שתף קטע נבחר

איך בולמים את דונלד טראמפ?

הרפובליקנים לוחצים על רומני להתמודד, רוביו בונה על היותו אנדרדוג, קרסון פרש - אבל בינתיים איש לא מצליח לעצור את דהירת המיליארדר. "טראמפ הוא המתנה הגדולה ביותר שאנחנו נותנים להילרי קלינטון", אמר בכיר רפובליקני

בזה אחר זה מצטרפים בכירים במפלגה הרפובליקנית לניסיון לעצור את דהירתו של דונלד טראמפ לצמרת והפיכתו למועמד המפלגה לנשיאות. "אם הוא יהיה המועמד שלנו, זאת המתנה הגדולה ביותר שאנחנו נותנים להילרי קלינטון", אמר היום (ד') בו ג'ינדל, לשעבר מושל מדינת לואיזיאנה ומבכירי המפלגה הרפובליקנית - אחרי שגם ב"סופר טיוזדיי" רשם טראמפ שורה של ניצחונות והתקרב עוד יותר לראשות המפלגה.

 

 

 

דבריו של ג'ינדל נאמרו אחרי שמנהיג הרפובליקנים בבית הנבחרים, פול ריאן, הזהיר מפני בחירתו של מועמד "שאיננו מתנער מתנועות גזעניות". רייאן, שהיה מועמד לתפקיד סגן נשיא לצדו של מיט רומני בבחירות 2012, השמיע את קול הייאוש של המפלגה הרפובליקנית: "אנחנו בכל זאת המפלגה של אברהם לינקולן".

 

הנשיא הרפובליקני לינקולן, ששם קץ לעבדות בארצות הברית והיה אחד הנשיאים המשפיעים בהיסטוריה האמריקנית, ודאי מתהפך בקברו כאשר מפלגתו-שלו נוהרת בהמוניה אחרי מתמודד בעל דעות גזעניות, שונא מיעוטים, מהגרים, מוסלמים ונשים, מתמודד שמבטיח לפתור את כל בעיותיה של אמריקה רק בזכות מי שהוא - את האישיות שלו הוא הפך לפולחן ולהבטחה פוליטית.

 

הערב נותרו מול טראמפ רק שלושה מתמודדים, לאחר שמנתח המוח בן קרסון פרש מהמרוץ. אבל נראה שגם הרפובליקנים כבר לא ממש מאמינים שמרקו רוביו וג'ון קייסיק - היחידים שנותרו במרוץ פרט לטד קרוז - יוכלו לגבור עליו, ולחץ עצום מופעל על מיט רומני, שהתמודד ב-2012 מול אובמה והובס. מחר צפוי רומני לשאת נאום שאותו הגדירו אנשיו "נאום מרכזי וחשוב על המרוץ לנשיאות".

 

דונלד טראמפ. ושמישהו ינסה לעצור אותו (צילום: AP) (צילום: AP)
דונלד טראמפ. ושמישהו ינסה לעצור אותו(צילום: AP)

"טראמפ הוא מתנה עבורה". הילרי קלינטון (צילום: AP) (צילום: AP)
"טראמפ הוא מתנה עבורה". הילרי קלינטון(צילום: AP)

 

רשת "פוקס ניוז" דיווחה כי אין סימנים לכך שרומני מתכוון לרוץ פעם נוספת ולהתמודד מול טראמפ, אולם במערכת הבחירות הנוכחית כל מה שאתמול נראה משולל כל יסוד - למחרת הפך להיות עובדה בשטח. "הוא כישלון טוטלי, מועמד חלש", מיהר טראמפ להגיב כמי שמבקש להקדים תרופה למכה.

 

בשבועיים שנותרו עד הפריימריז במדינת פלורידה, שהיא התחנה הבאה החשובה, נערכים ראשי הרפובליקנים למאמץ אחרון ועצום ממדים כדי לבלום את טראמפ. מעתה הם ישקיעו מאמצים וכספים כדי לחזק את הסנאטור רוביו, כדי שיוכל לנצח במדינת הבית שלו פלורידה. אם גם זה לא יקרה, הסיכוי של רוביו לזכות במועמדות יהפוך לאפסי.

 

בשבועיים הבאים תוצף פלורידה בתשדירים יקרים ומושקעים מטעמו של רוביו, ובכירי המפלגה יגיעו לאסיפות בחירות שלו כדי להביע בו תמיכה. רוביו קיווה לשפר את מצבו ב"סופר טיוזדיי", אך התאכזב - הוא ניצח במדינה אחת בלבד, מינסוטה. לאחר שנספרו הקולות בכל יתר המדינות החלו במטה של רוביו לבנות את נרטיב האנדרדוג. הוא עצמו אמר: "עכשיו אני אנדרדוג ועל כן אני אנצח".

 

רוביו, כמו מיטב האסטרטגים הפוליטיים, יודע כי לא פעם נותנת אמריקה קולות למי שנתפס דרוס ומוכה ללא הצדקה. אלא שהמאבק של רוביו כדי להתרומם מהקרשים הוא לא רק מול טראמפ. הסנאטור טד קרוז ממדינת טקסס קיבל אנרגיות מחודשות אחרי נצחונו ב"סופר טיוזדיי" לא רק במדינת הבית שלו טקסס, אלא גם באוקלהומה ובאלסקה. מבחינת הממסד הרפובליקני, קרוז הוא מוקצה מחמת מיאוס באותה דרגה של טראמפ. על כן התמיכה שלהם ברוביו תהיה בשבועיים הבאים קולנית, פומבית, ומורגשת כספית.

 

על פי הסקרים, טראמפ ינצח בפלורידה בפער של 20 אחוזים. אם אכן כך יקרה, ספק אם יצליחו הרפובליקנים לעצור את מה שמפניו הם חוששים יותר מכול - טראמפ כמועמד המפלגה שלהם. יותר מכל דבר אחר, הוכיחו הבחירות ב"סופר טיוזדיי" כי הרפובליקנים מאסו בממסד שלהם ומצאו בטראמפ אדם שיודע לבטא את התסכול שצברו במשך שנים. טראמפ הפך להיות מועמד הזעם שלהם, ועל כן קשה לראות איך הממסד שקיבל חבטה מהבוחרים יצליח להשליט עליהם את רצונו ולהביא אותם לתמוך ברוביו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים