שתף קטע נבחר

מזרחיים בתוכנית הלימודים: 'התחלנו מהפכה'

ועדה שהקים שר החינוך נפתלי בנט, ובראשה יעמוד המשורר ארז ביטון, תבחן דרכים להעמיק תוכני לימוד העוסקים בתרבות, בהיסטוריה ובציונות ביהדות ארצות האיסלאם. בנט: "אי-אפשר לגדל דור שמכיר רק חלק ממורשתו"

 

בראש הוועדה, זוכה פרס ישראל ארז ביטון (צילום: אלי סגל) (צילום: אלי סגל)
בראש הוועדה, זוכה פרס ישראל ארז ביטון(צילום: אלי סגל)
שר החינוך נפתלי בנט ממשיך להגביר את לימוד התכנים העוסקים בהיסטוריה, בתרבות ובציונות בקהילות היהודיות בארצות האיסלאם והבלקן. בנט הודיע היום (ד') על הקמת ועדה שתבחן את העמקת התכנים, ובראשה יעמוד המשורר וזוכה פרס ישראל בספרות ארז ביטון.

 

ועדת ביטון תורכב מתתי-ועדות: ועדת היסטוריה שבראשה יעמוד פרופסור אהרן ממן; ועדת ספרות בראשות ד"ר אושרה אלפסי; ועדת חקר ופיוט בראשות דינה דרורי; ועדת הגות בראשות ד"ר יהודה מימרן; ועדת אקדמיה ומחקר בראשות פרופסור משה עמאר, וועדת העשרה.

 

כל תת-ועדה תמפה את הנושאים הקיימים בתחומה, תבחן אותם ותציע כיצד להעמיק ולהרחיב אותם בתוכנית הלימודים, בתוכניות העשרה, במסגרת פעילויות תנועות הנוער, בטיולים שנתיים ועוד. המלצות הוועדה יוגשו לשר בנט בעוד כשלושה חודשים.

השר נפתלי בנט (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
השר נפתלי בנט(צילום: רויטרס)

בתחום הספרות למשל, תמפה הוועדה ותנתח את היצירות הנלמדות בתוכנית הלימודים. "אנחנו רוצים לראות כיצד לשלב קולות חדשים, יצירות חדשות שבדקנו את איכותן, את הקול המזרחי בהן, את היוצר. אנחנו נגיש רשימה שתהיה מפורטת לפי שכבות גיל ולפי ז'אנרים", אמרה ד"ר אלפסי. דבר נוסף שעלה במהלך ישיבת הוועדה הוא העמקת תוכנית השורשים לתלמידי כיתות ז'-ט'.

 

במקביל פונה משרד החינוך לציבור לקחת חלק פעיל בדיון ולהציע הצעות ורעיונות לשילוב תכנים חדשים בתוכניות הלימודים.

 

"היום התחלנו במהפכה של הכנסת מורשת יהדות ספרד והמזרח למערכת החינוך", אמר השר בנט. "אנחנו לא יכולים לגדל דור שמכיר רק חלק ממורשתו. אנחנו מחזירים היום לנוער את מורשת ספרד והמזרח, את סיפורי הגבורה של המעברות, ואת אבות הציונות שבאו גם מאירופה אבל גם מתוניסיה. אנחנו לא יכולים לחנך נוער ל'אהבת לרעך כמוך' כשהנערים לא מכירים את רעך, שמהווה חצי מהכיתה שלהם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
יו"ר הוועדה ארז ביטון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים