואחי שאפנו לשרת ביחידה מובחרת בדיוק בגלל הנורמות שאריק השריש בצה"ל וזיהינו אותם אצל אריק".

 

נתניהו הזכיר את החלטתו של שרון לצאת למבצע "חומת מגן" ואמר עוד כי "מלחמת יום כיפור נתנה אישור סופי למי שזקוק לו להיותו של אריק מהמפקדים הטובים ביותר שהיו לצה"ל אי פעם. אחרי המלחמה הוא פנה לקריירה פוליטית ארוכה כשר בממשלות ישראל, תרם להתיישבות, לחקלאות, לתעשייה, לפיתוח תשתיות. ללא הגיבוי שלו לא יכולתי לבצע רפורמות נחוצות כשר בממשלתו. תמיד קיבלתי אותו והערכתי את אישיותו ואת מחויבותו לעתיד ישראל".

 

"לא פחד להתעמת עם מרכז הליכוד" 

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, התייחס אף הוא בדבריו להתנתקות מעזה. לדבריו, "בתקופת כהונתו האחרונה שרון זיהה גם ראה את הסכנה הדמוגרפית. זיהה, דיבר ועשה. הוא ראה מיליון וחצי פלסטינים בעזה שהולכים

וגדלים במספרם, והחליט להתנתק מהם. שלא יהיו חלק ממדינת ישראל. כדי לשמור על מדינת ישראל כמדינה יהודית. אני שומע את כל אלה שרוצים לספח את יהודה ושומרון עם הפלסטינים למדינת ישראל. הם ממשיכים לתקוף את אריאל שרון על ההתנתקות מעזה. אבל מעניין, אני לא שומע אף אחד מהם מציע שנחזור לעזה".

 

הרצוג אמר עוד כי "חלק מאיתנו היה כאן ב-2004 וב-2005 כששרון הציג את תוכניתו לפינוי חבל עזה וצפון השומרון, תוכנית ההתנתקות. מבלי להיכנס למחלוקת על התוכנית גופא, אי אפשר היה שלא להתפעם מתעוזתו ומנהיגותו. כמו סלע איתן לא מצמץ ולא פזל. לא פחד להתעמת עם מפלגתו ועם מרכז הליכוד ועם שותפיו הקרובים ביותר לדרך. התנהלותו הפוליטית והמדינית באותה עת הייתה ייחודית ומקורית ממש בית ספר למדינאות ופוליטיקה החל מן היציאה מאופל האינתיפאדה, עובר לוויכוח על הצורך להקים מדינה פלסטינית במרכז הליכוד מולך, ראש הממשלה, ועד לביצוע ההתנתקות במנהיגות נדירה שכמעט אין שני לה".

 

יו"ר האופוזיציה הוסיף כי "מדינת ישראל צריכה להמשיך בקו ששרון התחיל בו לשימורה כמדינה בטוחה, יהודית ודמוקרטית. אנחנו חייבים להשלים את גדר ההפרדה ששרון התחיל להקים. זאת הגדר שעצרה לחלוטין את המחבלים המתאבדים. עכשיו צריך להשלים את הגדר כדי לעצור את המחבלים עם הסכינים. גדר שתפריד בינינו לבין הפלסטינים ביהודה, שומרון ועוטף ירושלים. גדר שתיתן לנו ביטחון - ותיתן להם לחיות את חייהם. גדר שתעצור את הסיפוח הזוחל והגלישה למדינה אחת ערבית-יהודית. ליצור הפרדה בין שני העמים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גטי אימג'בנק
אריאל שרון ז"ל
צילום: גטי אימג'בנק
מומלצים