שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מבוכה למשרד החוץ: פרסם מכרז למועמד אחר במקום דני דיין
  בבוקר פורסם מכרז לאיתור מועמד חדש לתפקיד שגריר ישראל בברזיל במקומו של דני דיין, שזוכה לגיבוי מראש הממשלה ולהתנגדות עזה מהממשל בברזיליה. מאוחר יותר הודיע המשרד כי הייתה טעות טכנית: "דיין הוא המועמד מטעמנו". דני דיין לרגע שמחתי, עכשיו זה מביך יותר

  טעות מביכה: משרד החוץ פרסם היום (ה') מכרז לתפקיד שגריר ישראל בברזיליה, שמשמעותו הייתה נסיגה של ישראל מההחלטה למנות לתפקיד את דני דיין, שזוכה להתנגדות עזה בברזיל. עם זאת, מאוחר יותר התברר כי המכרז פורסם בטעות. דני דיין התייחס לכך בטוויטר וצייץ: "במשך כשעה שמחתי אישית שהשתחררתי מהמצב הדי מביך שבו אני נמצא והצטערתי מדינית שישראל נכנעת לחרם. עכשיו זה חזר להיות להיפך".

   

  "ההודעה שפורסמה הבוקר, ובה היו עוד משרות, נבעה מטעות טכנית", נמסר ממשרד החוץ. "משרת השגריר בברזיליה איננה מתפנה ודני דיין הוא המועמד מטעמנו". יש לציין כי לשכת ראש הממשלה סירבה להתייחס לידיעה הראשונית שפורסמה על פרסום המכרז, שמשמעותה הייתה שנתניהו, שהוא תומך נלהב במינוי דיין לשגריר, נסוג בעצם מהמינוי.

   

  דיין מתייחס למבוכה בטוויטר ()
  דיין מתייחס למבוכה בטוויטר

   

  דני דיין. קיבל בעבר גיבוי (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  דני דיין. קיבל בעבר גיבוי(צילום: גיל יוחנן)

  נתניהו הודיע על מינויו של דיין ב-5 באוגוסט והממשלה אישרה את המינוי ב-6 בספטמבר, אף שהסירוב של ממשלת ברזיל היה ידוע חודשים לפני. ההתנגדות בברזיל למינוי דיין נבעה מכך שהוא היה מראשי המתנחלים לשעבר ויו"ר מועצת יש"ע. דיין התבטא בחודש דצמבר בעניין ואמר כי "סימון אנשים הוא יותר חמור מסימון מוצרים, וכפי שידענו להגיב מדינית כשהאירופאים סימנו מוצרים – כך צריך להגיב גם בנושא הזה", אמר דיין ל-ynet. "זה לא המאבק על השאלה אם אני אהיה השגריר בברזיל או לא. במידה רבה אני נאבק בשביל המתנחל הבא שיימצא ראוי להיות שגריר, בשביל השאלה אם 700 אלף ישראלים ביהודה ושומרון ובמזרח ירושלים פסולים מלייצג את המדינה. לישראל אסור להתחמק מפעולה אקטיבית. לצערי עד היום לא הייתה פעולה אקטיבית".

   

  נתניהו אף נפגש עם דיין בסוף השנה החולפת והבהיר לו כי הוא עומד מאחורי המינוי שלו ופועל בכמה ערוצים כדי לשכנע את הברזילאים לתת את הסכמתם למינוי. דיין אמר בתום הפגישה: "ראש הממשלה ואני רואים עין בעין את כל היבטי הסוגיה". 

   

  בראיון לטלוויזיה הברזילאית  הסביר מארקו אורלו גרסיה, יועצה הבכיר לענייני חוץ של נשיאת ברזיל: "המינוי של דיין הוא טעות. בכך שפרסמה מראש את שמו של דיין לפני שעדכנה את ממשלת ברזיל, ישראל הפרה בצורה בוטה את הנהלים הדיפלומטיים בין מדינות". היועץ הבכיר אף הזכיר שדובר משרד החוץ לשעבר, יגאל פלמור, כינה לפני כשנה וחצי את ברזיל "גמד דיפלומטי" והביא לעימות קשה בין המדינות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים