שתף קטע נבחר

שני חיילים חולצו בשלום מקלנדיה, רכבם הוצת וחילופי אש התפתחו במקום

דרמה לילית: שני חיילי מנהלה מיחידת עוקץ תעו בדרכם ונכנסו למחנה הפליטים, כנראה עקב שימוש בווייז. הם נמלטו מרכבם הצבאי שהועלה באש. אחד מהם אותר במחנה לאחר שהסתתר בחצר. האחר צעד עד לאזור כוכב יעקב. כוחות מסיביים כיתרו את המחנה. 5 לוחמי מג"ב נפצעו, פלסטיני נהרג

 

 

 

הרכב שהועלה באש  ()
הרכב שהועלה באש
 

שני חיילי מנהלה מיחידת עוקץ שנכנסו אמש (יום ב') בטעות למחנה הפליטים קלנדיה עם רכבם חולצו משם בשלום. הפלסטינים זיהו אותם והחלו לזרוק עליהם אבנים ובקבוקי תבערה. החיילים יצאו מהרכב והתפצלו - אחד עם נשק והאחר בלי. אחד החיילים הזעיק את הכוחות ובינתיים הרכב הועלה באש. הכוחות איתרו את אחד החיילים במחנה והחייל השני הצליח לצעוד עד ליד היישוב כוכב יעקב ושם אותר.

 

 

אש בקלנדיה  ()
אש בקלנדיה

הדיווח הראשוני הגיע לצה"ל בסביבות השעה 22:50 על שני החיילים שנכנסו בטעות למחנה. הם יצאו מכלי הרכב הצבאי ברגע שראו מאות פלסטינים מתקרבים לכיוונם, ובכך מעריכים בצבא שנמנע לינץ'. תוך דקות הקיף ההמון את הרכב הריק והעלה אותו באש. כעבור כחצי שעה אותר אחד מהם, אך לגבי החייל השני היה חשש כי נחטף וכוחות מיוחדים הוזנקו לאזור. במשך כמעט שעה לא היה קשר איתו, אבל בסופו של דבר האירוע הסתיים בשלום. רק בסביבות 2:30 חילצו הכוחות גם את הרכב תחת הפרת סדר כבדה.

  

ממג"ב נמסר כי במהלך הפרות הסדר הושלכו מטענים ואף נורו יריות לעבר הכוחות, והם השיבו באש. במהלך הפעילות נפצעו חמישה לוחמי מג"ב, אחד באורח בינוני והיתר קל. הם פונו לבית החולים הדסה הר הצופים בירושלים לקבלת טיפול רפואי. בעימותים שהתפתחו בהמשך הלילה בקלנדיה נהרג פלסטיני אחד ועשרה נפצעו.

 

מדובר צה"ל נמסר כי הרכב שבו נסעו שני החיילים הותקף בידי פלסטינים שיידו אבנים והשליכו בקבוקי תבערה. בעקבות כך הרכב עלה באש. כוחות גדולים שהוקפצו לאזור יצרו קשר עם שני החיילים וחילצו אותם. עוד נמסר כי שני החיילים היו בקשר סלולרי ואחד מהם הסתתר בחצר באזור.

 

במהלך האירוע הדרמטי כיתרו כוחות מסיביים של צה"ל את המחנה. במקום פרצו חילופי אש ועימותים אלימים. צה"ל ירה פצצות תאורה ומסוקים ריחפו מעל המחנה.


פצצות תאורה מעל האזור  ()
פצצות תאורה מעל האזור
המחנה שמצפון לירושלים ()
המחנה שמצפון לירושלים
 

בצה"ל בודקים מדוע נכנסו השניים למחנה הפליטים, ומעדות ראשונית, שעדיין נבדקת, עולה כי עשו זאת "בדלת הראשית" - דרך המחסום בכניסה למחנה הפליטים. הרכב שעמו נכנסו לאחד ממחנות הפליטים העוינים בגדה היה רכב מנהלה, כלומר רכב צבאי רגיל שאינו ממוגן אף לא מאבנים. לפי אחת הגרסאות שנבדקת בצה"ל וטרם אושרה, הסיבה שהשניים נכנסו לקלנדיה בזמן שעשו את דרכם מאזור בנימין לבסיס יחידתם - מתקן אדם - היא טעות בניווט בעקבות שימוש באפליקציית וייז שהטעתה אותם.

 

במהלך האינתיפאדה השלישית נרשמו עימותים אלימים במחנה הפליטים קלנדיה וכן מבצעי מעצרים. לפני כשלושה חודשים נערך מבצע מעצרים חריג בצהריים. כוח מסוערב של יחידת דובדבן, מלווה בלוחמי יחידת עוקץ עם כלבי הגישוש שלהם, עצר שני מבוקשים פלסטיניים שחשודים במעורבות בפיגועי ירי ביהודה ושומרון. השניים "נשלפו" מבתיהם באחד מהמעוזים האלימים ביותר, שגם הפעם ערך קבלת פנים קשה לכוחות צה"ל: מאות פלסטינים השליכו לעבר החיילים סלעים וחפצים כבדים מגגות הבתים במחנה הפליטים הצפוף, יידו אבנים, מטעני חבלה מאולתרים ובקבוקי תבערה, ושניים מהם אף פתחו בירי חי לעבר הכוחות.

 

כמה ימים לפני כן אירעו בתוך פחות משעה שתי תקריות ירי באזור המחנה. בתקרית הראשונה פתחו מחבלים חמושים באש לעבר פילבוקס של כוחות הביטחון במעבר. באירוע זה לא היו נפגעים, אולם נגרם נזק לעמדה.

 

כוחות צה"ל ומשמר הגבול הוקפצו אז למקום בעקבות ניסיון הפיגוע והחלו בסריקות בתוך מחנה הפליטים. במהלך הסריקות נפתחה שוב אש לעבר הכוחות, וזוהו חמישה סימני פגיעה בג'יפ של הצבא. גם התקרית הזאת הסתיימה ללא נפגעים, והכוחות הישראליים לא השיבו באש.

 

תקריות ירי דומות במעבר בכביש בין ירושלים לרמאללה נרשמות כמעט מדי שבוע, רובן מסתיימות ללא נפגעים בצד הישראלי. באמצע דצמבר אירעו במחנה הפליטים העוין כמה תקריות חריגות, שכללו פשיטות של צה"ל על בתי מבוקשים, חיסול שני מחבלים, תפיסת אמצעי לחימה, ושלושה ניסיונות דריסת חיילים.

 

בשלושת המקרים לא היו נפגעים בניסיונות הדריסה, אולם באחת התקריות נפצעו שלושה לוחמים באורח קל מירי בשוגג של כוחות הביטחון הישראליים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים