שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צה"ל ב-2015: עלייה בתיקי האונס, 92 הטרדות מיניות
  תא"ל שחשוד באונס, קצין שמואשם בעבירות מין חמורות ובשחיתות ומג"ד שכלפיו נטען כי קיים יחסי מין עם קצינה בגדוד שלו. מבוכה אחר מבוכה בצה"ל, שמתמודד עם 125 עבירות מין בשנה והמגמה רק מחריפה

   

   

  בצה"ל מתמודדים בימים אלה עם שלוש פרשות מין שבהן מעורבים קצינים, והמבוכה רבה. נתוני המשטרה הצבאית מצביעים על עלייה מתמדת בחקירת חשדות למקרי האונס בצבא, שעמדו בשנת 2011 על ארבעה לעומת 12 בשנת 2015. מנגד, מספרם הכולל של תיקי עבירות המין בצבא נותר ללא שינוי.

   

  המקרה האחרון הוא של תת-אלוף אופק בוכריס שחשוד כי אנס כמה פעמים חיילת ששירתה תחתיו לפני ארבע שנים וביצע בה מעשה סדום. פקודה נוספת טוענת כי הטריד אותה. בוכריס הכחיש את המיוחס לו, ונראה כי עימות בינו לבין המתלוננות הוא בלתי נמנע.

   

  להערכת גורמים משפטיים, נוכח הפערים בין הצדדים דומה כי העימות בין הצדדים יקבע לאן הולכת הפרשה. "הסדקים הראשונים שיתגלו באמינות האמירות של בוכריס אל מול המתלוננות - או להיפך - יטו את הכף בחקירה", אמר גורם מומחה לדין הפלילי בצבא. "דווקא במקרה הזה, העבודה של החוקרים קלה יותר יחסית למקרים שבהם החשוד מודה שהיה קשר מיני או רומנטי, אך מפחית מעוצמתו או טוען שנוהל בהסכמה".

   

  בצה"ל לא מזהים מגמה של שיפור או החרפה בכמות חקירות מצ"ח על עבירות מין. לפי נתונים שהציגה המשטרה הצבאית בשבוע שעבר, נוהלו אשתקד או עדיין מנוהלות 125 חקירות בחשדות לעבירות מין בצבא, לעומת 124 בשנת 2014. יחד עם זאת, חלה עלייה עקבית ומדאיגה בשנים האחרונה בכמות החקירות שנגעו לקשות שבעבירות המין: ב-2011 נחקרו ארבעה מקרי אונס בצבא, בשנתיים שלאחר מכן עלה המספר ל-6 ו-5 בהתאמה, ואילו ב-2014 גדל ל-8. בשנה החולפת המגמה נמשכה עם הגעה ל-12 חקירות בחשד לאונס.

   

  62 הטרדות מיניות פיזיות נחקרו אשתקד לצד 30 הטרדות מיניות מילוליות. ירידה נרשמה בכמות החקירות הנוגעות למקרי ההצצה לחיילים או חיילות עירומים, צילומם והפצת התמונות או סרטונים - מ-27 בשנת 2014 ל-21 אשתקד.

    

  קצין המנהל האזרחי: שוחד מפלסטינים    (צילום: אסף מגל)

  קצין המנהל האזרחי: שוחד מפלסטינים    (צילום: אסף מגל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  לפרשה של בוכריס קדמו שתיים אחרות. אחת מהן היא כלפי מג"ד בגדוד סיור שעל פי הנטען קיים יחסים אסורים עם קצינת השלישות של הגדוד. הקצין, בדרגת סגן אלוף, נחקר במצ"ח ומיוחסות לו עבירות של קיום רומן בהסכמה עם הקצינה, תוך ניצול יחסי מרות והתנהגות שאינה הולמת. הוא מכחיש את המיוחס לו.

   

  קצין אחר, מהמנהל האזרחי, מואשם בסעיפים רבים של עבירות שחיתות ובהן שוחד מהאוכלוסייה הפלסטינית ובעבירות מין חמורות שעדיין אסורות בפרסום. היום צפויה נשיאת בית הדין ביפו, אלוף-משנה אורלי מרקמן, להכריע בבקשת ynet להתיר לפרסום את ליבת הפרשה הרגישה הנוגעת לקצין צה"ל הנאשם בעבירות השחיתות והמין. גורמים בצבא דורשים מבית הדין להמשיך להסתיר מהציבור את פרטי האישומים החמורים והקשריהם.

  לירן חג'בי ומאי פאטל. עסקת טיעון (צילום: מוטי קמחי, יואב זיתון) (צילום: מוטי קמחי, יואב זיתון)
  לירן חג'בי ומאי פאטל. עסקת טיעון(צילום: מוטי קמחי, יואב זיתון)

  כל זה קורה כשברקע עוד מהדהדת פרשת מג"ד צבר גבעתי, לירן חג'בי, שהורשע בעסקת טיעון בעבירות של התנהגות שאינה הולמת לאחר שפקידת לשכתו מאי פאטל טענה כי הטריד אותה מינית. בנוסף, קצין קרבי אחר, בדרגת אלוף משנה, נחשד בעבירות מין כלפי חיילת. שניהם הודחו מהצבא כצעד חמור ומרתיע, אך המדיניות הנוכחית להשעות מיד קצין שנחשד בעבירות מין נחשבת לחדשה ומחמירה.

   

  כך למשל, סגן אלוף מפיקוד מרכז שהואשם לפני שלוש שנים בתקיפה מינית של חיילת שלו, המשיך בתפקידו כרגיל ולאחר מכן בתפקיד אחר גם במהלך משפטו ולמרות כתב האישום החמור.  

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים