שתף קטע נבחר

שגריר ישראל במצרים ל-BBC בערבית: "יש לנו הבנות בנוגע למצב בסיני"

בסופו של שבוע שבו הורחק חבר פרלמנט מצרי רק כי העז להיפגש עם השגריר חיים קורן, אומר השגריר כי "זו סוגייה פנימית". קורן ציין כי ישראל ומצרים משתפות פעולה באופן יום-יומי: "מבחינתנו, מצרים לעולם לא תשוב להיות אויבת שלנו"

 

השגריר חיים קורן בראיון ל-BBC בערבית ()
השגריר חיים קורן בראיון ל-BBC בערבית
 

 

שגריר ישראל במצרים חיים קורן הביע צער הערב (יום ה') בראיון לרשת BBC בערבית על ההחלטה להרחיק את חבר הפרלמנט המצרי תאופיק עוכאשה בשל פגישתם: "הצעד הזה מנוגד ליחסים בין שתי המדינות, אך מדובר בסוגייה מצרית פנימית שלא קשורה לישראל". הוא הביא בפני המראיין דוגמה נגדית, שלפיה שגריר מצרים בישראל הושבע השבוע והישראלים קיבלו את הדבר בברכה.

חבר הפרלמנט חטף נעל כי נפגש עם שגריר ישראל ()
חבר הפרלמנט חטף נעל כי נפגש עם שגריר ישראל

ומנגד: קבלת פנים חמה לשגריר מצרים בישראל  (צילום: קובי גדעון, לע"מ) (צילום: קובי גדעון, לע
ומנגד: קבלת פנים חמה לשגריר מצרים בישראל (צילום: קובי גדעון, לע"מ)
 

רוב גדול מחברי הפרלמנט המצרי תמך אתמול בהחלטה להשעות לחמש שנים את עוכאשה, שמכונה "מחוקק הנורמליזציה" וספג נעל מחבר פרלמנט אחר בעקבות הפגישה עם השגריר. 467 מ-595 חברי הפרלמנט תמכו בהרחקה, 17 התנגדו והיתר לא הצביעו או נמנעו. קורן ציין כי בשגרירות בקהיר שמחים להיפגש עם כל מי שיהיה מעוניין בכך. "הנוכחות שלי מקובלת בכל מקום במצרים. יש לנו יחסים טובים עם מצרים. אני נפגש מדי יום עם גורמים מצרים, גם רשמיים ואנשי ממשלה", אמר השגריר. "יש צורך להכניס למערכת החינוך במצרים תכנים הקשורים לשלום בין שתי המדינות. אני משוחח עם מצרים רבים שפונים אליי. אנו מכבדים את הרצון של כולם גם אם רצונם שהפגישה תהיה חשאית ולא תפורסם".

 

המראיין שאל אם שתי המדינות חולקות מידע מודיעיני, וקורן השיב: "אנחנו פועלים באופן יום-יומי עם הרשויות במצרים ומשתפים אותם בדעתנו ובידע שלנו. יש לנו הבנות בנוגע למצב בסיני. בשל המציאות כיום באזור, זה דבר טבעי ביותר שאנו נשתף פעולה בתחומים שונים. האויב הגדול ביותר של מצרים היום הוא הטרור - חמאס בעזה ודאעש בסיני. אין שום סיכוי שנפעל נגד מצרים. זהו אינטרס של ישראל שמצרים תתפתח ותצליח".

 

השגריר הוסיף: "אני סבור שההנהגה במצרים מאמינה שמצרים צריכה לשתף פעולה עם ישראל נגד הטרור על מנת שהמצב בה לא יתדרדר כמו בתימן ובעיראק. זהו לא סוד שבעבר שתי המדינות היו אויבות, אבל מבחינתנו, מצרים לעולם לא תשוב להיות אויבת שלנו. אני חושב שהנשיא א-סיסי מוביל את מצרים בדרך הנכונה".

 

קורן נשאל אם ישראל מעורבת במגעים בין מצרים, אתיופיה וסודן להקמת "סכר התחייה" שיחסום את זרימת מי נהר הנילוס למצרים. הוא ציין כי ידוע שלנהר הנילוס יש חשיבות רבה עבור מצרים, אך לישראל אין שום צורך במי הנהר ואין לה אינטרסים שקשורים לנושא. הוא הכחיש בכל תוקף שישראל מעורבת בעניין זה, הן בתמיכה טכנית והן בתמיכה כספית.

 

בהכנת הכתבה השתתף רועי קייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים