שתף קטע נבחר

חוקרים: ככל שתתבטלו - תצליחו יותר

רוצים לדעת כיצד להצליח בחיים? מחקרים שנעשו בשנים האחרונות מראים כי דווקא אי עשיית פעולה ספציפית מגבירה את רמת היצירתיות במוח ועוזרת בפיענוח משימות וביצוע מטלות. איך משלבים את הרגיעה במירוץ היומיומי?

החברה המודרנית של ימינו דוגלת באובססיה לעבודה, ודוגלת באמונה לפיה כדי להצליח - חובה להיות בפעילות מתמדת. אבל מה אם ההיפך הוא הנכון? לפי מספר מחקרים מהשנים האחרונות, דווקא כשלא עושים הרבה - ניתן להגביר את רמת היצירתיות במוח והאפקטיביות.

 

לכתבות נוספות בערוץ הכלכלה

כך תשפרו את סיכויי ההצלחה במבחן

כך תעלו את המשכורת שלכם בשנה הקרובה

עצות טובות ליום הפרישה

 

בכתבה שפורסמה באתר Business Insider, סופר למשל על מחקר שנערך ב-2011, בידי החוקרות מארקה ווית' ורוז זקס מאוניברסיטות אלביון ומישיגן סטייס, ותוצאותיו גיבו הרעיון לפיו אנחנו יצירתיים יותר בזמנים בהם אנחנו רגועים או לא ממוקדים.

 

החוקרות חילקו ל-428 סטודנטים שאלונים, בהם התבקשו לסווג עצמם אם הם אנשי בוקר או ערב. לאחר מכן נתנו להם לפתור בעיות לוגיות בבוקר או מאוחר אחר הצהריים. להפתעתן, אותם סטודנטים שהגדירו עצמם בקבוצת ה"בוקר", רשמו ביצועים טובים יותר אחר הצהריים, ואנשי הערב רשמו ביצועים טובים יותר בבוקר. בשני המקרים מדובר בזמנים בהם חברי שתי הקבוצות היו, לכאורה, פחות ערניים.

 

הקדים למחקר סקר שנערך ב-2010 על ידי חברת IBM בקרב יותר מ-1,500 מנכ"לים במדינות וענפים שונים. גם פה, בדומה למחקר במישיגן, התגלה כי יצירתיות היא הגורם המכריע ביותר להצלחה.

 

גם בספרה של אמה ספלה, פסיכולוגית מאוניברסיטת סטנפורד, "נתיבי האושר: כיצד ליישם את מדע האושר להאצת ההצלחה שלכם?", נטען כי נוכל להפוך ליותר אפקטיביים אם דווקא נפנה זמן לעשיית שום דבר. ספלה טוענת בספרה, כי חלק מהאנשים היצירתיים ביותר בהיסטוריה רשמו את פריצת הדרך הגדולה שלהם בזמן שלא עשו דבר.

 (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)
 

לדוגמא, המסורת מספרת כי הממציא ניקולה טסלה הגיע לרעיון שהוביל לגילוי זרם החילופין, המשמש לאספקת חשמל לבתים פרטיים, בזמן שטייל עם חבר. עוד מסופר כי אלברט איינשטיין האזין למוצרט כדי לקבל השראה. עם זאת, על אף שכולנו יודעים שרגיעה חשובה, סדר היום המודרני אינו מאפשר לנו לפנות לכך זמן. למרבה המזל, ספלה משתפת מספר טיפים לפינוי זמן.

 

איך לפנות זמן לעשיית שום דבר

  • גוונו את הפעילויות שלכם. החליפו בין משימות הדורשות מיקוד רב (כמו כתיבת דו"ח או הכנת מצגת) - בכאלה עם דרישה מנטלית נמוכה יותר (כמו הקלדת נתונים או הגשת מסמכים). במידה והעבודה דורשת מיקוד מנטלי רב, נסו לשלב פעולה פיזית כמו הליכה קלה, וההיפך.

 

  • קחו לעצמכם קצת "זמן שקט". התנתקו מהטכנולוגיה, נסו מדיטציה או צאו להליכה. להיות לבד עם המחשבות שלכם עשוי להיות לא נוח בהתחלה, אבל אל דאגה - זה יילך וישתפר.

 

  • שחקו. בתור ילדים, שיחקנו כל הזמן, אבל רובנו שכחנו כבר כיצד עושים זאת. לכן התחילו במשחקי קופסא, לכו לראות הופעת סטנד אפ או הצגה מצחיקה, בלו זמן איכות עם חיית המחמד שלכם - לא משנה מה תעשו, כל עוד תיהנו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים