שתף קטע נבחר

הרב הראשי יוסף: "מצווה להרוג מחבל עם סכין"

הרב הראשי הספרדי התייחס בשיעורו השבועי לסוגיית נטרול המחבלים ואמר כי זו מצווה להרוג מחבל שמגיע עם סכין. הרב יוסף מתח ביקורת על דברי הרמטכ"ל איזנקוט: "לא לפחד ממנו"

"מחבל שמגיע עם סכין - יש מצווה להרגו". כך אמר אמש הרב הראשי הספרדי, הרב יצחק יוסף. את הדברים השמיע הרב, בנו של הרב עובדיה יוסף ז"ל, בשיעורו השבועי.

 

בדברים חריפים שהשמיע הרב יוסף ביחס לנטרול מחבלים הוא אמר עוד כי "אין מה לפחד - לא מהרמטכ"ל או מבג"ץ". דברים אלה כוונו להתבטאות של הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, שאמר במפגש עם תלמידי תיכון כי הוא "לא רוצה שחייל ירוקן מחסנית על נערה עם מספריים".

הרב הראשי הספרדי יצחק יוסף (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
הרב הראשי הספרדי יצחק יוסף(צילום: אלכס קולומויסקי)

ביקורת מרומזת של הרב הראשי נגד הרמטכ"ל (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ביקורת מרומזת של הרב הראשי נגד הרמטכ"ל(צילום: מוטי קמחי)

למרות הדברים החריפים של הרב הראשי הספרדי, הייתה לו גם הסתייגות: "אם כבר אין לו סכין, אז צריך להכניס אותו למאסר עולם עד שיבוא המשיח ויגיד מי זה 'עמלק' ואז נוכל להרוג אותם".

 

במפגש עם התלמידים בבת ים לפני חודש נשאל איזנקוט על הוראות פתיחה באש "רכות" ביהודה ושומרון: "חייל מקבל רובה או טיל כדי ליטול חיי אדם, והוראות הפתיחה באש נגזרות מהמשימה שהכוח מקבל. אנחנו לא פועלים לפי סיסמאות כמו 'הבא להורגך השכם להרגו'. חייל יכול לפתוח נצרה ולירות אם יש סכנה עליו או על חבריו".

 

איזנקוט הוסיף כי "באיו"ש יש אלפי חיילים סביב שני מיליון פלסטינים ומאות אלפי אזרחים ישראלים. אנו מחנכים את חיילינו לפעול לפי ערכי ורוח צה"ל, והרבה יותר קל לפעול מול סוריה או לבנון בעניין הזה. אם היינו פועלים בצורה לא ערכית בהוראות הפתיחה באש שלנו, זה היה מאיים על צה"ל. 170 אירועי טרור היו לנו בחודשים האחרונים, ונהרגו יותר מ-100 מחבלים כאשר לחיילים היו שניות שיפוט בודדות. לא הייתי רוצה שחייל ירוקן מחסנית על נערה שמחזיקה מספריים. חיילינו ערכיים ואנו יודעים לשמר זאת. אנו מחנכים לממלכתיות בצבא ולא מכניסים לצה"ל ויכוחים שיכולים לפגוע בעוצמתו".

 

דבריו של הרמטכ"ל עוררו סערה במערכת הפוליטית וזכו לגיבוי די מאוחר מצד ראש הממשלה. "זה היה ויכוח סרק", אמר נתניהו חמישה ימים לאחר דברי איזנקוט. "הרמטכ"ל אמר את המובן מאליו. ממילא, צה"ל וכוחות הביטחון נוהגים כך. הדברים שנאמרו אחר כך נבעו או מחוסר הבנה או מרצון לניגוח פוליטי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
הרב יצחק יוסף
צילום: מוטי קמחי
מומלצים