שתף קטע נבחר

היועץ המשפטי לממשלה: לא אטפל בחוות הדעת על משה קצב

אביחי מנדלבליט החליט לא לטפל בניסוח חוות הדעת בנוגע לשחרורו המוקדם של הנשיא לשעבר בשל היכרותם המוקדמת. פרקליט המדינה שי ניצן יגבש את חוות הדעת. בדיון שנערך בלשכתו הביע כ הדרג המקצועי התנגדות לשחרור מוקדם של קצב

 

הקרב סביב שחרורו המוקדם של משה קצב (צילום: AP) (צילום: AP)
הקרב סביב שחרורו המוקדם של משה קצב(צילום: AP)

 

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט החליט שלא לטפל בניסוח חוות הדעת של פרקליטות המדינה לקראת הדיון בוועדת השחרורים של בתי הסוהר בשאלת ניכוי שליש מתקופת מאסרו של הנשיא לשעבר משה קצב שהורשע בשתי עבירות אונס.

 

מנדלבליט החליט שלא לטפל בתיק על רקע היכרות מוקדמת שלו עם קצב. אי לכך, פרקליט המדינה שי ניצן יהיה זה שיגבש את עמדת פרקליטות המדינה לקראת הדיון בוועדת השחרורים בעוד עשרה ימים.

 

בדיון שנערך אתמול בלשכתו של שי ניצן הביע כל הדרג המקצועי התנגדות נחרצת לשחרור של קצב בעיקר בשל המסר לציבור ולקורבנות עבירות מין אם ישוחרר אנס, שלא זו בלבד שלא הביע חרטה על מעשיו, אלא גם אינו מכיר בתביעות של בתי המשפט השונים שדנו בתיק. מנגד הועלו גם הנימוקים בעד השחרור המוקדם, ובהם היעדר מסוכנות מצד קצב אם ישוחרר. החלטתו הסופית של ניצן תגובש בשבוע הקרוב.

 

נוכח הדיון המתקרב בוועדת השחרורים, התעורר ויכוח ציבורי בנוגע לשחרורו של הנשיא לשעבר מהכלא. שרת המשפטים איילת שקד אמרה כי אין בכוונתה להתערב בהליך אך הדגישה כי הודאה וחרטה לא מהוות קריטריון לשחרור, אף שהן נשקלות על ידי ועדת השחרורים. 

 

אך הפרקליטות דווקא הבהירה כי אמות המידה המשמעותיות לשחרור הן הודאה וחרטה. קצב גם לא עבר טיפול שיקומי לעברייני מין בכלא. 

 

עד כה דחו כל שרי המשפטים את בקשות החנינה שהגישה משפחתו של קצב מהטעם שלא הביע חרטה על מעשהו ובשל המאבק שמנהלות רשויות המדינה נגד עבירות מין. 

 

ועדת השחרורים צפויה לפנות לקורבנות העבירה של קצב ולהודיע להן על זכותן לפנות אליה בכתב, כדי להביע עמדה באשר לשחרורו. עם זאת, קצב כנראה עומד בקריטריונים אחרים לשחרור מוקדם. מרכז הבריאות שליד שירות בתי הסוהר, שמעריך מסוכנות של אסיר, קבע כי קצב אינו מסוכן. כמו כן נזקפת לזכותו של קצב העובדה שהתנהגותו בכלא הייתה טובה, כמו גם גילו המתקדם, ההוקעה הציבורית שכללה ירידה מהתפקיד הרם במדינה למעמד של עבריין מין כלוא. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים